• Посилання скопійовано

Як оподатковується безоплатна передача ОЗ між держпідприємствами?

Держпідприємство за рішенням органу місцевого самоврядування планує безоплатно передати ОЗ з частковим зносом іншому державному суб'єкту господарювання, обоє платники ПДВ та податку на прибуток. При придбанні цих ОЗ ПДВ було віднесено до податкового кредиту. Які виникають податкові зобов'язання з ПДВ при такій передачі? Який вплив матиме ця операція на податок на прибуток? Які бухгалтерські проведення потрібно зробити?

Податок на додану вартість

Особливості оподаткування ПДВ в ситуації, схожій до даної, ми детально розглядали тут.

Зараз скажемо тільки тезисно.

На наш погляд, дана ситуації підпадає під звільнення від оподаткування згідно з пп. 197.1.16 ПКУ. Для того, щоб скористатися цією пільгою, повинні виконуватися такі умови:

  1. один платник ПДВ передає товари (об’єкти) іншому платнику ПДВ;
  2. товари (об’єкти) передаються безоплатно;
  3. отримувач безоплатного має бути державної чи комунальної власності;
  4. товари (об’єкти) передаються за рішенням одного з цих органів, прийнятим у межах їх повноважень – КМУ, центральних та місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування.

Платник ПДВ, який безоплатно передає майно державному підприємству і користується пільгою за пп. 197.1.16 ПКУ, повинен ще нараховувати компенсуючі ПДВ за пп. 198.5 і ст. 199 ПКУ. Про цей аспект можна почитати тут, тут.

 

Бухгалтерський облік

Про бухгалтерський облік при безоплатній передачі ми детально писали тут (див. бухгалтерські проведеня в таблиці).

Таблиця

Бухгалтерський облік безоплатної передачі ОЗ (цифри умовні)


з/п

Зміст господарської операції

Кореспондуючі рахунки

Сума, грн

Д-т

К-т

1.

Передано ОЗ безоплатно іншому підприємству:
— на суму нарахованого зносу;

131

105

80 000

2.

— на залишкову вартість;

976

105

50 000

3.

— нараховано компенсуюче ПЗ з ПДВ

976

641

10 000

Але бухоблік буде дещо іншим, якщо передаються об’єкти ОЗ (див. пп. 2 розд. ІІІ Положення №1213):

  • збудовані, придбані, реконструйовані, модернізовані тощо за рахунок цільового фінансування;
  • дооцінені;
  • отримано підприємством понад розмір статутного капіталу і їх вартість відображено на субрахунку 425;
  • збудовані, придбані, реконструйовані, модернізовані тощо за рахунок фонду розвитку виробництва (у межах залишку відповідного фонду – на субрахунку 426);
  • і прийнято рішення про зменшення статутного капіталу підприємства внаслідок передачі активів.

Бухоблік для цих ситуацій описано в пп. 2 розд. ІІІ Положення №1213.

 

Податок на прибуток

«Амортизаційна» різниця

Якщо підприємство, яке безоплатно передає ОЗ, коригує фінрезультат до оподаткування на податкові різниці з розд. ІІІ ПКУ, то в розглядуваній ситуації воно в загальному порядку застосує «амортизаційну» різниці за ст. 138 ПКУ, тобто, збільшить фінрезультат до оподаткування на залишкову вартість ОЗ за даними бухобліку і зменшить фінрезультат до оподаткування на залишку вартість за даними податкового обліку.

 

Різниця на пп. 140.5.10 ПКУ

Окрім того, таке підприємство може застосувати податкову різницю за пп. 140.5.10 ПКУ, якщо виконуватимуться умови застосування цієї різниці. Ми детально писали про застосування цієї різниці тут.

Згідно з цією різницею фінрезультат до оподаткування підприємства, яке безоплатно передає ОЗ, збільшується на суму перерахованої безповоротної фінансової допомоги (безоплатно наданих товарів, робіт, послуг), серед іншого, платникам податку, які є пов’язаними особами (у разі якщо отримувачем фінансової допомоги (безоплатно наданих товарів, робіт, послуг) задекларовано від’ємне значення об’єкта оподаткування за податковий (звітний) рік, що передує року, в якому отримано таку безповоротну фінансову допомогу (безоплатно надані товари, роботи, послуги), за умови що така допомога була врахована у складі витрат при визначенні фінансового результату до оподаткування).

В розглядуваній ситуації ОЗ передається платнику податку на прибуток. Але чи є такий платник пов’язаною особою?

 

Пов’язані особи

Поняття пов’язаних осіб наведено в пп. 14.1.159 ПКУ.

Пов’язані особи - юридичні та/або фізичні особи, та/або утворення без статусу юридичної особи, відносини між якими можуть впливати на умови або економічні результати їх діяльності чи діяльності осіб, яких вони представляють, з урахуванням наведених в цьому підпункті критеріїв.

В розглядуваній ситуації обоє підприємства є державними.

Проаналізуємо, чи є державні підприємства пов'язаними особами, спираючись на наведену норму ПКУ.

Ключовим для відповіді є останній абзац підпункту 14.1.159 ПКУ, який прямо встановлює:

«Пряма або опосередкована участь держави в юридичних особах не є підставою для визнання таких юридичних осіб пов'язаними. Такі платники податків можуть бути визнані пов'язаними з інших підстав, передбачених цим підпунктом.»

Тобто, сам факт, що обидва підприємства є державними (тобто держава є їх власником), не робить їх автоматично пов'язаними особами. Вони можуть бути визнані пов'язаними тільки при наявності інших підстав, передбачених пп. 14.1.159 ПКУ, наприклад:

  • якщо одноособові виконавчі органи цих підприємств призначені за рішенням одного і того ж органу
  • якщо повноваження одноособового виконавчого органу здійснює одна і та ж особа
  • якщо принаймні 50% складу колегіального виконавчого органу складають одні й ті самі особи
  • інші підстави, перелічені в пп. 14.1.159 ПКУ.

Також контролюючий орган у судовому порядку може довести пов'язаність на основі фактичного контролю за бізнес-рішеннями.

Тому для остаточної відповіді потрібна додаткова інформація про структуру управління цими підприємствами, їх підпорядкованість та інші фактичні обставини їх діяльності.

Якщо ці підприємства визнають пов’язаними.

В такому разі для того, щоб застосувати різницю за пп. 140.5.10 ПКУ, потрібно дотриматися ще таких умов:

  1. підприємство-отримувач у минулому році задекларували від’ємне значення об’єкта оподаткування податком на прибуток;
  2. підприємство, яке надавало ОЗ, зменшило фінрезультат до оподаткування на суму безоплатно наданих ОЗ.

Друга умова виконується, адже підприємство, яке передає ОЗ, відносить залишкову вартість до складу витрат.

Якщо ж буде виконана і друга умова, то в такому разі підприємство, що безоплатно передає ОЗ, повинне буде застосувати податкову різницю за пп. 140.5.10 ПКУ.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Як розподілити загальновиробничі витрати при посіві різних культур на одному полі?
    На сільськогосподарському підприємстві одне поле використовується під різні культури протягом року: з січня по червень 2024 року - під озиму пшеницю 2024 року, а з жовтня по грудень 2024 року - під озимий ріпак урожаю 2025 року. Як правильно розподілити між цими посівами орендну плату за паї, яка нараховується один раз наприкінці року, загальновиробничу амортизацію, витрати на ремонт загальновиробничої техніки?
    18.12.202435
  • Податкові аспекти передачі благодійного майна від ГО соціальним та медичним закладам
    Громадська організація, неприбуткова, неплатник ПДВ, отримала бензиновий генератор як благодійну допомогу від донора, який надав дозвіл на його передачу соціальним або медичним закладам через неможливість використання в офісному приміщенні. Чи виникають у громадської організації податкові зобов'язання при передачі такого обладнання? Чи виникають податкові зобов'язання у медичних та соціальних закладів при отриманні такого обладнання?
    18.12.202414
  • Собівартість послуг із заправки картриджів
    Підприємство торгує товарами і надає послуги із заправки картриджів. На собівартість послуг заправки, на рахунок 23 списується зарплата інженера та матеріали, які в кінці місяця за актом списуються на 903 рахунок. Незавершеного виробництва немає. Калькуляції не складаються. Як правильно прописати дану ситуацію в наказі про облікову політику?
    17.12.202450
  • Нюанси обліку та оподаткування ремонту автомобіля після ДТП
    ТОВ придбало транспортний засіб за кредитні кошти. Транспортний засіб внесено в заставу даного кредиту. Автомобіль потрапив у ДТП у робочий час. Страхова компанія перерахувала страхове відшкодування на кредитний рахунок підприємства і на цю суму було погашено частину кредиту. Автомобіль буде ремонтуватись за власні кошти підприємства згодом власними силами або на СТО. Чи матиме право підприємство на податковий кредит в даному випадку? Якщо відшкодування отримано буде у 2024, а ремонту 2025 р. як відобразити дані операції в обліку?
    12.12.202439
  • Ліквідація та продаж ОЗ, отриманих за грантом
    Неприбуткова громадська організація отримала ОЗ в рамках грантової угоди, які після її завершення залишаються на балансі організації згідно з умовами договору з донором. Чи має право громадська організація ліквідувати ОЗ, як ті, що повністю замортизовані, так і ті, що ще амортизуються? Чи може громадська організація передати такі ОЗ фізичним або юридичним особам? Які податкові наслідки виникнуть для громадської організації при ліквідації або передачі цих ОЗ?
    10.12.202440