Запитання: Підприємство планує виконати роботи по благоустрою власноі територіі,а саме:
-засипати ями щебенем та вирівняти по всій площі;
-територію під стоянку автомобілів покласти асфальт;
-встановити огорожу з бетонних плит.
Як відобразити ці роботи в бухгалтерському та податковому обліку у 2015 році?
Відповідь: Оскільки підприємство має річний дохід менший ніж 20 млн. грн. та самостійно не приймало рішення про розрахунок різниць, які виникають при нарахуванні амортизації необоротних активів згідно статті 138 ПКУ, то бухгалтерський та податковий облік даної господарської операції будуть повністю співпадати.
Оскільки земельна ділянка належить підприємству, то вона повинна обліковуватись на підприємстві за дебетом рахунку 101 «Земельні ділянки». Усі перераховані Вами у питанні витрати треба визнати капітальними витратами на поліпшення земель, оскільки вони істотно змінюють саму земельну ділянку та дозволяють її використання у іншій якості. Згідно Інструкції про застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов'язань і господарських операцій підприємств і організацій №291 такі витрати обліковуються окремо із застосування спеціального рахунку 102 «Капітальні витрати на поліпшення земель».
Таким чином, із вартості усіх перелічених Вами господарських операцій треба скласти первісну вартість нового об’єкту ОЗ. Ці витрати спочатку будуть акумулюватись за дебетом рахунку 151 «Капітальне будівництво», а після закінчення робіт по будівництву підприємство визнає новий об’єкт ОЗ, шляхом введення його в експлуатацію. Подальший облік цього об’єкту буде здійснюватися за дебетом рахунку 102. Методологія формування первісної вартості таких об’єктів основних засобів відповідає П(С)БО 7. На відміну від земельних ділянок, на суму первісної вартості об’єкта капітальних вкладень у поліпшення земельних ділянок нараховується амортизація із застосуванням одного з методів, перелічених у п. 26 П(С)БО 7, та який зазначений у наказі про облікову політику підприємства.
У процесі здійснення капітальних витрат на поліпшення земельних ділянок підприємство має право на податковий кредит за загальними правилами передбаченими статтею 198 ПКУ.
На етапі визнання об’єкту ОЗ (введення в експлуатацію) підприємство, спираючись на наказ про облікову політику підприємства повинно визначити строк корисного використання та, відповідно, метод нарахування амортизації на цей об’єкт. Оскільки стоянка створюється для виробничих потреб підприємства, то суми амортизаційних відрахувань без якихось обмежень збільшать витрати підприємства.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити