• Посилання скопійовано

Списання безнадійної заборгованості з господарських пені, штрафів, інфляційних: облік

Суд постановив стягнути з підприємства боржника штраф, пеню та інфляційні втрати. Підприємство-кредитор на підставі рішення суду нарахувало в бухобліку дохід на суму штрафу, пені та інфляційних втрат. Але згодом боржника ліквідували (припинили) за рішенням суду. Підприємство списало заборгованість за штрафом тощо за рахунок резерву сумнівних боргів. Чи застосовується податкова різниця за пп. 140.5.11 ПКУ?

Бухгалтерський облік

Про облік штрафу, пені та інфляційних втрат ми писали тут, тут.

Визнання заборгованості і доходу на підставі рішення суду відображається проведенням:

  • Дт 374 Кт 715.

Але в разі існування сумніву в погашенні цієї заборгованості підприємство має нарахувати резерв сумнівних боргів, згідно з нормами НП(С)БО 10:

  • Дт 944 Кт 38.

Якщо ж заборгованість стає безнадійною, вона списується з балансу за рахунок резерву сумнівних боргів (див. п. 11 НП(С)БО 10):

  • Дт 38 Кт 374.

Якщо резерву не вистачає, списання здійснюється за рахунок інших операційних витрат:

  • Дт 944 Кт 374.

Безнадійна дебіторська заборгованість - поточна дебіторська заборгованість, щодо якої існує впевненість про її неповернення боржником або за якою минув строк позивної давності (п. 4 НП(С)БО 10).

Тобто, якщо боржника ліквідовано, то, зрозуміло, у підприємства-кредитора є впевненість про неповернення заборгованості, тож вона стає безнадійною і підлягає списанню з балансу.

 

Податкові різниці

Якщо підприємство є платником податку на прибуток, який коригує фінрезультат до оподаткування на податкові різниці за розд. ІІІ ПКУ, то в розглядуваній ситуації виникатимуть такі різниці.

 

Чи застосовується різниця за пп. 140.5.11 ПКУ?

Підприємством-кредитором – ні, не застосовується.

За цією різницею фінрезультат до оподаткування збільшується на суму витрат від визнаних штрафів, пені, неустойок, відшкодування збитків, компенсації неодержаного доходу (упущеної вигоди), нарахованих відповідно до цивільного законодавства та цивільно-правових договорів, у тому числі у сфері зовнішньоекономічної діяльності, на користь осіб, які не є платниками податку (крім фізичних осіб, які є платниками податку на доходи фізичних осіб), та на користь платників податку, які оподатковуються за ставкою 0 % відповідно до пп. 44 підрозд. 4 розд. XX ПКУ, а також на суму штрафів, пені, нарахованих контролюючими органами та іншими органами державної влади за порушення вимог законодавства.

Тобто, ця різниця стосується платника, якому нараховані штрафи, тобто, підприємства боржника, а не кредитора. Тож кредитором ця різниця не застосовується.

 

Різниця за пп. 139.2 ПКУ щодо сумнівних боргів та безнадійної заборгованості

На суму нарахованого резерву сумнівних боргів (Дт 944 Кт 38) фінрезультат до оподаткування збільшується за пп. 139.2.1 ПКУ – в момент нарахування резерву.

На суму списаної дебіторської заборгованості, яка відповідає ознакам, визначеним пп. 14.1.11 ПКУ, фінрезультат до оподаткування зменшується за пп. 139.2.2 ПКУ – в момент списання заборгованості.

А згідно з пп. «з» пп. 14.1.11 ПКУ безнадійною є заборгованість, яка відповідає, серед іншого, такій ознаці:

  • заборгованість суб’єктів господарювання, визнаних банкрутами у встановленому законом порядку або припинених як юридичні особи у зв’язку з їх ліквідацією.

В даній нами ситуації підприємство - боржника визнано банкрутом і ліквідовано (припинено). Таким чином, заборгованість відповідає ознаці, наведеній в пп. 14.1.11 ПКУ. Тож вона є безнадійною з точки зору ПКУ. А тому щодо суми такої списаної заборгованості застосовується податкова різниця за пп. 139.2.2 ПКУ – фінрезультат до оподаткування на суму такої списаної заборгованості зменшується.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Неповернуті аванси за ліцензійними договорами: як облікувати?
    Консультація розглядає порядок відображення в бухгалтерському та податковому обліках підприємства невикористаних та неповернутих авансів, сплачених іноземним правовласникам за ліцензійними договорами на видання книжок. Пояснюється неможливість використання резерву сумнівних боргів для таких авансів, порядок списання їх на витрати (рахунок 949) та відсутність специфічних податкових різниць для даної операції
    17.04.202517
  • Надання приватною школою платного харчування учням: що в бухобліку?
    Приватна школа організовує харчування для учнів за принципом «шведського столу». Учні оплачують вартість харчування окремо. Як відобразити такі операції в бухгалтерському обліку?
    16.04.202524
  • На якому рахунку обліковувати кошти від продажу сертифікату на брокерському рахунку в депозитарію?
    ТОВ має на балансі інвестиційні сертифікати, кошти від продажу яких, спочатку зайшли на брокерський (транзитний) рахунок в депозитарії, а потім за розпорядженям ТОВ на основний р/р. На якому бухгалтерському рахунку потрібно обліковувати рух коштів за брокерським рахунком?
    16.04.202526
  • Інклюзивне авто для перевезення людей з інвалідністю: як облікувати?
    Благодійний фонд планує придбати інклюзивне авто для перевезення людей з інвалідністю. Чи може кошти на купівлю за запитом на цільове фінансування дати юрсоба? Як в бухобліку фонду відобразити отримання коштів, придбання авто і його використання? Якими документами підтверджувати, що витрати на використання авто – це не адміністративні витрати, які повинні бути в межах 20%?
    14.04.202516
  • Чи можна залишок рахунку 23 врахувати у складі собівартості продукції?
    Дохід сільгосппідприємства за минулий рік перевищив 40 млн грн, тому воно з цього року перейшло на квартальний податковий період. Станом на 31.03.2025 р. на рахунку 23 зібралися витрати, що стосуються урожаю поточного року, при отриманні якого планується реалізація готової продукції. Разом з цим, у I кварталі 2025 року отримано дохід від реалізації продукції, виробленої у минулому році. Чи можна залишок рахунку 23 відобразити у складі собівартості реалізованої продукції у I кварталі 2025 року?
    10.04.2025813