На практиці можливий обмін активів на подібні або неподібні активи. Оскільки йдеться про земельну ділянку, облік якої ведеться серед основних засобів, в бухгалтерському обліку варто користуватися нормами П(С)БО 7 (якщо підприємство веде облік за національними стандартами).
За п. 4 П(С)БО 7 подібні (однорідні) об'єкти - об'єкти, які мають однакове функціональне призначення та однакову справедливу вартість. Отже, земельні ділянки, які мають різну справедливу вартість, подібними об’єктами ОЗ не вважаються.
При цьому справедливою вважається не балансова вартість таких об’єктів, а сума, за якою можна продати актив або оплатити зобов'язання за звичайних умов на певну дату. Отже, це договірна або ринкова ціна об’єкту.
Якщо в договорі ціна не визначена, то справедливу ціну визначає комісія, створена на підприємстві або незалежний експерт з оцінки.
Якщо справедлива ціна зазначених земельних ділянок буде визнана однаковою (що буває, адже ринкова ціна земельної ділянки не завжди залежить від її площі), то такі земельні ділянки будуть визнані подібними. А отже, за п. 12 П(С)БО 7, первісна вартість об'єкта основних засобів, отриманого в обмін на подібний об'єкт, дорівнює залишковій вартості переданого об'єкта основних засобів. Тобто, в зазначеному у запитанні випадку, отримана ділянка має бути оприбуткована за залишковою вартістю переданої (припустимо, це зазначена у запитанні вартість 90 грн). При цьому слід зробити проведення: Дт 152 Кт 685, Д-т 102 К-т 152 у сумі 90 грн.
Однак, зверніть увагу: якщо залишкова вартість переданого об'єкта перевищує його справедливу вартість, то первісною вартістю об'єкта основних засобів, отриманого в обмін на подібний об'єкт, є справедлива вартість переданого об'єкта з включенням різниці до витрат звітного періоду.
Якщо справедлива ціна зазначених земельних ділянок буде визнана неоднаковою, слід діяти за п. 13 П(С)БО 7. Первісна вартість об'єкта основних засобів, придбаного в обмін (або частковий обмін) на неподібний актив, дорівнює справедливій вартості переданого немонетарного активу, збільшеній (зменшеній) на суму грошових коштів чи їх еквівалентів, що була передана (отримана) під час обміну.
Якщо припустити, що справедлива вартість переданої ділянки 1000 грн, а отриманої 400 грн, то оприбуткувати отриману ділянку слід за справедливою вартістю 1000 грн (зазначеними вище проведеннями). А різницю списати до доходів періоду від первісного визнання об’єкту ОЗ:
- Дт 152 Кт 685, Д-т 102 К-т 152 у сумі 1000 грн
- Дт 685 Кт 102 у сумі 90 грн
- Дт 685 Кт 710 у сумі 910 грн
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити