• Посилання скопійовано

Облік та оподаткування продажу корпоративних прав

ТОВ А (платник податку на прибуток, застосовує коригування) має частку в статутному капіталі ТОВ Б, обліковує її за методом участі в капіталі. Вирішено продати частку у грудні 2024 р. по номінальній вартості. Балансова вартість інвестиції більша номіналу. Як відобразити таку операцію в обліку та оподаткувати?

Відображення в обліку

Дохід від продажу фінінвестиції (корпоративних прав) включається до складу інших доходів (п. 7 НП(С)БО 15) – субрахунок 741. Собiвартість фінінвестиції включається до складу інших витрат (п. 29 НП(С)БО 16) – субрахунок 971.

Проведення з продажу корпоративних прав (фінінвестицій):

  • Дт 377 Кт 741 – продаж корпоративних прав;
  • Дт 971 Кт 14 –списана балансової вартості проданих прав;
  • Дт 311 Кт 377 –отримана оплата від покупця.

Прибуток чи збиток визначається як різниця між оборотами за субрахунками 741 та 971 у кореспонденції з субрахунком 793:

  • Дт 793 Кт 971 - списання витрат на фінрезультат;
  • Дт 741 Кт 793 - списання доходів на фінрезультат.

ТОВ А веде облік фінансових інвестицій за методом участі в капіталі, тому балансова вартість фінінвестиції на рахунку 14 буде враховувати в тому числі нерозподілений прибуток ТОВ Б. Відповідно до умови балансова вартість фінансової інвестиції вище номінальної, а продаж буде за номінальною вартістю. Тобто ТОВ А отримає збиток від продажу.

Відповідно до п. 12 НП(С)БО 12, фінансові інвестиції, що обліковуються за методом участі в капіталі, на дату балансу відображаються за вартістю, що визначається з урахуванням зміни загальної величини власного капіталу об'єкта інвестування, крім тих, що є результатом операцій між інвестором і об'єктом інвестування.

При продажу фінансової інвестиції ТОВ А орієнтується на балансову вартість визначену станом на 30.09.2024 р.

У своєму листі від 21.12.2018 р. №35210-07-10/34262 Мінфін визначив, що у разі виходу зі складу засновників ТОВ вартість фінансових інвестицій списують записом Дт 377 — Кт 14.

Зауважимо, що цей лист носить рекомендаційний характер. На нашу думку, застосувати його не можна до операцій з продажу фінансових інвестицій, тому що при застосуванні такого проведення не відображаються отримані доходи та понесені витрати, і не можна визначити фінансовий результат від здійсненої операції.

 

ПДВ

Операції продажу корпоративних прав не є об’єктом оподаткування ПДВ (див. пп. 196.1.1 ПКУ).

 

Податок на прибуток

Об’єкт оподаткування податком на прибуток визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до НП(С)БО або МФСЗ, на різниці, які виникають відповідно до положень ПКУ (див. пп. 134.1.1 ПКУ).

У своїй  ІПК від 02.08.2019 р. №3622/ІПК/04-36-12-05-16 ДПС зазначає, що фінансовий результат до оподаткування коригується:

  • у сторону збільшення на суму від'ємного фінансового результату від продажу або іншого відчуження цінних паперів, відображеного в складі фінансового результату до НП(С)БО або МСФЗ (див. пп. 141.2.1 ПКУ);
  • у сторону зменшення на суму позитивного фінансового результату від продажу або іншого відчуження цінних паперів, відображеного в складі фінансового результату до оподаткування податкового (звітного) періоду відповідно до НП(С)БО або МСФЗ (див. пп. 141.2.2 ПКУ).

При цьому, як акцентують увагу податківці, фінансовий результат до оподаткування коригують на різниці за операціями з продажу або іншого відчуження цінних паперів, але не коригують на різниці за операціями з продажу та іншого відчуження корпоративних прав, виражених в іншій ніж цінні папери формі.

Цінний папір - це документ (електронний документ), що посвідчує майнові та інші права його власника, які виникають внаслідок вчинення одного чи декількох правочинів (емісії або видачі цінного папера), та має грошовий вираз. До цінних паперів належать в тому числі акції; акції корпоративних інвестиційних фондів (див. ст. 8 розд. ІІ Закону №3480).

Таким чином, виникнення різниць за операціями з продажу або іншого відчуження корпоративних прав в іншій, ніж цінні папери, формі, ПКУ не передбачено, тому такі операції беруть участь у формуванні об'єкта оподаткування податку на прибуток за правилами бухгалтерського обліку.

На цьому також наголошують податківці і у своїй консультації ЗІР 102.15 – різниці по операціях з продажу або іншого відчуження корпоративних прав в іншій, ніж цінні папери, формі, не виникають і такі операції відображаються за правилами бухгалтерського обліку.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Пантюхова Анна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Облік витрат благодійного фонду за відсутності цільових надходжень
    Благодійний фонд отримав послуги з електроенергії у грудні з актом виконаних робіт, які було віднесено до витрат (Дт 949 Кт 685) з одночасним проведенням (Дт 48 Кт 718). Оплата за послуги не здійснювалася, що призвело до кредиторської заборгованості. Після закриття місяця виникло дебетове сальдо за рахунком 48 через відсутність цільових надходжень. Які госпоперації потрібно було провести у випадку, коли витрати понесені в одному році, а кошти від благодійників для їх оплати не надходили?
    01.04.202538
  • Чи може підприємець-"загальносистемник" використати експертну оцінку для нарахування амортизації ОЗ?
    Підприємець-платник ЄП перейшов на загальну систему оподаткування. Документи на основні засоби (вантажні автомобілі), які безпосередньо використовуються у госпдіяльності, не збереглися. Чи правомірно використовувати оціночну вартість незалежного експерта для нарахування амортизації?
    01.04.202524
  • Облік придбання державного підприємства на аукціоні
    ТОВ на загальній системі придбало держпідприємство через аукціон з умовою погашення всіх боргів ДП. Підприємство отримало майно та зобов'язання ДП за передавальними актами з балансовими сумами. Як ТОВ має відобразити в бухобліку отримані активи та зобов'язання ДП? Яку кореспонденцію рахунків слід застосувати при оприбуткуванні майна та зобов'язань? Як відобразити в обліку погашення частини боргів, що вже сплачені, та непогашені зобов'язання?
    31.03.202517
  • Прискорена амортизація автомобіля, отриманого у фінлізинг
    Підприємство, платник податку на прибуток, що коригує фінрезультат до оподаткування на податкові різниці з розділу ІІІ ПКУ, отримало у фінансовий лізинг на 5 років автомобіль (за програмою кредитування 5-7-9). Чи можна застосувати до такого автомобіля прискорену амортизацію, як в податковому обліку, так і в бухгалтерському (2 роки)?
    31.03.202582
  • Облік витрат на відрядження працівника-експерта у слідчих діях
    Працівник підприємства був залучений як спеціаліст (експерт) до проведення слідчих дій у межах кримінального провадження. Як обліковувати витрати на відшкодування витрат на відрядження: як прямі витрати, інші операційні витрати чи інші витрати?
    28.03.202549