• Посилання скопійовано

Відображення в бухобліку операції за договором міни між юрособою та фізособою

Підприємство за договором міни отримало від фізособі земельну ділянку (умовно) площею 90 га за 10 грн в обмін на передану фізособі земельну ділянку площею 10 га за 90 грн. За якою вартістю підприємству відобразити в обліку отриману земельну ділянку?

На практиці можливий обмін активів на подібні або неподібні активи. Оскільки йдеться про земельну ділянку, облік якої ведеться серед основних засобів, в бухгалтерському обліку варто користуватися нормами П(С)БО 7 (якщо підприємство веде облік за національними стандартами). 

За п. 4 П(С)БО 7 подібні  (однорідні)  об'єкти  -  об'єкти, які мають однакове функціональне   призначення   та  однакову  справедливу  вартість. Отже, земельні ділянки, які мають різну справедливу вартість, подібними об’єктами ОЗ не вважаються.

При цьому справедливою вважається не балансова вартість таких об’єктів, а сума, за якою можна продати актив або оплатити  зобов'язання  за звичайних умов на певну дату. Отже, це договірна або ринкова ціна об’єкту. 

Якщо в договорі ціна не визначена, то справедливу ціну визначає комісія, створена на підприємстві або незалежний експерт з оцінки. 

Якщо справедлива ціна зазначених земельних ділянок буде визнана однаковою (що буває, адже ринкова ціна земельної ділянки не завжди залежить від її площі), то такі земельні ділянки будуть визнані подібними. А отже, за п. 12 П(С)БО 7,   первісна вартість об'єкта основних засобів,  отриманого в обмін на подібний об'єкт,  дорівнює залишковій вартості переданого об'єкта  основних  засобів. Тобто, в зазначеному у запитанні випадку, отримана ділянка має бути оприбуткована за залишковою вартістю переданої (припустимо, це зазначена у запитанні вартість 90 грн). При цьому слід зробити проведення: Дт 152 Кт 685, Д-т 102 К-т 152 у сумі 90 грн.

Однак, зверніть увагу: якщо залишкова вартість переданого об'єкта перевищує його справедливу вартість, то первісною вартістю об'єкта основних засобів, отриманого в обмін на подібний об'єкт, є справедлива вартість переданого об'єкта з включенням різниці до витрат звітного періоду.  

Якщо справедлива ціна зазначених земельних ділянок буде визнана неоднаковою, слід діяти за п. 13 П(С)БО 7. Первісна вартість об'єкта основних засобів, придбаного в обмін (або частковий обмін) на неподібний актив, дорівнює справедливій вартості переданого немонетарного активу, збільшеній (зменшеній) на суму грошових коштів чи їх еквівалентів, що була передана (отримана) під час обміну.

Якщо припустити, що справедлива вартість переданої ділянки 1000 грн, а отриманої 400 грн, то оприбуткувати отриману ділянку слід за справедливою вартістю 1000 грн (зазначеними вище проведеннями). А різницю списати до доходів періоду від первісного визнання об’єкту ОЗ: 

  • Дт 152 Кт 685, Д-т 102 К-т 152 у сумі 1000 грн
  • Дт 685 Кт 102 у сумі 90 грн
  • Дт 685 Кт 710 у сумі 910 грн

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Бикова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Коли можна списати арештоване майно?
    Під час проведення виконавчих дій проведено опис та арешт рухомого майна (автомобіль), належного ТОВ-боржнику. Як боржнику списати автомобіль? Чи виникає податкове зобов’язання з ПДВ?
    09.04.202522
  • Бухгалтерський облік зменшення статутного капіталу ТОВ
    ТОВ має статутний капітал 3 млн грн, з яких погашено 2359250 грн, а не погашено 640750 грн. Товариство прийняло рішення зменшити статутний капітал до 2 млн грн. Як правильно відобразити зменшення статутного капіталу в бухгобліку? Які бухгалтерські проведення необхідно здійснити для оформлення зменшення статутного капіталу з 3 млн грн до 2 млн грн?
    07.04.202597
  • Бухоблік природного убутку при транспортуванні автотранспортом
    Підприємство отримує хімічну сировину в автоцистернах. При прийманні в більшості випадків наявна нестача (0,5%), в результаті залишку на поверхні, в трубах, та в результаті погрішностей в вагах. Чи можна дану нестачу рахувати нормативною якщо договором передбачено нестачі 1%? Як оприбуткувати ТМЦ? Що з ПДВ?
    04.04.202545
  • Відступлення боргу за нижчою вартістю: облік та наслідки
    Підприємство на загальній системі оподаткування надало безвідсоткову поворотну фінансову допомогу, яка стала простроченою. Резерв сумнівних боргів не створювався. Право вимоги за боргом у 300 000 грн планується відступити третій стороні за 54 000 грн. Чи це дозволено? Як відобразити операцію в бухобліку та чи виникнуть податкові різниці? Які правові та фіскальні ризики можливі при такій операції?
    04.04.2025823
  • Передача невіддільних поліпшень при зміні суборендодавця: облік та податки
    Компанія (загальна система, платник ПДВ) орендує приміщення за договором суборенди, який планується переукласти через зміну суборендодавця (обоє ФОПи на ІІІ групі ЄП, неплатники ПДВ), але приміщення залишиться в оренді. Компанія здійснила невіддільні поліпшення приміщення, що амортизуються. Чи потрібно передавати ці поліпшення чинному суборендодавцю? Чи оподатковується така передача ПДВ і яка база? Яку суму відобразити у Додатку 4ДФ?
    04.04.2025386