• Посилання скопійовано

Оренда трактора між юрособом та фізособою: оформлюємо в бухобліку

Як оформити бухпроведення щодо оренди трактора між юрособою та фізособою - не підприємцем? Які податкові наслідки?

За ст. 799 ЦКУ договір найму транспортного засобу (в даному випадку - механічний транспортний засіб) укладається у письмовій формі. Крім того, договір за участю фізичної особи підлягає нотаріальному посвідченню. Відповідно до ст. 762 ЦКУ за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму. 

Передачу автомобіля в оренду оформляють актом приймання-передачі. Затвердженої форми такого акта немає. Тому підприємство, яке отримує в оренду ТЗ, може оформити це Актом приймання-передачі (внутрішнього переміщення) основних засобів (форма №ОЗ-1).

 

Бухоблік

У бухобліку отримання ТЗ в оренду відображається на позабалансовому рахунку 01 «Орендовані необоротні активи» за вартістю орендодавця, що зазначається в договорі операційної оренди (п. 8 П(С)БО 14).

У бухобліку орендні платежі за трактор відобразяться за дебетом рахунків 23  (91, 93) з кореспонденцією з кредитом субрахунку 685.

Документом, який підтверджує понесені витрати, є акт про отримання орендних послуг. У цивільному обороті оренда не вважається послугою. Послугою вона вважається лише для цілей ПКУ.

Що стосується орендних платежів, то слід врахувати норму п. 9 П(С)БО 14: «Належна за користування об'єктом операційної оренди плата визнається витратами згідно з Положенням (стандартом) бухгалтерського обліку 16 «Витрати» на прямолінійній основі протягом строку оренди або з урахуванням способу одержання економічних вигід, пов'язаних із використанням об'єкта операційної оренди». Якщо, приміром, підприємство оплатить послуги оренди трактора за півроку наперед, витрати визнаватимуться поступово, як це передбачено договором. Тоді сплачена сума авансу у підприємства відобразиться за дебетом рахунка 39 «Витрати майбутніх періодів» з майбутнім відображенням витрат.

 

Податкові наслідки

Підприємство-орендар виконує всі функції податкового агента: нараховує, утримує та сплачує ПДФО та військовий збір за рахунок виплаченого доходу а також відображає це у формі №1ДФ.

Плата за оренду трактора відображається у формі №1ДФ з ознакою доходу «102». Хоча на думку податківців з ознакою доходу 127 «інші доходи». Таку позицію вони пояснюють тим, що договір найму (оренди) не може бути віднесений до договору про надання послуг (рубрика "ЗІР", підкатегорія 103.22). 

Терміни сплати ПДФО та військового збору залежать від форми виплаченої орендної плати: якщо оренда за ТЗ сплачується у безготівковому вигляді, податок до бюджету перераховується під час виплати (пп.168.1.2 ПКУ), якщо дохід надається у негрошовій формі (в такому разі для визначення бази ПДФО слід застосовувати п. 164.5 ПКУ) чи виплачується готівкою з каси, податок сплачується протягом трьох банківських днів (пп.168.1.4 ПКУ), якщо орендна плата нараховується, але не виплачується, обов'язок щодо сплати ПДФО та військового збору буде протягом 30 к. д., що настають за останнім календарним днем місяця, за який відбулося нарахування орендної плати (пп. 168.1.5 ПКУ). 

 

ЄСВ

Відносини, що виникають при укладенні договору оренди, не мають ознак правовідносин, що регулюють виконання робіт або надання послуг.

Враховуючи це, на суми виплат фізичним особам за договором оренди ТЗ єдиний внесок не нараховується.

Бухпроведення:

Нарахована орендна плата                           

 

 

 Дт 23 Кт 685 — 1000 грн

 

 

Нарахований ПДФО та ВЗ                         

Дт 685 Кт 6411
Дт 685 Кт 642 
— 15 грн

 

Виплачено орендну фізособі                       

Дт 685 Кт 311 — 805 грн

Сплачено ПДФО та ВЗ                               

Дт 6411 Кт 311 — 180 грн

Дт 642 Кт 311 — 15 грн

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Олена Водоп`янова

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Бухгалтерський облік гарантійного та реєстраційного внеску
    Підприємство приймає участь в декількох аукціонах щодо оренди та придбання нерухомості державної та комунальної власності. Як відобразити в обліку сплату реєстраційного та гарантійного внеску?
    26.04.202410
  • Металеві вироби передано на доробку: як відобразити в обліку?
    Підприємство передало 21 т чорної труби сторонній організації для оцинкування. Виконавець надав акт виконаних робіт та накладну на повернення труби в кількості 21,8 т. Як відобразити цю операцію в обліку?
    25.04.2024171
  • Чи переводити МНМА до ОЗ, якщо після поліпшення вартість складає 40 000 грн?
    Підприємство мало на балансі об’єкт МНМА вартістю 10 000 грн, нарахувало амортизацію за методом 100%. За обліковою політикою вартісна ознака МНМА - 20 000 грн. Проведено поліпшення цього об’єкта, первісна вартість стала 40 000 грн. Чи потрібно переводити до складу ОЗ? Що з амортизацією? Як відображати в податковому обліку податку на прибуток (є різниці)?
    25.04.2024289
  • Зробили фізособі передплату за оренду приміщення, а потім договір розірвали: які наслідки?
    ТОВ на загальній системі оподаткування уклало договір оренди нежитлових приміщень з фізособою. За умовами договору передплата складає 100000 грн. ТОВ сплачує фізособі 80500 грн, одночасно сплачує ПДФО 18000 грн та ВЗ 1500 грн. Передачі приміщення в оренду не відбулося, фізособа розірвала договір. Фізособа має повернути повну суму – 100000 грн чи лише те, що вона отримала – 80500? Як повернути зайво сплачені ПДФО та ВЗ? Чи можливо їх зарахувати в рахунок наступних платежів? Як відкоригувати ці доходи в додатку 4ДФ?
    24.04.202429
  • Як перевести в бухобліку товари до основних засобів?
    ТОВ, платник податку на прибуток і ПДВ, імпортувало товари (навантажувачі), призначені для подальшого продажу, оприбуткувавши на субрахунку 281. Згодом вирішено доукомплектувати їх, зарахувати до складу ОЗ і надавати в оренду. Як перевести із товарів до ОЗ? Які особливості оформлення, обліку та оподаткування?
    24.04.202453