• Посилання скопійовано

Земельна ділянка у юрособи у 2015 році: облік

Підприємство - юрособа уклало у 2015 році договір міни із фізособою: взамін житлової квартири та нежитлового приміщення отримало земельну ділянку. На цій земельній ділянці буде збудовано житловий будинок, квартири будуть реалізовані фізособам, а потім буде створено ОСББ, якому на баланс буде передано будинок разом із земельною ділянкою. Якими бухгалтерськими проведеннями це відобразити?

Запитання: Підприємство-юридична особа уклало у 2015 році договір міни із фізичною особою: взамін житлової квартири та нежитлового приміщення отримало земельну ділянку. Вартість згідно договору міни становить: 

- квартири - 1000000,00 грн (без ПДВ згідно п.п. 197.1.14 п. 197.1 ст. 197 ПКУ);

- нежитлового приміщення - 120000,00 грн (в т.ч. ПДВ - 20000,00 грн).

На цій земельній ділянці буде збудовано житловий будинок, квартири будуть реалізовані фізособам, а потім буде створено ОСББ , якому на баланс буде передано будинок разом із земельною ділянкою.

1. За якою вартістю оприбуткувати земельну ділянку 1100000,00 грн чи 1120000,00 грн і якими бухгалтерськими проведеннями? Одночасно із оформленням договору міни підприємство "показує реалізацію" Д-т 361-К-т 702 - 1120000,00 (чи правильно це).

2. Що виникне у підприємства на момент безплатної передачі земельної діляки - дохід чи збиток? Якими бухгалтерськими проведеннями це відобразити, на який рахунок списати вартість земельної ділянки із 101 рахунку?

Відповідь: 1. Вартістю такої земельної ділянки буде вартість, зазначена у договорі міни та в інших документах з продажу земельної ділянки (зокрема, в документі про оцінку), але, як правило, ціна активів, які передаються за договором міни, співпадає. Якщо це так, то вартість земельної ділянки складатиме 1000000 + 120000 =  1120000 грн. (без урахування ПДВ, оскільки фізособа не є платником ПДВ, а земельні ділянки – не є об’єктом оподаткування з ПДВ за пп. 197.1.21 ПКУ). 


2. Квартира та нежитлове приміщення, які обмінюються на земельну ділянку, фактично є проданими. А отже, при прийнятті рішення про їх продаж, підприємство має перевести такі активи на дебет субрахунку 286 (за залишковою балансовою вартістю). І при їх реалізації визнати дохід на суму їх реалізації (Дт 361 Кт 712), списати їх собівартість (Дт 943 Кт 286) і зробити залік заборгованостей на суму за договором міни (Дт 631 Кт 361).  

3. Оскільки земельну ділянку придбавають з метою будівництва на ній житлового будинку, який далі буде реалізовано разом із такою ділянкою, то витрати на придбання такої земельної ділянки, повинні належати до собівартості такого будинку і списуватися на рахунок 23 „Виробництво” у кореспонденції з кредитом субрахунку 631 або 685. Але оскільки продаж (відчуження) земельної ділянки буде оформлюватися окремо від продажу квартир, і продаватися житловий будинок буде поквартирно, а не як один об’єкт, то формально слід відображати дві окремі операції з купівлі-продажу – квартир і земельної ділянки. Але в обох випадках об’єкти нерухомості – квартири і земельна ділянка мають відображатися за дебетом субрахунку 286 і їх реалізація відображатиметься у порядку зазначеному вище (оскільки вони призначені виключно для продажу і не будуть використовуватися як об’єкти ОЗ.  Отже, відображати земельну ділянку за субрахунком 101 невірно. 

 

 

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Бикова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»