• Посилання скопійовано

Облік інвестиційних сертифікатів платником ЄП IV групи

Сільгосппідприємство - платник ЄП групи IV придбало у нерезидента інвестиційні сертифікати. Які податкові наслідки?

Вплив на оподаткування ЄП групи IV

Про особливості бухгалтерського обліку інвестиційних сертифікатів, від придбання до продажу, ми детально писали тут та тут.

Інвестиційний сертифікат - цінний папір, який випускається виключно інвестиційним фондом або інвестиційною компанією і дає право його власникові на отримання доходу у вигляді дивідендів. Внаслідок придбання інвестиційних сертифікатів сільгосппідприємство отримуватиме доходи від зміни справедливої вартості сертифікатів, від їх продажу і від отримання дивідендів.

Належні до отримання дивіденди відображаються проведенням:

  • Дт 373 Кт 731.

Збільшення вартості сертифікатів, від зміни їх справедливої вартості, на дату балансу:

  •   Дт 14, 35 Кт 746.

Дохід від продажу сертифікатів:

  •  Дт 36, 37 Кт 741.

У всіх цих випадках одержання доходів збільшується загальна сума доходу сільгосппідприємства:

  • Дт 731, 746, 741 Кт 79.

Разом з іншими доходами така сума доходу відображається в рядку 2 Розрахунку частки сільгосптоваровиробництва, форма якого затверджена Наказом Мінагрополітики від 26.12.2011 р. №772.

Але це сума доходу не від реалізації сільгосппродукції. А тому внаслідок отримання такого доходу розмір сільгоспчастки, яка розраховується в Розрахунку, буде меншим, ніж аби такого доходу не було. Тож сільгосппідприємству слід контролювати, щоб розмір сільгоспчастки не став меншим 75%. Бо інакше втратиться право перебувати на ЄП групи IV наступного року.

 

Податок на доходи нерезидента

Такий податок справляється у разі виплати резидентом нерезиденту доходу із джерелом походження з України, згідно з нормами пп. 141.4 ПКУВ пп. 141.4.1 ПКУ наведені доходи, при виплаті яких слід утримувати податок на доходи нерезидентів.

Наприклад, в пп. «е» пп. 141.4.1 ПКУ йде мова про прибуток від здійснення операцій з продажу або іншого відчуження наступних інвестиційних активів:

цінних паперів, деривативів або інших корпоративних прав у статутному капіталі юридичних осіб - резидентів, крім тих, що знаходяться в обігу на фондовій біржі, що входить до переліку, затвердженого КМУ відповідно до пп. «а» пп. 141.4.11 ПКУ тощо.

Відповідно до ч. 1 ст. 21 Закону №3480-IV, інвестиційний сертифікат - це цінний папір, емісія якого здійснюється компанією з управління активами пайового інвестиційного фонду та який посвідчує право власності власника такого цінного папера на частку в пайовому інвестиційному фонді, а також інші права у встановлених законом випадках.

Тобто, на наш погляд, якщо сільгосппідприємство придбаває у нерезидента інвестиційний сертифікат пайового інвестиційного фонду, який є юрособою - резидентом України, при виплаті доходів за придбання таких сертифікатів потрібно утримувати податок на доходи нерезидента, в загальному порядку. Особливості справляння цього податку ми детально розглядали тут. Про застосування міжнародних конвенцій про уникнення подвійного оподаткування ми писали тут. Про підтвердження статусу нерезидента ми писали тут.

Якщо ж придбавається інвестиційний сертифікат інвестиційного фонду, який є нерезидентом, то податок на доходи нерезидентів не утримується. Але думка податкової служби з цього питання нам невідома. Тому для уникнення непорозумінь може бути доречним отримати індивідуальну податкову консультацію.

 

Звітність щодо КІК

Згідно з пп. 39-2.1.1 ПКУ, контрольованою іноземною компанією визнається будь-яка юридична особа, зареєстрована в іноземній державі або території, яка визнається такою, що знаходиться під контролем фізичної особи - резидента України або юридичної особи - резидента України відповідно до правил, визначених цим Кодексом.

Згідно з пп. 39-2.1.2 ПКУ, з урахуванням положень цієї статті контролюючою особою є фізична особа або юридична особа - резиденти України, що є прямими або опосередкованими власниками (контролерами) контрольованої іноземної компанії.

Зокрема, іноземна компанія визнається контрольованою іноземною компанією, якщо фізична особа - резидент України або юридична особа - резидент України:

а) володіє часткою в іноземній юридичній особі у розмірі більше ніж 50 відсотків, або

б) володіє часткою в іноземній юридичній особі у розмірі більше ніж 10 відсотків, за умови що декілька фізичних осіб - резидентів України та/або юридичних осіб - резидентів України володіють частками в іноземній юридичній особі, розмір яких у сукупності становить 50 і більше відсотків, або

в) окремо або разом з іншими резидентами України - пов’язаними особами здійснює фактичний контроль над іноземною юридичною особою.

Таким чином, потрібно визначити, якщо сільгосппідприємство придбало інвестиційні сертифікати нерезидента, чи досягається внаслідок такого придбання один з критеріїв, наведених вище.

Якщо досягається і сільгосппідприємство стає контролюючою особою, воно має подавати Повідомлення про КІК (див. пп. 39-2.5.5 ПКУ). Але Повідомлення не подається, якщо контрольована іноземна компанія є публічною компанією, вимоги до якої встановлені пп. 39-2.4.2.2 ПКУ, тобто, якщо контрольована іноземна компанія є публічною компанією, акції (частки) якої перебувають в обігу на визнаній фондовій біржі.

Окрім того, в такому разі сільгосппідприємство має подавати ще звітність КІК. Про подання такої звітності можна почитати тут.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Облік безоплатно отриманого акційного товару
    Підприємство в рамках акції отримало від постачальника товар з нульовою вартістю для подальшого продажу. Як коректно оприбуткувати такий безоплатно отриманий товар у бухгалтерському обліку? Як відобразити в бухобліку його подальшу реалізацію?
    03.07.202517
  • Як відобразити нарахування відсотків за користування податковою пільгою в бухобліку?
    На територію України були ввезені інструменти від постачальника-нерезидента в режимі тимчасового ввезення на 3 місяці та сплачено 12% при розмитненні. На сьогодні переведено інструменти з режиму тимчасового ввезення в режим імпорту. При імпорті сплатили суму ПДВ за вирахуванням %, які було сплачено в режимі тимчасового ввезення та проценти за користування податковою пільгою (код митних платежів 057 ). Як відобразити нарахування відсотків за користування податковою пільгою в бухобліку?
    01.07.202530
  • Імпорт за договором комісії: які витрати включати до собівартості?
    Товари імпортуються за договором комісії. В звіті комісіонера зазначено такі витрати до початку імпорту: висновок експертизи, дозвіл на імпорт, комісія банку, витрати на доставку документів за кордон. В момент імпорту: дозвіл на імпорт, висновок експертизи , послуги транспортування, пломбування і комісія банку, окрім того - комісійна винагорода комісіонеру. Чи всі ці витрати можна віднести на собівартість товару як додаткові витрати?
    30.06.2025234
  • Як орендарю списати ОЗ, знищені внаслідок влучання шахеда?
    ТОВ орендує офісне приміщення. У приміщення влучив шахед. Унаслідок цього зруйновано стіни, перекриття між поверхами, вибито вікна та пошкоджено двері. ТОВ-орендар втратило власну комп’ютерну техніку, меблі та обладнання. Як списати знищені основні засоби?
    30.06.2025764
  • Які суми коштів з держбюджету відображати в рядку 3.1 Розрахунку частки сільгосптоваровиробництва?
    У рядку 3.1 Розрахунку частки сільгосптоваровиробництва слід зазначати суми одержаних з держбюджету коштів фінансової підтримки. Які саме суми слід там відображати, бо в податковій службі отримали відповідь, що зараз цей рядок взагалі не заповнюється?
    30.06.202545