• Посилання скопійовано

Внесок до статутного капіталу: облік в обох сторін

Підприємство вносить внесок до статутного капіталу іншого підприємства грошовими коштами. Як відображаються такі операції у підприємства-інвестора та у підприємства, засновником якого воно є?

Правові основи щодо внесків до статутного капіталу

За ч. 2 ст. 115 ЦКУ вкладом до статутного капіталу господарського товариства можуть бути гроші, цінні папери, інші речі або майнові чи інші відчужувані права, що мають грошову оцінку, якщо інше не встановлено законом. 

Також про види вкладів до статутного капіталу детально розписано у  ч. 1 ст. 86 ГКУ. За нею вкладами учасників та засновників господарського товариства можуть бути: будинки, споруди, обладнання та інші матеріальні цінності, цінні папери, права користування землею, водою та іншими природними ресурсами, будинками, спорудами, а також інші майнові права (включаючи майнові права на об'єкти інтелектуальної власності), кошти, в тому числі в іноземній валюті. 

Порядок внесення вкладів до статутного капіталу встанолвено ч. 2 ст. 86 ГКУ

Вклад, оцінений у гривнях, становить частку учасника та засновника у статутному капіталі товариства. Порядок оцінки вкладів визначається в установчих документах господарського товариства, якщо інше не передбачено законом. Це зазначено ч. 2 ст. 86 ГКУ. 

Види майна, які не можуть бути внесками зазначені у ч. 3 ст. 86 ГКУ.

Так, забороняється використовувати для формування статутного капіталу товариства бюджетні кошти, кошти, одержані в кредит та під заставу, векселі, майно державних (комунальних) підприємств, яке відповідно до закону (рішення органу місцевого самоврядування) не підлягає приватизації, та майно, що перебуває в оперативному управлінні бюджетних установ, якщо інше не передбачено законом. 

Таке внесення повинно супроводжуватися реєстрацією змін до статуту товариства, корпоративні права якого стали внеском до статутного капіталу іншої юридичної особи, адже вона стає новим його учасником.

 

Облік інвестицій

Придбані підприємством корпоративні права іншої юрособи вважаються фінансовими інвестиціями. А фінансові інвестиції мають специфічний порядок як бухгалтерського, так і податкового обліку. 

За п. 4 П(С)БО 12 фінансові інвестиції первісно оцінюються та відображаються у бухгалтерському обліку за собівартістю.  Собівартість фінансової інвестиції складається з ціни її придбання,  комісійних винагород, мита,  податків,  зборів,  обов'язкових  платежів та інших витрат, безпосередньо пов'язаних з придбанням фінансової інвестиції.

Для обліку фінансових інвестицій за методом участі в капіталі інвестор використовує такий субрахунок як 141 «Інвестиції пов'язаним сторонам за методом участі в капіталі».

Тож в момент придбання корпоративних прав у фізособи в бухобліку потрібно відобразити таке придання за проведенням: Дт 141 Кт 311.

Якщо обрано інший метод обліку, то можливо оприбуткування інвестицій за дебетом субрахунків: 

  • 142 "Інші інвестиції пов'язаним сторонам"
  • 143 "Інвестиції непов'язаним сторонам".

Детальніше тут.

 

Облік внеску

При формуванні або збільшенні статутного капіталу робиться наступне проведення: Дт 46 «неоплачені капітал» Кт 40 «Статутний капітал» - на суму зареєстровано розміру (або збільшення) статутного капіталу на дату реєстрації змін в ЄДР.

Рахунок 46 «неоплачені капітал» призначений для узагальнення інформації про зміни у складі неоплаченого капіталу підприємства. За дебетом рахунка 46 відображають заборгованість засновників (учасників) за внесками до статутного капіталу, а за кредитом - її погашення.

Детальніше тут і тут

 

Податок на прибуток

Саме внесення внеску до статутного капіталу не призводить до появи податкової різниці з огляду на розділ ІІІ ПКУ.

Але, якщо особа є платником податку на прибуток з обсягом річного доходу за звітний рік більше 20 млн грн, то потрібно пам’ятати про коригування фінрезультату на податкові різниці.

За пп. 141.2.1 ПКУ фінансовий результат до оподаткування збільшується на суму від'ємного фінансового результату від продажу або іншого відчуження цінних паперів, відображеного у складі фінансового результату до оподаткування.

А пп. 141.2.2 ПКУ встановлено, що фінансовий результат до оподаткування зменшується на суму позитивного фінансового результату від продажу або іншого відчуження цінних паперів, відображеного у складі фінансового результату до оподаткування.

Також різниці виникають, як при здійсненні фінансових операцій, визначено ст. 140 ПКУ.

Так, фінрезультат до оподаткування:

- зменшується (пп. 140.4.1 ПКУ):

• на суму нарахованих доходів від участі в капіталі інших платників податку на прибуток підприємств, платників єдиного податку четвертої групи та на суму нарахованих доходів у вигляді дивідендів, що підлягають виплаті на його користь від інших платників податків, які сплачують авансові внески з податку на прибуток при виплаті дивідендів;

- збільшується (пп. 140.5.3 ПКУ):

• на суму втрат від інвестицій в асоційовані, дочірні та спільні підприємства, розрахованих за методом участі в капіталі або методом пропорційної консолідації.

 

ПДВ

За пп. 196.1.1 ПКУ операція з внесення фінінвестицій у вигляді внеску до статутного капіталу підприємства не є об’єктом оподаткування ПДВ.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Русанова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Поставка основного засобу резиденту за трьохстороннім договором, де платник-нерезидент: облік та оподаткування
    Підприємство уклало трьохсторонній договір на поставку автобусів дитячому садку, де платником є нерезидент. Оплата в євро. Перша частина оплати 10% - 02.01.2024 р., друга 90% - 14.02.2024 р. ПДВ у складі ціни. Поставка автобуса відбулася 15.02.2024 р. Який порядок відображення в обліку та складання ПН?
    27.03.202413
  • Як повернути ОЗ з рахунку 286 знову на рахунок 10?
    Підприємство у вересні 2021 р. прийняло рішення продати основні засоби (меблі). Активи було переведено до складу необоротних активів, утримуваних для продажу за найменшою з вартостей, зокрема, балансовою. У зв'язку з війною ці ОЗ не були продані. У 2024 р. прийнято рішення не продавати їх та продовжити використовувати у госпдіяльності. Скоригована балансова вартість (балансова вартість зменшена на суму амортизації, яка була б нарахована за період жовтень 2021 - грудень 2023 рр.) дорівнює нулю. За якою вартістю зараховувати об'єкт до складу основних засобів?
    26.03.202461
  • Облік компенсації за працевлаштування ВПО
    Які бухгалтерські проведення слід здійснити при компенсації роботодавцю за працевлаштування ВПО?
    26.03.202434
  • Чи збільшують первісну вартість ОЗ витрати на його монтаж на новому місці використання?
    Підприємство має об’єкт ОЗ, який використовувався в орендованому магазині. Після закінчення договору оренди, об'єкт ОЗ демонтований за старою адресою використання та переміщений в інший орендований магазин за іншою адресою. Для використання ОЗ за новою адресою підприємство понесло витрати на демонтаж за старою адресою та монтаж ОЗ на новому місці. Як обліковувати послуги демонтажу і монтажу старого (що уже був у використанні) об'єкту ОЗ за новою адресою? Чи можна збільшити первісну вартість ОЗ на суму витрат на його монтаж на новому місці?
    25.03.202442
  • Облік придбання ОЗ в кредит за програмою 5-7-9
    Підприємство придбаває обладнання, сплачуючи 30% коштів, а 70% сплачує банк за кредитним договором на 5 років за програмою 5-7-9. Частину відсотків за кредитом сплачує підприємство, а частину - держава. Обладнання ще не виготовлене. За договором, поставка буде на 71-й день від дати оплати, яка була 08.02.2024 р. Як відображати ці операції в бухобліку?
    21.03.202442