За Положенням про інвестиційні фонди та інвестиційні компанії від 19.02.1994 р. №55/94 інвестиційний сертифікат - цінний папір, який випускається виключно інвестиційним фондом або інвестиційною компанією і дає право його власникові на отримання доходу у вигляді дивідендів.
Придбані підприємством інвестиційні сертифікати вважаються фінінвестиціями. А фінінвестиції мають специфічний порядок як бухгалтерського, так і податкового обліку.
За п. 4 П(С)БО 12 фінінвестиції первісно оцінюються та відображаються у бухобліку за собівартістю. Собівартість фінінвестиції складається з ціни її придбання, комісійних винагород, мита, податків, зборів, обов'язкових платежів та інших витрат, безпосередньо пов'язаних з придбанням фінінвестиції.
Для обліку інвестиційних сертифікатів потрібно застосовувати субрахунок 143 «Інвестиції непов'язаним сторонам». Тож в момент придбання інвестиційних сертифікатів в бухобліку потрібно відобразити таке придбання за проведенням Дт 143 Кт 311.
Якщо ці сертифікати придбаються для продажу протягом року, то їх слід відображати на субрахунку 35.
Фінінвестиції, що придбані та утримуються підприємством виключно для продажу, тобто крім інвестицій, що утримуються підприємством до їх погашення або обліковуються за методом участі в капіталі, оцінюються в подальшому на кожну дату балансу за справедливою вартістю (п. 8 П(С)БО 12 "Фінансові інвестиції").
Сума збільшення або зменшення балансової вартості фінінвестицій на дату балансу відображається у складі інших доходів або інших витрат відповідно:
а) збільшення вартості фінансових інвестицій – Дт 143 (35) Кт 746;
б) зменшення вартості фінансових інвестицій – Дт 975 Кт 143 (35).
Таким чином, на кожну дату балансу підприємство повинне переглядати справедливу вартість інвестиційних сертифікатів, збільшення/зменшення їх вартості потрапить до фінрезультату.
Для обліку реалізації інвестиційних сертифікатів звернемося до Інструкції №291. Відповідно до неї на субрахунку 741 "Дохід від реалізації фінансових інвестицій" узагальнюється інформація про доходи від реалізації фінансових інвестицій, а на субрахунку 971 "Собівартість реалізованих фінансових інвестицій" відображається балансова вартість реалізованих фінансових інвестицій (на дату їх реалізації) та інші витрати, пов'язані з їх реалізацією.
Тож при реалізації інвестиційних сертифікатів потрібно зробити такі проведення:
- Д-т 971 К-т 143 (35) щодо списання собівартості реалізованого сертифікату;
- за Д-т 361 К-т 741 – суму отриманого доходу від реалізації цього сертифікату.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити