• Посилання скопійовано

Ремонт авто після ДТП на території Польщі: облік та оподаткування

Авто ТОВ, яке перебувало у відрядженні в Польщі, потрапило в ДТП. Страхова компанія-нерезидент оплатила ремонт авто компанії – резиденту Польщі. Як відобразити дану операцію в обліку? Що з ПДВ?

ПДВ

Послуги із виконання ремонтних робіт 

Відповідно до пп. «б» пп. 185.1 ПКУ, об'єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до ст. 186 ПКУ.

Місцем постачання послуг із виконання ремонтних робіт є місцем їх фактичного постачання пп. «г» пп. 186.2.1 ПКУ. В наведеній ситуації – це територія Польщі.

Тобто для резидента - платника ПДВ ремонт авто на території Польщі нерезидентом не є об’єктом оподаткування ПДВ.

Ремонтні послуги будуть надані безпосередньо ТОВ-резиденту України. 

 

Оплата страховою компанією-нерезидентом  послуг із виконання ремонтних робіт

Відповідно до  пп. 196.1.3 ПКУ, операції з надання послуг із страхування, співстрахування або перестрахування особами, які мають ліцензію на здійснення страхової діяльності відповідно до закону, а також пов’язаних з такою діяльністю послуг страхових (перестрахових) брокерів та страхових агентів, не є об’єктом оподаткування ПДВ.

В наведеній ситуації страхова компанія безпосередньо оплачує ремонті роботи і ТОВ-резидент не отримує страхової виплати, дана операція по суті є відшкодуванням витрат третьою стороною-нерезидентом.

І тут є декілька варіантів, зокрема, це є безпосередньо відшкодуванням збитків чи послуга, що надана нерезидентом. Розглянемо окремо кожен варіант.

 З погляду ПКУ всі операції, які не є постачанням товарів, належать до операцій постачання послуг.

Окремо такої операції, як відшкодування витрат, у ст. 186 ПКУ немає. Тоді згідно з пп. 186.4 ПКУ місцем постачання послуг є місце реєстрації постачальника, крім операцій, зазначених у пп. 186.2, 186.3 і 186.3-1 ПКУ.

В наведеній ситуації постачальник послуг нерезидент. Тобто постачання послуг за межами території України. Об’єкт оподаткування відсутній.

Щодо відшкодування витрат. Тут ситуація неоднозначна. 

База оподаткування ПДВ операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості. До складу договірної (контрактної) вартості не включаються суми неустойки (штрафів та/або пені), три проценти річних від простроченої суми та інфляційні витрати, відшкодування шкоди, у тому числі відшкодування упущеної вигоди за рішеннями міжнародних комерційних та інвестиційних арбітражів або іноземних судів, що отримані платником податку внаслідок невиконання або неналежного виконання договірних зобов’язань (пп. 188.1 ПКУ).

Згідно з ст. 22 ЦКУ, особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування. Відшкодування збитків є способом відшкодування майнової шкоди. 

Під збитками розуміються витрати, зроблені управненою стороною, втрата або пошкодження її майна, а також не одержані нею доходи, які управнена сторона одержала б у разі належного виконання зобов’язання або додержання правил здійснення господарської діяльності другою стороною (ч.2 ст. 224 ГКУ).

В ЗІР визначено, що саме грошове відшкодування не є об’єктом оподаткування ПДВ, а тут немає прямого відшкодування витрат. Тому якщо ідентифікувати дану операцію як відшкодування витрат і спиратися саме на це, а не ідентифікувати як послуги нерезидента, то ТОВ необхідно буде звернутися до ДПС за роз’ясненням. 

Отже, на нашу думку, тут немає об’єкта оподаткування ПДВ і податкова накладна на послуги нерезидента не складається.

 

Податок на прибуток 

Податківці у листі від 23.05.2019 р. №2335/ІПК/07-16-12-01-10 зазначають, що для визначення об'єкту оподаткування за операціями із отримання відшкодування за втрачене/пошкоджене майно достатньо сформувати фінрезультат за правилами бухобліку. Різниць у ПКУ для такої ситуації не передбачено.

 

Відображення в обліку

Відображення в обліку проводимо відповідно до положень НП(С)БО 21.

Операції в іноземній валюті під час первісного визнання відображають у валюті звітності шляхом перерахунку суми в іноземній валюті із застосуванням валютного курсу на початок дня, дати здійснення операції (дати визнання активів, зобов’язань, власного капіталу, доходів і витрат) (пп. 5 НП(С)БО 21). 

В обліку відшкодування витрат на ремонт після ДТП наведено нижче:

  • Дт 375 Кт 746 – нараховано суму страхового відшкодування;
  • Дт 371 Кт 375 – сплачено кошти за ремонт авто страховою компанією; Польщі;
  • Дт 977 Кт 632 - вартість послуг із виконання ремонтних робіт, наданих нерезидентом;
  • Дт 375 Кт 371 – взаємозалік заборгованостей.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Пантюхова Анна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Облік та ПДВ при передачі матеріалів для маскувальних сіток
    ТОВ - платник податку на прибуток за листом – проханням від ОТГ планує надати безкоштовно матеріали для виготовлення маскувальних сіток. Частину матеріалів куплено у ФОПа без ПДВ, частина з ПДВ. Як документально оформити передачу матеріалів? Чи потрібно нараховувати компенсуюче ПДВ?
    Сьогодні 09:118
  • Облік витрат благодійного фонду за відсутності цільових надходжень
    Благодійний фонд отримав послуги з електроенергії у грудні з актом виконаних робіт, які було віднесено до витрат (Дт 949 Кт 685) з одночасним проведенням (Дт 48 Кт 718). Оплата за послуги не здійснювалася, що призвело до кредиторської заборгованості. Після закриття місяця виникло дебетове сальдо за рахунком 48 через відсутність цільових надходжень. Які госпоперації потрібно було провести у випадку, коли витрати понесені в одному році, а кошти від благодійників для їх оплати не надходили?
    01.04.202552
  • Чи може підприємець-"загальносистемник" використати експертну оцінку для нарахування амортизації ОЗ?
    Підприємець-платник ЄП перейшов на загальну систему оподаткування. Документи на основні засоби (вантажні автомобілі), які безпосередньо використовуються у госпдіяльності, не збереглися. Чи правомірно використовувати оціночну вартість незалежного експерта для нарахування амортизації?
    01.04.202526
  • Облік придбання державного підприємства на аукціоні
    ТОВ на загальній системі придбало держпідприємство через аукціон з умовою погашення всіх боргів ДП. Підприємство отримало майно та зобов'язання ДП за передавальними актами з балансовими сумами. Як ТОВ має відобразити в бухобліку отримані активи та зобов'язання ДП? Яку кореспонденцію рахунків слід застосувати при оприбуткуванні майна та зобов'язань? Як відобразити в обліку погашення частини боргів, що вже сплачені, та непогашені зобов'язання?
    31.03.202517
  • Прискорена амортизація автомобіля, отриманого у фінлізинг
    Підприємство, платник податку на прибуток, що коригує фінрезультат до оподаткування на податкові різниці з розділу ІІІ ПКУ, отримало у фінансовий лізинг на 5 років автомобіль (за програмою кредитування 5-7-9). Чи можна застосувати до такого автомобіля прискорену амортизацію, як в податковому обліку, так і в бухгалтерському (2 роки)?
    31.03.2025112