• Посилання скопійовано

Як оформити оренду приміщень із завершеною амортизацією?

ТОВ - платник ПДВ на загальній системі оподаткування має два нежитлових приміщення, введених в експлуатацію у 2005 році зі строком використання 20 років. Балансова вартість одного приміщення – 291 800 грн (початкова 8 345 900 грн - знос 8 054 100 грн). Планується укладання договору оренди на 35 місяців у листопаді 2024 року. Як продовжити термін корисного використання приміщень? Яку вартість вказувати в договорі оренди? Чи є ризик визнання договору оренди договором фінлізингу?

Продовження терміну використання

Відповідно до пп. 25 НП(С)БО 7, строк корисного використання (експлуатації) та ліквідаційна вартість об'єкта основних засобів переглядаються на кінець звітного року у разі зміни очікуваних економічних вигод від його використання.

В данійй ситуації очевидно, що очікуваний строк використання виявився більше ніж початково встановлений – 20 років, адже укладатиметься договір оренди щонайменше на 2 роки 11 місяців. Можливо, і після закінчення договору оренди підприємство знову використовуватиме приміщення.

Тож підприємству доречно провести інвентаризацію зазначених приміщень, за наслідками якої встановити новий очікуваний строк використання і нову ліквідаційну вартість. Для визначення придатності приміщень можна провести незалежне технічне обстеження. Приміром, інвентаризаційною комісією буде встановлено, що очікується використовувати приміщення ще 20 років. А ліквідаційна вартість складатиме 100 000 грн.

Інвентаризаційна комісія напише всю цю інформацію в своєму протоколі, керівник затвердить протокол та інші інвентаризаційні документи. Якщо документи затверджені в листопаді 2024 року, то вже з наступного місяця, з грудня 2024 року, амортизація нараховується виходячи з нового строку амортизації і нової ліквідаційної вартості.

Тому що згідно з пп. 25 НП(С)БО 7 амортизація об'єкта основних засобів нараховується, виходячи з нового строку корисного використання та ліквідаційної вартості, починаючи з місяця, наступного за місяцем зміни строку корисного використання та/або ліквідаційної вартості.

Про особливості амортизації за новим строком можна почитати тут.

В даній ситуації підприємство є платником податку на прибуток, який не коригує фінрезультат до оподаткування на податкові різниці, встановлені розділом ІІІ ПКУ. Таким чином, в разі перегляду строку амортизації і ліквідаційної вартості фінрезультат до оподаткування зменшуватиметься вже на іншу суму амортизації.

 

Переведення до складу інвестиційної нерухомості

Оскільки приміщення планується використовувати з метою отримання орендної плати, такі приміщення слід перевести із складу ОЗ до складу інвестиційної нерухомості. Детально про це можна прочитати тут, тут, тут.

 

Яку вартість вказувати в договорі оренди?

Згідно з пп. 4 розд. ІІ НП(С)БО 14, об’єкт операційної оренди відображається орендарем на позабалансовому рахунку бухгалтерського обліку за вартістю, указаною в договорі оренди.

Відповідно до Інструкції №291, прийняті в оперативну оренду основні засоби і нематеріальні активи зараховуються на позабалансовий рахунок 01 «Орендовані необоротні активи» за балансовою (залишковою) і первісною вартістю орендодавця, що зазначається в договорі операційної оренди.

Таким чином, з точки зору бухгалтерського обліку в договорі оренди має вказуватися первісна і залишкова вартість переданого в оперативну оренду майна.

Хоча цивільне законодавство, зокрема ЦКУ, не регулює це питання. Тому поряд з первісною і залишковою вартістю, на наш погляд, може вказуватися і ринкова вартість на розсуд сторін.

 

Чи є ризик визнання договору оренди договором фінансового лізингу?

Ознаки фінансової оренди наведені в пп. 4 розд. І НП(С)БО 14.

Оренда вважається фінансовою за наявності хоча б однієї з наведених нижче ознак:

  • орендар набуває права власності на орендований актив після закінчення строку оренди;
  • орендар має можливість та намір придбати об’єкт оренди за ціною, нижчою за його справедливу вартість на дату придбання;
  • строк оренди становить більшу частину строку корисного використання (експлуатації) об’єкта оренди, навіть якщо право власності не передаватиметься;
  • теперішня вартість мінімальних орендних платежів з початку строку оренди дорівнює або перевищує справедливу вартість об’єкта оренди;
  • орендований актив має особливий характер, що дає змогу лише орендареві використовувати його без витрат на його модернізацію, модифікацію, дообладнання.

Оренда, яка не є фінансовою, вважається операційною.

Тож потрібно оцінити всі ці ознаки для кожного конкретного договору оренди. Якщо хоча б одна з цих ознак наявна, то оренда буде фінансовою.

Щодо строку оренди, то порівнюється загальний строк використання із строком оренди. В даній  ситуації загальний початково встановлений строк становить 20 років, а строк оренди 3 роки. Строк оренди становить меншу частину строку використання. Тому з погляду цієї ознаки оренда не є фінансовою.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Облік безоплатно отриманого акційного товару
    Підприємство в рамках акції отримало від постачальника товар з нульовою вартістю для подальшого продажу. Як коректно оприбуткувати такий безоплатно отриманий товар у бухгалтерському обліку? Як відобразити в бухобліку його подальшу реалізацію?
    Сьогодні 13:149
  • Як відобразити нарахування відсотків за користування податковою пільгою в бухобліку?
    На територію України були ввезені інструменти від постачальника-нерезидента в режимі тимчасового ввезення на 3 місяці та сплачено 12% при розмитненні. На сьогодні переведено інструменти з режиму тимчасового ввезення в режим імпорту. При імпорті сплатили суму ПДВ за вирахуванням %, які було сплачено в режимі тимчасового ввезення та проценти за користування податковою пільгою (код митних платежів 057 ). Як відобразити нарахування відсотків за користування податковою пільгою в бухобліку?
    01.07.202529
  • Імпорт за договором комісії: які витрати включати до собівартості?
    Товари імпортуються за договором комісії. В звіті комісіонера зазначено такі витрати до початку імпорту: висновок експертизи, дозвіл на імпорт, комісія банку, витрати на доставку документів за кордон. В момент імпорту: дозвіл на імпорт, висновок експертизи , послуги транспортування, пломбування і комісія банку, окрім того - комісійна винагорода комісіонеру. Чи всі ці витрати можна віднести на собівартість товару як додаткові витрати?
    30.06.2025209
  • Як орендарю списати ОЗ, знищені внаслідок влучання шахеда?
    ТОВ орендує офісне приміщення. У приміщення влучив шахед. Унаслідок цього зруйновано стіни, перекриття між поверхами, вибито вікна та пошкоджено двері. ТОВ-орендар втратило власну комп’ютерну техніку, меблі та обладнання. Як списати знищені основні засоби?
    30.06.2025636
  • Які суми коштів з держбюджету відображати в рядку 3.1 Розрахунку частки сільгосптоваровиробництва?
    У рядку 3.1 Розрахунку частки сільгосптоваровиробництва слід зазначати суми одержаних з держбюджету коштів фінансової підтримки. Які саме суми слід там відображати, бо в податковій службі отримали відповідь, що зараз цей рядок взагалі не заповнюється?
    30.06.202541