• Посилання скопійовано

Переведення операційної нерухомості до інвестиційної

ТОВ - мікропідприємство, платник податку на прибуток без різниць, має операційну нерухомість, яку щорічно переоцінює. Амортизацію з переоціненої вартості відносить на витрати. Планується здати нерухомість в оренду. Чи можна при переведенні до інвестиційної нерухомості обрати метод обліку за первісною вартістю, без врахування дооцінок?

Переоцінка

Відповідно до п. 16 НП(С)БО 7, підприємство може переоцінювати об'єкт основних засобів, якщо залишкова вартість цього об'єкта суттєво відрізняється від його справедливої вартості на дату балансу.

Таким чином, якщо ТОВ визначило власною обліковою політикою кількісний показник суттєвості і необхідність переоцінки, воно проводить переоцінку на дату балансу, якщо залишкова вартість нерухомості суттєво відрізнятиметься від справедливої вартості.

Якщо переоцінка проведена, то в підсумок балансу вартість нерухомості потраплятиме фактично по справедливій вартості.

Відповідно до п. 22 НП(С)БО 7, об'єктом амортизації є вартість, яка амортизується.

Вартість, яка амортизується, - первісна або переоцінена вартість необоротних активів за вирахуванням їх ліквідаційної вартості (п. 4 НП(С)БО 7).

Тобто, амортизація нараховується на вартість об’єкта ОЗ, яка включає в тому числі і суму дооцінки.

Якщо внаслідок здійснення процедури переоцінки протягом всього періоду, коли основні засобі переоцінювалися, здійснювалася тільки дооцінка, така сума дооцінки збільшує капітал у дооцінках (субрахунок 411) (див. п. 19 НП(С)БО 7).

 

Переведення до складу інвестиційної нерухомості

Відповідно до п. 16 НП(С)БО 32, підприємство на дату балансу відображає у фінансовій звітності інвестиційну нерухомість за справедливою вартістю, якщо її можна достовірно визначити, або за первісною вартістю, зменшеною на суму нарахованої амортизації з урахуванням втрат від зменшення корисності та вигод від її відновлення, що визнаються відповідно до НП(С)БО 28.

Тобто, облік за справедливою вартістю – це загальне правило, яке повинно обов’язково застосовуватися, якщо можна достовірно визначити справедливу вартість. І облік за первісною вартістю, зменшеною на суму нарахованої амортизації, можливий тільки якщо підприємство не може достовірно оцінити справедливу вартість.

Але в розглядуваній ситуації підприємство здійснювало на кожну дату балансу переоцінку. Таким чином, це свідчить про те, що визначити справедливу вартість можливо. А тому підстав для обліку за первісною вартістю немає.

Проте тут ще варто врахувати, що ТОВ є мікропідприємством. А для мікропідприємств є можливість обліковувати необоротні активи тільки за первісною вартістю без урахування зменшення корисності та переоцінки до справедливої вартості (див. п. 7 р. І НП(С)БО 25).

На цій підставі ТОВ може змінити власну облікову політику, зазначивши, що воно обліковуватиме всі свої необоротні активи за первісною вартістю.

Причому для зміни облікової політики має бути підстава. Перелік можливих підстав наведено в п. 9 НП(С)БО 6. Для розглядуваної ситуації це або зміна статутних вимог, або достовірніше відображення операцій у фінзвітності внаслідок внесення змін.

Наприклад, учасники ТОВ можуть внести зміни до статуту, визначивши облік необоротних активів тільки за первісною вартістю. Це буде підставою внести зміни до облікової політики. Або ж потрібно обгрунтувати внесення змін достовірнішим відображенням операцій у фінзвітності.

Змінена облікова політика застосовується і до всіх минулих операцій, за минулі роки (див. п. 11 НП(С)БО 6). Тобто, змінену облікову політику потрібно застосувати до всіх минулих подій з переоцінки. З цією метою потрібно відкоригувати первісну вартість нерухомості і суму зносу до початкової первісної вартості, без урахування переоцінки:

  • Дт 411 Кт 10 – на суму дооцінки первісної вартості;
  • Дт 131 Кт 411 – на суму дооцінки зносу.

Поряд з цим, варто врахувати, що на суму дооціненої первісної вартості нараховувалася амортизація. Таким чином, потрібно відкоригувати суму амортизації, яка стосується суми дооцінки первісної вартості шляхом коригування сальдо нерозподіленого прибутку на початок звітного року: Дт 131 Кт 44  (див. п. 12.1 НП(С)БО 6).

У зв'язку зі зміною облікової політики підприємство не має подавати уточнені декларації з податку на прибуток, бо це не передбачено ПКУ (див. також IПК ДФСУ від 01.10.2018 р. №4256/IПК/28-10-27-01-11, IПК ДФСУ від 10.09.2019 р. №103/6/99-00-07-02-02-15/IПК).

Детальніше про особливості зміни облікової політики можна почитати тут.

 ***

Читайте також:

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Облік продажу майнового комплексу з незавершеним будівництвом та земельною ділянкою
    Підприємство має на балансі будівлю (цілісний майновий комплекс) та незавершене будівництво складу, що обліковується на субрахунку 152. Під будівлею земельна ділянка, облікована на субрахунку 101. Планується продаж майнового комплексу. Чи потрібно перед продажем перевести незавершене будівництво складу на субрахунок 103? Як відображати в обліку продаж наведеного комплексу?
    03.04.202526
  • Облік та ПДВ при передачі матеріалів для маскувальних сіток
    ТОВ - платник податку на прибуток за листом – проханням від ОТГ планує надати безкоштовно матеріали для виготовлення маскувальних сіток. Частину матеріалів куплено у ФОПа без ПДВ, частина з ПДВ. Як документально оформити передачу матеріалів? Чи потрібно нараховувати компенсуюче ПДВ?
    02.04.202528
  • Облік витрат благодійного фонду за відсутності цільових надходжень
    Благодійний фонд отримав послуги з електроенергії у грудні з актом виконаних робіт, які було віднесено до витрат (Дт 949 Кт 685) з одночасним проведенням (Дт 48 Кт 718). Оплата за послуги не здійснювалася, що призвело до кредиторської заборгованості. Після закриття місяця виникло дебетове сальдо за рахунком 48 через відсутність цільових надходжень. Які госпоперації потрібно було провести у випадку, коли витрати понесені в одному році, а кошти від благодійників для їх оплати не надходили?
    01.04.202579
  • Чи може підприємець-"загальносистемник" використати експертну оцінку для нарахування амортизації ОЗ?
    Підприємець-платник ЄП перейшов на загальну систему оподаткування. Документи на основні засоби (вантажні автомобілі), які безпосередньо використовуються у госпдіяльності, не збереглися. Чи правомірно використовувати оціночну вартість незалежного експерта для нарахування амортизації?
    01.04.202529
  • Облік придбання державного підприємства на аукціоні
    ТОВ на загальній системі придбало держпідприємство через аукціон з умовою погашення всіх боргів ДП. Підприємство отримало майно та зобов'язання ДП за передавальними актами з балансовими сумами. Як ТОВ має відобразити в бухобліку отримані активи та зобов'язання ДП? Яку кореспонденцію рахунків слід застосувати при оприбуткуванні майна та зобов'язань? Як відобразити в обліку погашення частини боргів, що вже сплачені, та непогашені зобов'язання?
    31.03.202518