• Посилання скопійовано

Неповернуті аванси за ліцензійними договорами: як облікувати?

Консультація розглядає порядок відображення в бухгалтерському та податковому обліках підприємства невикористаних та неповернутих авансів, сплачених іноземним правовласникам за ліцензійними договорами на видання книжок. Пояснюється неможливість використання резерву сумнівних боргів для таких авансів, порядок списання їх на витрати (рахунок 949) та відсутність специфічних податкових різниць для даної операції

Бухгалтерський облік

Початкове визнання

Сплачений аванс іноземному правовласнику спочатку визнається дебіторською заборгованістю та відображається за дебетом субрахунку 371 "Розрахунки за виданими авансами" в кореспонденції з кредитом рахунків обліку грошових коштів (наприклад, 312 "Поточні рахунки в іноземній валюті").

 

Резерв сумнівних боргів (РСБ)

Створення РСБ під таку заборгованість є некоректним. Відповідно до НП(С)БО 10, РСБ створюється під поточну дебіторську заборгованість, яка є фінансовим активом, тобто щодо якої очікується погашення грошовими коштами. Заборгованість за виданими авансами не є фінансовим активом, оскільки очікується її погашення шляхом отримання нематеріального активу (прав на видання) або послуг. Крім того, в даній ситуації відсутня невпевненість у погашенні боргу з боку правовласника. Неповернення авансу обумовлене умовами договору та рішенням підприємства не використовувати право. Тому підстав для створення РСБ немає.

 

Списання неповернутого авансу

Коли стає остаточно відомо, що ліцензійне право не буде використано (прийнято відповідне управлінське рішення) і аванс, згідно з умовами договору, не повертається, така дебіторська заборгованість перестає відповідати критеріям визнання активом. Вона підлягає списанню на витрати звітного періоду.

Найбільш доцільним є списання суми неповернутого авансу до складу інших операційних витрат з відображенням за дебетом субрахунку 949 "Інші витрати операційної діяльності" в кореспонденції з кредитом субрахунку 371 "Розрахунки за виданими авансами".

Підставою для такого списання є первинний документ, наприклад, наказ керівника, в якому обґрунтовується причина списання (відмова від видання, посилання на відповідний пункт ліцензійного договору про неповернення авансу тощо).

 

Податковий облік (податок на прибуток)

База оподаткування

Об'єктом оподаткування податком на прибуток є фінансовий результат до оподаткування, визначений у фінансовій звітності відповідно до НП(С)БО або МСФЗ, скоригований на податкові різниці, передбачені Податковим кодексом України (ПКУ) (пп. 134.1.1 ПКУ).

Податкові різниці:

  • РСБ: Оскільки РСБ під таку заборгованість не створюється, то податкові різниці, пов'язані з формуванням та коригуванням РСБ (передбачені пп. 139.2 ПКУ), до даної операції не застосовуються;
  • Списання дебіторської заборгованості: ПКУ не передбачає окремих податкових різниць для коригування фінансового результату до оподаткування безпосередньо на суму списаної дебіторської заборгованості за виданими авансами, яка стала неповоротною через відмову від використання прав за договором (а не через безнадійність у розумінні пп. 14.1.11 ПКУ).

Отже, сума списаного на витрати (Дт 949) неповернутого авансу зменшить фінансовий результат до оподаткування у складі інших операційних витрат згідно з правилами бухгалтерського обліку. Для платників податку на прибуток (як високодохідників, так і малодохідників, що не застосовують різниці) ця операція відображається однаково – через фінансовий результат. Спеціальних коригувань фінансового результату саме для цієї операції ПКУ не встановлює.

Висновки:

  • Неповернутий аванс за ліцензійним договором, право за яким не буде використано, не може бути списаний за рахунок резерву сумнівних боргів;
  • Такий аванс списується на інші операційні витрати періоду, коли прийнято остаточне рішення про невикористання права (Дт 949 Кт 371);
  • Спеціальних податкових різниць для коригування фінансового результату до оподаткування на суму такого списаного авансу Податковим кодексом України не передбачено. Витрати враховуються при визначенні об'єкта оподаткування податком на прибуток у складі фінансового результату за даними бухгалтерського обліку.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Бухгалтерський облік кредитної лінії, яка є короткостроковим зобов'язанням
    Компанія підписала договір на відкриття кредитної лінії в доларах. Призначення кредитної лінії - фінансування оборотного капіталу. Строк дії максимального ліміту - до 13.07.2028 р., строк користування кредитом -12 місяців з дня отримання кредиту,але не пізніше 13.07.2028 року. Як облікувати даний кредит?
    23.07.202526
  • Відображення в бухобліку субгранту на придбання основного засобу
    Підприємство - платник ПДВ і податку на прибуок отримало субгрант від громадської організації на закупку основного засобу. Як відобразити цю операцію в бухобліку?
    23.07.202519
  • Відображення гарантійної заміни в обліку продавця
    Покупець повернув придбаний у підприємства двигун для гарантійного ремонту або заміни (виробництво Німеччина). Підприємство здійснило гарантійну заміну двигуна за вланий рахунок (ремонту він не підлягав). Як відобразити в обліку таку операцію? При переданні нового двигуна (гарантійній заміні) підприємство оформило ПН з типом причини «15». Чи правильно це?
    22.07.202529
  • Враховуємо первинку після перевірки: нюанси обліку
    ДПС було проведено перевірку за 2024 р. та виявлено відсутність оригіналів первинних документів щодо послуг (рахунок 63, 68). Витрати було знято і, відповідно, проведено виправлення в обліку. У поточному періоді ТОВ отримало оригінали документів за 2024 р. Як відобразити дану операцію в обліку?
    21.07.202594
  • Облік та документація при будівництві СЕС з давальницьких матеріалів
    Які документи необхідно оформити та які бухгалтерські проведення слід зробити замовнику та виконавцю під час будівництва сонячної електростанції (СЕС), якщо замовник передає виконавцю матеріали та обладнання? Як правильно обліковувати збудовану СЕС на балансі замовника?
    21.07.202531