• Посилання скопійовано

Ремонт нежитлового приміщення, яке в майбутньому буде орендуватися: як відобразити в бухобліку?

Підприємство планує взяти в оренду нежитлове приміщення, яке належить іншому підприємству. В приміщенні підприємство провело капітальний ремонт за власний рахунок (до укладання договору оренди). Як відобразити в обліку такий ремонт?

Справа в тому, що нежитлове приміщення, яке було відремонтоване, належить іншій особі. Навіть за умов, коли йдеться про орендоване майно, капітальний ремонт провадиться наймодавцем за його рахунок, якщо інше не встановлено договором або законом (ст. 776 ЦКУ). А поліпшити річ, яка є предметом договору найму, можна лише за згодою наймодавця (ст. 778 ЦКУ). Що вже говорити про ситуацію, коли договір оренди (найму) ще не укладено? 

Звісно, на проведення такого капітального ремонту потрібна згода власника приміщення. Краще таку згоду оформити у вигляді договору (ним може бути і попередній договір про намір укласти договір оренди).  Таким договором варто узгодити не лише питання згоди власника приміщення і того, які саме роботи будуть проведені під час ремонту, а і те, чи буде такий власник понесені витрати компенсувати. 

В будь-якому випадку, витрати, понесені на такий ремонт, підприємство, яке його провело, відобразить в бухобліку. Але ось рахунок таких витрат залежатиме від домовленостей із власником нерухомості. 

 

Варіант 1. Згода від власника не отримана

Скоріш за все, власник приміщення не захоче оформляти таку згоду, якщо домовленість про оренду цього приміщення так і не буде досягнуто. Це означатиме, що ремонт проведено самочинно, а головне, що його проведення не пов’язане із господарською діяльністю підприємства. Тож, такі витрати визнаватимуться за дебетом субрахунку 949 або навіть 977 (як інші витрати підприємства), у періоді їх понесення (оформлення документів про завершення ремонту).  

Компенсувати такі витрати ніхто не буде. 

Але при цьому може виникнути питання щодо того, чи виконувалися ці роботи в інтересах власника приміщення і чи отримав він в результаті дохід. З одного боку, якщо він претензій не висуває і користується надалі відремонтованим приміщенням, дохід є. З іншого боку, якщо результати виконаних робіт не були передані такому власнику за відповідним первинним документом (актом), і компенсація витрат на їх проведення не відбувалася, навряд чи можна говорити про постачання таких робіт.

В бухобліку таке постачання не відображатиметься, але може виникнути ризик визнання ПЗ з ПДВ на підставі безоплатно наданих ремонтних робіт (навіть, подвійного, за пп. 185.1188.1 ПКУ та за п. 198.5 ПКУ). 

 

Варіант 2. Згода від власника отримана

Тут все залежатиме від того, чи буде укладено в майбутньому договір оренди. Якщо так, і користуватися відремонтованим приміщенням буде той, хто проводив ремонт, то він має вибір – або визнати такі витрати під час їх понесення (оскільки договір оренди ще не був укладений), або визнавати такі витрати поступово, шляхом амортизації (під час дії договору оренди). Також відображення в обліку понесених витрат на ремонт залежить від того, чи будуть вони компенсуватися.

Якщо такі витрати власник приміщення відшкодує, то вони обліковуватимуться за дебетом рахунку 23 "Виробництво", а потім, під час оформлення документу про передання результату проведеного ремонту власнику приміщення, відображатимуться за дебетом субрахунку 903 "Собівартість реалізованих робіт і послуг". Водночас, на підставі такого документу (а не за фактом отримання компенсації) визнаватиметься і дохід від реалізації ремонтних робіт за кредитом субрахунку 703. 

Якщо про відшкодування не йдеться, то такі витрати до укладання договору оренди можна списати за першим варіантом (зокрема, якщо договір так і не буде укладено). Якщо йдеться про покращення приміщення, ці витрати можна віднести до витрат майбутніх періодів (дебет субрахунку 39). Після укладання договору оренди,  такі витрати можна буде обліковувати як витрати на покращення орендованого приміщення. Їх можна амортизувати, або заліковувати в рахунок зобов’язань з орендної плати (за домовленістю із орендодавцем). Про це читайте тут>>>  

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Бикова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Облік продажу майнового комплексу з незавершеним будівництвом та земельною ділянкою
    Підприємство має на балансі будівлю (цілісний майновий комплекс) та незавершене будівництво складу, що обліковується на субрахунку 152. Під будівлею земельна ділянка, облікована на субрахунку 101. Планується продаж майнового комплексу. Чи потрібно перед продажем перевести незавершене будівництво складу на субрахунок 103? Як відображати в обліку продаж наведеного комплексу?
    03.04.202526
  • Облік та ПДВ при передачі матеріалів для маскувальних сіток
    ТОВ - платник податку на прибуток за листом – проханням від ОТГ планує надати безкоштовно матеріали для виготовлення маскувальних сіток. Частину матеріалів куплено у ФОПа без ПДВ, частина з ПДВ. Як документально оформити передачу матеріалів? Чи потрібно нараховувати компенсуюче ПДВ?
    02.04.202528
  • Облік витрат благодійного фонду за відсутності цільових надходжень
    Благодійний фонд отримав послуги з електроенергії у грудні з актом виконаних робіт, які було віднесено до витрат (Дт 949 Кт 685) з одночасним проведенням (Дт 48 Кт 718). Оплата за послуги не здійснювалася, що призвело до кредиторської заборгованості. Після закриття місяця виникло дебетове сальдо за рахунком 48 через відсутність цільових надходжень. Які госпоперації потрібно було провести у випадку, коли витрати понесені в одному році, а кошти від благодійників для їх оплати не надходили?
    01.04.202579
  • Чи може підприємець-"загальносистемник" використати експертну оцінку для нарахування амортизації ОЗ?
    Підприємець-платник ЄП перейшов на загальну систему оподаткування. Документи на основні засоби (вантажні автомобілі), які безпосередньо використовуються у госпдіяльності, не збереглися. Чи правомірно використовувати оціночну вартість незалежного експерта для нарахування амортизації?
    01.04.202529
  • Облік придбання державного підприємства на аукціоні
    ТОВ на загальній системі придбало держпідприємство через аукціон з умовою погашення всіх боргів ДП. Підприємство отримало майно та зобов'язання ДП за передавальними актами з балансовими сумами. Як ТОВ має відобразити в бухобліку отримані активи та зобов'язання ДП? Яку кореспонденцію рахунків слід застосувати при оприбуткуванні майна та зобов'язань? Як відобразити в обліку погашення частини боргів, що вже сплачені, та непогашені зобов'язання?
    31.03.202518