• Посилання скопійовано

Облік придбання та продажу права вимоги

ТОВ на загальній системі оподаткування придбало за 9 млн грн на аукціоні права вимоги (дебіторську заборгованість) номінальною вартістю 40 млн грн, згідно з переліком. Наступного періоду 50% придбаних прав номіналом 20 млн грн продали за 10 млн грн. Які особливості бухгалтерського обліку та оподаткування?

ПДВ

Відповідно до пп. 196.1.5 ПКУ не є об’єктом оподаткування операції з відступлення права вимоги, переведення боргу, торгівлі за грошові кошти або цінні папери борговими зобов’язаннями (вимогами), за винятком операцій з інкасації боргових вимог та факторингу (факторингових) операцій, крім факторингових операцій, якщо об’єктом боргу є валютні цінності, цінні папери, у тому числі компенсаційні папери (сертифікати), інвестиційні сертифікати, іпотечні сертифікати з фіксованою дохідністю, операції з відступлення права вимоги за забезпеченими іпотекою кредитами (позиками), житлові чеки, земельні бони та деривативи.

Таким чином, операції з продажу прав вимоги, на наш погляд, не є об’єктом оподаткування ПДВ.

 

Бухгалтерський облік

Первісне визнання

В розглядуваній ситуації, на наш погляд, придбані та в подальшому продані права вимоги слід обліковувати як фінансові інвестиції, згідно з нормами НП(С)БО 12.

Відповідно до пп. 4 НП(С)БО 12 фінансові інвестиції первісно оцінюються та відображаються у бухгалтерському обліку за собівартістю. Собівартість фінансової інвестиції складається з ціни її придбання, комісійних винагород, мита, податків, зборів, обов'язкових платежів та інших витрат, безпосередньо пов'язаних з придбанням фінансової інвестиції.

Тож якщо фінансові інвестиції придбані за 9 000 000 грн, саме за такою вартістю вони оприбутковуються на балансі. Якщо фінансові інвестиції поточні (строк погашення не більше 12 місяців з дати балансу), вони оприбутковуються на субрахунку 352:

  • Дт 352 Кт 685 – 9 000 000 грн (оприбутковане придбане право вимоги);
  • Дт 685 Кт 311 – 9 000 000 грн (оплата продавцеві).

 Якщо підприємство понесло ще витрати, пов’язані з придбанням права вимоги, вони збільшують первісну вартість фінінвестиції.

 

Облік на дату балансу

Відповідно до п. 8 НП(С)БО 12 фінансові інвестиції (крім інвестицій, що утримуються підприємством до їх погашення або обліковуються за методом участі в капіталі) на дату балансу відображаються за справедливою вартістю. Сума збільшення або зменшення балансової вартості фінансових інвестицій на дату балансу (крім інвестицій, що обліковуються за методом участі в капіталі) відображається у складі інших доходів або інших витрат відповідно.

Разом з тим відповідно до пп. 9 НП(С)БО 12 фінансові інвестиції, справедливу вартість яких достовірно визначити неможливо, відображаються на дату балансу за їх собівартістю з урахуванням зменшення корисності інвестиції.

Тобто, якщо підприємство придбало права вимоги з метою їх подальшого продажу, а не пред’явлення дебіторам до погашення, у разі, якщо термін погашення ще має настати у майбутньому, то на дату балансу права вимоги обліковуються за справедливою вартістю. Тобто, за вартістю, за якою їх можна продати. Але в розглядуваній ситуації, на наш погляд, справедливу вартість достовірно визначити неможливо, тому що відсутній активний (біржовий) ринок прав вимоги, на якому можна достовірно встановити таку ціну. Тому, на наш погляд, в розглядуваній ситуації права вимоги слід обліковувати за собівартістю. Тобто, за вартістю, за якою права вимоги оприбуткували.

Якщо ж права вимоги придбали з метою подальшого пред’явлення дебіторам до оплати, за умови, що строк оплати настане в майбутньому, такі права вимоги слід обліковувати на дату балансу згідно з пп. 10 НП(С)БО 12 - за   амортизованою собівартістю фінансових інвестицій. В такому разі слід амортизувати дисконт від придбаних прав вимоги, який складає 31 000 000 грн. (40 000 000 – 9 000 000). І суму такої амортизації слід включати до складу доходу на кожну дату балансу. Особливості обліку в цій ситуації ми розглядали тут. Такий варіант тут не розглядаємо.

 

Продаж прав вимоги

Дохід від продажу відображається на субрахунку 741, а собівартість прав вимоги на субрахунку 971.

Таким чином, за умовами запитання продаж відображається проводками:

  • Дт 377 Кт 741 – 10 000 000 грн (продана частина права вимоги);
  • Дт 971 Кт 352 – 9 500 000 грн (собівартість проданого права вимоги);
  • Дт 311 Кт 377 – 10 000 000 грн (отримана оплата від покупця).

 

Податок на прибуток

Дохід від продажу права вимоги збільшує, а собівартість права вимоги зменшує фінрезультат до оподаткування, який є основою для визначення об’єкта оподаткування податком на прибуток (див. пп. 134.1.1 ПКУ).

Причому податкових різниць в розглядуваній ситуації ПКУ не встановлює.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Облік та ПДВ при передачі матеріалів для маскувальних сіток
    ТОВ - платник податку на прибуток за листом – проханням від ОТГ планує надати безкоштовно матеріали для виготовлення маскувальних сіток. Частину матеріалів куплено у ФОПа без ПДВ, частина з ПДВ. Як документально оформити передачу матеріалів? Чи потрібно нараховувати компенсуюче ПДВ?
    02.04.202522
  • Облік витрат благодійного фонду за відсутності цільових надходжень
    Благодійний фонд отримав послуги з електроенергії у грудні з актом виконаних робіт, які було віднесено до витрат (Дт 949 Кт 685) з одночасним проведенням (Дт 48 Кт 718). Оплата за послуги не здійснювалася, що призвело до кредиторської заборгованості. Після закриття місяця виникло дебетове сальдо за рахунком 48 через відсутність цільових надходжень. Які госпоперації потрібно було провести у випадку, коли витрати понесені в одному році, а кошти від благодійників для їх оплати не надходили?
    01.04.202561
  • Чи може підприємець-"загальносистемник" використати експертну оцінку для нарахування амортизації ОЗ?
    Підприємець-платник ЄП перейшов на загальну систему оподаткування. Документи на основні засоби (вантажні автомобілі), які безпосередньо використовуються у госпдіяльності, не збереглися. Чи правомірно використовувати оціночну вартість незалежного експерта для нарахування амортизації?
    01.04.202529
  • Облік придбання державного підприємства на аукціоні
    ТОВ на загальній системі придбало держпідприємство через аукціон з умовою погашення всіх боргів ДП. Підприємство отримало майно та зобов'язання ДП за передавальними актами з балансовими сумами. Як ТОВ має відобразити в бухобліку отримані активи та зобов'язання ДП? Яку кореспонденцію рахунків слід застосувати при оприбуткуванні майна та зобов'язань? Як відобразити в обліку погашення частини боргів, що вже сплачені, та непогашені зобов'язання?
    31.03.202518
  • Прискорена амортизація автомобіля, отриманого у фінлізинг
    Підприємство, платник податку на прибуток, що коригує фінрезультат до оподаткування на податкові різниці з розділу ІІІ ПКУ, отримало у фінансовий лізинг на 5 років автомобіль (за програмою кредитування 5-7-9). Чи можна застосувати до такого автомобіля прискорену амортизацію, як в податковому обліку, так і в бухгалтерському (2 роки)?
    31.03.2025145