• Посилання скопійовано

Відображення в обліку придбанних акцій за договором міни

Підприємство в рамках договору міни придбало акції. Як відобразити в обліку таке придбання? Чи підлягають переоцінці такі акції до моменту їх передання іншому підприємству? Як така операція буде впливати на об'єкт оподаткування податком на прибуток?

Бухгалтерський облік

Відповідно до п. 4 П(С)БО 12 «Фінансові інвестиції» фінінвестиції первісно оцінюються та відображаються у бухгалтерському обліку за собівартістю.

Якщо придбання фінансової інвестиції здійснюється шляхом обміну на інші активи, то її собівартість визначається за справедливою вартістю цих активів (п. 6 П(С)БО 12).

У П(С)БО 19 «Об'єднання підприємств» дається визначення терміна «справедлива вартість». Це сума, за якою може бути здійснений обмін активу, або оплата зобов'язання в результаті операцій між обізнаними, зацікавленими та незалежними сторонами.

Тобто справедлива вартість це фактично договірна ціна, яка визначена для даного активу, отже покупець згодний заплатити таку суму, а продавець готовий віддати за цю ціну актив.

Тож на дату придбання акцій у бухобліку потрібно було таке придбання відобразити за проведенням: Дт 35 Кт 311 на 1000 грн та оплата за акції: Дт 685 Кт 311.

Таким чином, при постановці на облік придбаних акцій шляхом обміну загалом не мають виникати доходи чи витрати.

Поточні фінінвестиції, що придбані та утримуються підприємством виключно для продажу, тобто крім інвестицій, що утримуються підприємством до їх погашення або обліковуються за методом участі в капіталі, оцінюються в подальшому на кожну дату балансу за справедливою вартістю (п. 8 П(С)БО 12 "Фінансові інвестиції"ї).

Сума збільшення або зменшення балансової вартості фінансових інвестицій на дату балансу відображається у складі інших доходів або інших витрат відповідно:

а) збільшення вартості фінансових інвестицій – Дт 35 Кт 746;

б) зменшення вартості фінансових інвестицій – Дт 975 Кт 35.

Таким чином, на кожну дату балансу Підприємство повинне переглядати справедливу вартість отриманих акцій, збільшення/зменшення такої вартості акцій потрапить до фінрезультату.

Що ж стосується перегляду кредиторської заборгованості підприємства з передачі акцій, то це питання залишається незмінним, оскільки за П(С)БО 11 не встановлено норми щодо проведення переоцінки поточної кредиторської заборгованості. Тож залишок на субрахунку 685 не зміниться й буде складати 1000 грн. Відповідно до п. 12 П(С)БО 11 «Зобов’язання» поточні зобов'язання відображаються в балансі за сумою погашення.

Податковий облік

Відповідно до пп. 134.1.1 ПКУ об'єктом оподаткування є прибуток, який визначається шляхом коригування фінрезультату до оподаткування, визначеного у фінзвітності відповідно до П(С)БО або МСБО на різниці, які виникають відповідно до положень розділу ІІІ ПКУ.

Особи, які не проводять такого коригування ведуть податковий облік операцій з цінними паперами винятково за бухгалтерськими правилами.

До таких підприємств відносяться платники податків, у яких річний дохід від будь-якої діяльності (за вирахуванням непрямих податків), визначений за правилами бухгалтерського обліку за останній річний звітний (податковий) період, не перевищує 20 мільйонів гривень (пп. 134.1.1 ПКУ).

Особи, які проводять коригування фінансового результату, зобов'язані врахувати норми п. 141.2 ПКУ, що передбачають проведення двох видів коригувань.

Платники податку ведуть окремий податковий облік операцій з продажу або іншого відчуження цінних паперів та окремо визначають загальний фінрезультат від таких операцій (пп.141.2.3 ПКУ).

Фінансовий результат до оподаткування:

  • збільшується на суму від'ємного фінрезультату від продажу або іншого відчуження цінних паперів (пп.141.2.1 ПКУ)

та навпаки

  • зменшується на суму позитивного фінрезультату (пп.141.2.2 ПКУ).

Якщо за результатами звітного періоду платником податку отримано позитивний загальний фінарезультат від операцій з продажу цінних паперів, то така сума збільшує фінрезультат до оподаткування податкового (звітного) періоду платника податку.

Якщо за результатами звітного періоду отримано від'ємний загальний фінансовий результат від операцій з продажу цінних паперів (з урахуванням суми від'ємного фінрезультату від таких операцій, не врахованого у попередніх податкових періодах), тобто збиток, то сума збитку зменшить загальний фінрезультат від операцій з продажу або іншого відчуження цінних паперів наступних податкових (звітних) періодів, що наступають за податковим (звітним) періодом виникнення зазначеного від'ємного значення фінансового результату.

Тож виходить, що на проведені дооцінки чи уцінки фінансових інвестицій не потрібно коригувати фінансовий результат, оскільки це не встановлено п. 141.2 ПКУ.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Велика Катерина

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Облік гарантійного ремонту експортованого обладнання
    Юрособа, платник податку на прибуток і ПДВ, мікропідприємство, виробник, експортувало обладнання. Згідно з контрактом на обладнання діє гарантія 12 місяців з дня відвантаження. Покупець виявив брак і повернув обладнання для гарантійного ремонту. Юрособа безоплатно зробила ремонт, замінила браковані деталі. Які особливості обліку та оподаткування?
    Сьогодні 10:129
  • ТОВ отримує від фізособи маркетингові послуги з оплатою реклами у Facebook: як оформити та обліковувати?
    ТОВ, середнє підприємство, платник ПДВ та податку на прибуток, хоче замовити рекламу у Facebook. Сплачувати за рекламу буде фізоосба, яка надає ТОВ маркетингові послуги за ЦПД (ФОП у ФО немає), зі своєї гривневої картки. Чи може сплачувати за рекламу підприємства така фізособа своєю гривневою карткою в межах ЦПД? Якими документами, окрім акту наданих послуг за ЦПД, ТОВ може підтвердити ці витрати?
    03.05.202424
  • Наказ про придбання ОЗ та введення його в експлуатацію
    Як скласти наказ про придбання ОЗ та введення його в експлуатацію?
    03.05.202439
  • На яку дату списати кредиторську заборгованість?
    Підприємство перейшло із загальної системи оподаткування на ЄП (2%) з 08.12.2022 р. А 07.12.2022 р. вилучено з торгового реєстру контрагента-нерезидента, перед яким обліковувалася кредиторська заборгованість. На яку дату потрібно було списати безнадійну кредиторську заборгованість і як виправити помилку – подати уточнюючу декларацію з податку на прибуток чи уточнюючу декларацію платника ЄП?
    03.05.202432
  • Витрати на навчання з охорони праці: додаткове благо?
    Підприємство оплачує навчання з охорони праці працівникам (слюсарям, інженерам, зварникам) в приватному навчальному центрі. Чи є таке навчання додатковим благом для працівників?
    02.05.2024238