• Посилання скопійовано

Зробили фізособі передплату за оренду приміщення, а потім договір розірвали: які наслідки?

ТОВ на загальній системі оподаткування уклало договір оренди нежитлових приміщень з фізособою. За умовами договору передплата складає 100000 грн. ТОВ сплачує фізособі 80500 грн, одночасно сплачує ПДФО 18000 грн та ВЗ 1500 грн. Передачі приміщення в оренду не відбулося, фізособа розірвала договір. Фізособа має повернути повну суму – 100000 грн чи лише те, що вона отримала – 80500? Як повернути зайво сплачені ПДФО та ВЗ? Чи можливо їх зарахувати в рахунок наступних платежів? Як відкоригувати ці доходи в додатку 4ДФ?

Бухоблік виплати передплати фізособі та її повернення

Відповідь на це питання однозначна – фізична особа повинна повернути тільки ті кошти, які вона фактично отримала, а саме 80500 грн.

Оскільки приміщення не передавалося орендарю, то ані орендна плата, ані ПДФО та ВЗ з неї в бухобліку ТОВ не нараховуються. Відбулися тільки розрахунки – здійснена передплата фізособі та сплата податків до бюджету. Відповідно, фізособа повинна повернути тільки фактично отримані кошти, а розрахунки з бюджетом ТОВ врегульовує самостійно.

Сплачені ПДФО та ВЗ будуть переплатою податкового агента – ТОВ. Переплатою суми ВЗ можна буде скористатися при наступних виплатах заробітної плати або інших виплат фізособам, що не є заробітною платою, оскільки ВЗ з будь-яких доходів фізосіб сплачується на один і той самий рахунок.

А ось щодо ПДФО є особливості. ПДФО із зарплати та ПДФО з доходів фізосіб, інших, ніж заробітна плата, сплачується на різні бюджетні рахунки та в Кабінеті платника податків у розділі «Стан розрахунків з бюджетом»  відображається за різними кодами класифікації доходів бюджету:

  • 11010100 - Податок на доходи фізичних осіб, що сплачується податковими агентами, із доходів платника податку у вигляді заробітної плати;
  • 11010400 - Податок на доходи фізичних осіб, що сплачується податковими агентами, із доходів платника податку інших ніж заробітна плата.

В майбутньому ТОВ може використати переплату з ПДФО за кодом 11010400 в разі наступних виплат доходів фізосіб, інших, ніж заробітна плата. Якщо таких виплат не планується, то ТОВ може звернутися до ДПС із заявою про повернення переплати або її зарахування в рахунок сплати інших податків або на зарплатний код ПДФО 11010100. Порядок такого повернення передбачений ст. 43 ПКУ.Докладніше про це – у нашій новині.

Проте ще у 2018 році податківці писали про те, що встановлення факту наявності у податкового агента надміру сплачених сум з ПДФО можливо виключно під час проведення документальної перевірки такого платника податку – ми коментували це тут.

Тому радимо звернутись до них за консультацією, яким чином зараз можна буде використати надміру сплачену суму ПДФО за одним кодом доходів бюджету в рахунок сплати ПДФО за іншим кодом, чи достатньо буде заяви, чи вони зможуть це зарахувати без проведеннядокументальної перевірки.

 

Відображення операцій у додатку 4ДФ до єдиної звітності з ПДФО, ВЗ та ЄСВ

У разі повернення фізичною особою суми попередньої оплати при розірванні договору, яка була раніше відображена ТОВ – податковим агентом у додатку 4ДФ за попередній квартал, ТОВ зазначає таку суму повернення з від’ємним значенням у додатку 4ДФ за будь-який наступний податковий період, протягом якого відбулося таке повернення коштів – докладніше про це податківці пишуть тут на прикладі договору з ФОП. У разі укладення договору оренди з фізособою порядок буде такий самий. Отже, при поверненні суми від фізособи заповнюємо рядок додатку 4ДФ так само, як і при виплаті, з тим же кодом 106, але всі суми – доходу, ПДФО та ВЗ зазначаються з мінусом.

З цього можна зробити висновок: якщо виплата передплати та її повернення відбулися в одному кварталі, на нашу думку, ці дві операції можна не відображати в додатку 4ДФ, адже у підсумку вони дають нуль.

***

Приклад. ТОВ сплатило передплату фізособі-орендодавцю в сумі 10000 грн після вирахування з неї ПДФО 18% = 18000 грн, ВЗ 1,5% = 1500 грн. Фізособа отримала на руки 80500 грн. Після розірвання договору оренди фізособа повернула ТОВ отриману суму 80500 грн. В цьому ж місяці ТОВ нарахувало зарплату працівникам 130000 грн, з якої утримано 23400 грн ПДФО та 1950 грн ВЗ. Виплачена зарплата становить 130000 – 23400 – 1950 = 104650 грн.

Зміст господарської операції

Д-т

К-т

Сума, грн

Виплата передплати фізособі разом з ПДФО та ВЗ, нарахування орендної плати та податків на цей момент ще не робиться:

 

 

 

Виплачено передплату фізособі за оренду приміщення

371

311

80500

Сплачено ПДФО до бюджету

6411

311

18000

Сплачено ВЗ до бюджету

642

311

1500

Фізособа повернула передплату за оренду приміщення

311

371

80500

Використання переплати з ПДФО та ВЗ при виплаті зарплати, яка нарахована в сумі 130000 грн:

 

 

 

Нараховано зарплату працівникам

92

661

130000

Утримано ПДФО 

661

6411

23400

Утримано ВЗ

661

642

1950

Виплачено зарплату працівникам

661

311

104650

Сплачено ПДФО до бюджету з урахуванням переплати

6411

311

5400

Сплачено ВЗ до бюджету з урахуванням переплати

642

311

450

Як видно з таблиці, після повернення передплати відфізособи ТОВ має переплати з ПДФО та ВЗ, які будуть відображені в бухобліку як дебетове сальдо за рахунками 6411 та 642 до тих пір, поки вони не будуть використані при наступних виплатах доходів фізособам або не повернуті з бюджету. Нагадаємо, що з приводу зарахування ПДФО з одного кода бюджетної класифікації доходів на інший код потрібно попередньо звернутись до ДПС.

***

Додатково читайте: За яких умов у разі своєчасної сплати податків не на ті бюджетні рахунки не буде штрафу?

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Формулювання в Акті на списання та безоплатну передачу комп’ютерної техніки
    Комунальне підприємство має на балансі повністю замортизовану та морально застарілу комп’ютерну техніку. За рішенням засновника (місцевої ради) ця техніка буде або списана з балансу, або безоплатно передана іншому підприємству. Яке обґрунтування писати в актах на списання, на передачу?
    21.11.202412
  • Як привести у відповідність показники рівнемірів-лічильників з даними бухобліку пального?
    Підприємство є платником акцизного податку, має ліцензію на зберігання пального (дизпаливо) виключно для власного споживання у своїй виробничій діяльності. В результаті інвентаризації виявлені розбіжності між даними бухобліку та даними рівнемірів – лічильників на акцизних складах підприємства. Як привести у відповідність дані бухобліку з показниками витратомірів-лічильників? Якими документами оформити?
    20.11.202421
  • Виготовлення та безоплатна передача продукції ЗСУ за благодійні кошти
    Підприємство на загальній системі оподаткування отримало кошти благодійної допомоги, за які виготовило запчастини для БПЛА (що є видом діяльності підприємства), і передало безоплатно військовій частині за актом приймання-передачі. Як обліковувати благодійну допомогу та безоплатну передачу запчастин?
    19.11.202426
  • Бухоблік «держдивідендів» у комунальному підприємстві
    Комунальне підприємство виплачує частину чистого прибутку засновнику – міськраді. Який порядок відображення в бухобліку комунального підприємства?
    15.11.202413
  • Що робити з активом утримуваним для продажу, коли минув рік?
    На балансі компанії на рахунку 286 обліковується об'єкт нерухомості, який було придбано шляхом реалізації права заставоутримувача. Підприємство здійснило оцінку майна. Результат - необхідність дооцінки. В найближчий рік об'єкт реалізовувати не планується. Як відобразити дооцінку об'єкта? Які податкові наслідки?
    14.11.202442