• Посилання скопійовано

Ремонт нежитлового приміщення, яке в майбутньому буде орендуватися: як відобразити в бухобліку?

Підприємство планує взяти в оренду нежитлове приміщення, яке належить іншому підприємству. В приміщенні підприємство провело капітальний ремонт за власний рахунок (до укладання договору оренди). Як відобразити в обліку такий ремонт?

Справа в тому, що нежитлове приміщення, яке було відремонтоване, належить іншій особі. Навіть за умов, коли йдеться про орендоване майно, капітальний ремонт провадиться наймодавцем за його рахунок, якщо інше не встановлено договором або законом (ст. 776 ЦКУ). А поліпшити річ, яка є предметом договору найму, можна лише за згодою наймодавця (ст. 778 ЦКУ). Що вже говорити про ситуацію, коли договір оренди (найму) ще не укладено? 

Звісно, на проведення такого капітального ремонту потрібна згода власника приміщення. Краще таку згоду оформити у вигляді договору (ним може бути і попередній договір про намір укласти договір оренди).  Таким договором варто узгодити не лише питання згоди власника приміщення і того, які саме роботи будуть проведені під час ремонту, а і те, чи буде такий власник понесені витрати компенсувати. 

В будь-якому випадку, витрати, понесені на такий ремонт, підприємство, яке його провело, відобразить в бухобліку. Але ось рахунок таких витрат залежатиме від домовленостей із власником нерухомості. 

 

Варіант 1. Згода від власника не отримана

Скоріш за все, власник приміщення не захоче оформляти таку згоду, якщо домовленість про оренду цього приміщення так і не буде досягнуто. Це означатиме, що ремонт проведено самочинно, а головне, що його проведення не пов’язане із господарською діяльністю підприємства. Тож, такі витрати визнаватимуться за дебетом субрахунку 949 або навіть 977 (як інші витрати підприємства), у періоді їх понесення (оформлення документів про завершення ремонту).  

Компенсувати такі витрати ніхто не буде. 

Але при цьому може виникнути питання щодо того, чи виконувалися ці роботи в інтересах власника приміщення і чи отримав він в результаті дохід. З одного боку, якщо він претензій не висуває і користується надалі відремонтованим приміщенням, дохід є. З іншого боку, якщо результати виконаних робіт не були передані такому власнику за відповідним первинним документом (актом), і компенсація витрат на їх проведення не відбувалася, навряд чи можна говорити про постачання таких робіт.

В бухобліку таке постачання не відображатиметься, але може виникнути ризик визнання ПЗ з ПДВ на підставі безоплатно наданих ремонтних робіт (навіть, подвійного, за пп. 185.1188.1 ПКУ та за п. 198.5 ПКУ). 

 

Варіант 2. Згода від власника отримана

Тут все залежатиме від того, чи буде укладено в майбутньому договір оренди. Якщо так, і користуватися відремонтованим приміщенням буде той, хто проводив ремонт, то він має вибір – або визнати такі витрати під час їх понесення (оскільки договір оренди ще не був укладений), або визнавати такі витрати поступово, шляхом амортизації (під час дії договору оренди). Також відображення в обліку понесених витрат на ремонт залежить від того, чи будуть вони компенсуватися.

Якщо такі витрати власник приміщення відшкодує, то вони обліковуватимуться за дебетом рахунку 23 "Виробництво", а потім, під час оформлення документу про передання результату проведеного ремонту власнику приміщення, відображатимуться за дебетом субрахунку 903 "Собівартість реалізованих робіт і послуг". Водночас, на підставі такого документу (а не за фактом отримання компенсації) визнаватиметься і дохід від реалізації ремонтних робіт за кредитом субрахунку 703. 

Якщо про відшкодування не йдеться, то такі витрати до укладання договору оренди можна списати за першим варіантом (зокрема, якщо договір так і не буде укладено). Якщо йдеться про покращення приміщення, ці витрати можна віднести до витрат майбутніх періодів (дебет субрахунку 39). Після укладання договору оренди,  такі витрати можна буде обліковувати як витрати на покращення орендованого приміщення. Їх можна амортизувати, або заліковувати в рахунок зобов’язань з орендної плати (за домовленістю із орендодавцем). Про це читайте тут>>>  

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Бикова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Формулювання в Акті на списання та безоплатну передачу комп’ютерної техніки
    Комунальне підприємство має на балансі повністю замортизовану та морально застарілу комп’ютерну техніку. За рішенням засновника (місцевої ради) ця техніка буде або списана з балансу, або безоплатно передана іншому підприємству. Яке обґрунтування писати в актах на списання, на передачу?
    21.11.202413
  • Як привести у відповідність показники рівнемірів-лічильників з даними бухобліку пального?
    Підприємство є платником акцизного податку, має ліцензію на зберігання пального (дизпаливо) виключно для власного споживання у своїй виробничій діяльності. В результаті інвентаризації виявлені розбіжності між даними бухобліку та даними рівнемірів – лічильників на акцизних складах підприємства. Як привести у відповідність дані бухобліку з показниками витратомірів-лічильників? Якими документами оформити?
    20.11.202421
  • Виготовлення та безоплатна передача продукції ЗСУ за благодійні кошти
    Підприємство на загальній системі оподаткування отримало кошти благодійної допомоги, за які виготовило запчастини для БПЛА (що є видом діяльності підприємства), і передало безоплатно військовій частині за актом приймання-передачі. Як обліковувати благодійну допомогу та безоплатну передачу запчастин?
    19.11.202426
  • Бухоблік «держдивідендів» у комунальному підприємстві
    Комунальне підприємство виплачує частину чистого прибутку засновнику – міськраді. Який порядок відображення в бухобліку комунального підприємства?
    15.11.202413
  • Що робити з активом утримуваним для продажу, коли минув рік?
    На балансі компанії на рахунку 286 обліковується об'єкт нерухомості, який було придбано шляхом реалізації права заставоутримувача. Підприємство здійснило оцінку майна. Результат - необхідність дооцінки. В найближчий рік об'єкт реалізовувати не планується. Як відобразити дооцінку об'єкта? Які податкові наслідки?
    14.11.202442