• Посилання скопійовано

Облік та оподаткування безоплатної передачі дронів ЗСУ

Підприємство – виробник здійснює продаж дронів за держконтрактом. Партію дронів вирішено передати безкоштовно. Які податкові наслідки? Як відобразити в обліку цю операцію?

ПДВ

Для цілей оподаткування ПДВ не є постачанням операції з безоплатної передачі товарів для потреб забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави безпосередньо ЗСУ, НГУ, СБУ, СЗР України, МВС України, ДСНС, УДО України, Держспецзв'язку України, добровольчим формуванням ТГ, іншим утвореним відповідно до законів України, військовим формуванням, їх з’єднанням, військовим частинам, підрозділам, установам або організаціям, що утримуються за рахунок коштів державного бюджету, крім випадків, якщо такі операції з постачання товарів та послуг оподатковуються за нульовою ставкою ПДВ (пп. 32-1 підр. 2 розд. ХХ ПКУ).

Для таких операцій норми пп. 198.5 ПКУ не застосовуються. Тобто ні компенсуюча ПН, ні ПН відповідно до пп. 188.1 ПКУ при безоплатній передачі дронів не складається.

Зауважимо, що нульова ставка відноситься тільки до операцій з постачання товарів для заправки (дозаправки) або забезпечення наземного військового транспорту чи іншого спеціального контингенту ЗСУ та інших установ, визначених Постановою КМУ від 02.03.2022 р. №178.

 

Податок на прибуток

Безоплатне надання дронів є витратами підприємства і зменшує його фінансовий результат і, як наслідок, – об’єкт оподаткування податком на прибуток (див. пп. 134.1.1 ПКУ).

При цьому податкову різницю за пп. 140.5.9 ПКУ  застосовувати не потрібно щодо товарів, які добровільно передані, серед іншого, військовим частинам: «…для потреб забезпечення оборони держави…» (пп.69.6 підр.10 розд. ХХ ПКУ).

 

Документальне оформлення та відображення в обліку

Щоб застосувати пільги щодо ПДВ та податку на прибуток підприємству при документальному оформленні потрібно врахувати:

  • товари мають бути передані безоплатно (без будь-якої грошової, матеріальної або інших видів компенсації);
  • напрямок використання - для потреб забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави;
  • набувач має бути зазначений пп. 32-1 підр. 2 розд. ХХ та п.69.6 підр.10 розд. ХХ ПКУ відповідно.

Враховуючи зазначене, оформити можна так:

  • лист-запит/прохання щодо надання допомоги із зазначенням виду благодійної допомоги та її цільового призначення, зокрема: «…для потреб забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави...»;
  • наказ про безоплатне надання дронів ЗСУ чи окремій військовій частині (які дає має містити наказ див. нашу новину тут);
  • акт приймання-передачі (поради щодо складання акту див. в «ДК» №42/2023).

Відображення в обліку відповідно до наведеної умови: Дт 949 Кт 28.

Таким чином, за умови відповідного документального оформлення операція з безоплатної передачі дронів «для потреб забезпечення оборони держави» не є об’єктом оподаткування ПДВ та включається до витрат в повному обсязі.

 ***

Додатково читайте:

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс

Передплатити

Автор: Пантюхова Анна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Перерахунок суми за опалення: облік та податки
    Організація (платник податку на прибуток і ПДВ) отримала від постачальника теплової енергії акт-перерахунок від 30.04.2025 р., в якому зменшується нарахування за січень-березень на загальну суму (-) 61 345.38 грн, в т.ч. ПДВ. Розрахунок коригування (РК) не оформлено. Як відобразити такий акт в бухобліку? Як він вплине на ПДВ та податок на прибуток?
    Сьогодні 11:071
  • Бухгалтерський облік списання знищеного заставного майна
    ТОВ отримало кредит в банку. В заставу надано автомобіль. Автомобіль потрапив в ДТП і не підлягає відновленню. Залишкова вартість авто - нуль. Страхова компанія виплатила страхове відшкодування на рахунок банку. Банк зарахував кошти в погашення частини тіла кредиту та відсотків. Як відобразити дані операції в обліку та оподаткувати?
    Сьогодні 09:098
  • Придбання опалубки та риштування: як облікувати?
    ТОВ придбало частини конструкцій опалубки і риштування. Як відобразити в обліку?
    Сьогодні 08:0818
  • Облік зміни статутного капіталу та переведення внеску в додатковий капітал
    Підприємство у 2023 році отримало від засновника (селищної ради) автогрейдер вартістю 2 500 000 грн як внесок до статутного капіталу. Нараховано 400 000 грн амортизації, але дохід на суму амортизації не визнавався. Зараз засновник вирішив зменшити статутний капітал на вартість грейдера, перевівши цей внесок до додаткового капіталу. Які бухгалтерські проведення необхідно зробити та як вирішити питання з доходом, зокрема, за минулі періоди, що вплинуло на збитковість?
    15.07.2025282
  • Облік резерву знецінення запасів: чи критичний вибір субрахунку?
    Підприємство, що веде облік за МСФЗ, для обліку нарахованого резерву під знецінення запасів використовує субрахунок 382, що зафіксовано в обліковій політиці. В балансі запаси відображаються за чистою реалізаційною вартістю. Проведення: нарахування (сторнування) резерву Дт 946 Кт 382; списання запасів за рахунок резерву Дт 382 Кт 20, 21, 28, 26. Чи має критичне значення для бухгалтерського та податкового обліку, на якому саме субрахунку обліковувати нарахований резерв?
    14.07.202535