• Посилання скопійовано

Облік та оподаткування міжнародної технічної допомоги

Підприємство підписало договір з комунальним підприємством як підрядник, який виконує будівельно-монтажні роботи. Ці роботи фінансує НЕФКО в рамках МТД. Є карта об'єкта з метою звільнення від ПДВ за пп. 197.11 ПКУ. Як відображати це фінансування в бухобліку та яке буде оподаткування?

ПДВ

Відповідно до пп. 197.11 ПКУ, звільняються від оподаткування операції із:

  • постачання товарів та послуг на митній території України та ввезення на митну територію України товарів як міжнародної технічної допомоги, яка надається відповідно до міжнародних договорів України, згода на обов’язковість яких надана у встановленому законодавством порядку;
  • постачання товарів та послуг на митній території України та ввезення на митну територію України товарів, що фінансуються за рахунок міжнародної технічної допомоги, яка надається відповідно до міжнародних договорів України, згода на обов’язковість яких надана у встановленому законодавством порядку.

За своєю суттю таке отримання фінансування на покриття певних витрат (виконання будівельно-монтажних робіт) є цільовим фінансуванням – в цьому випадку підприємство отримало фінансування для виконання робіт для КП. 

Постачальник такого виконавця — платник ПДВ під час постачання товарів/послуг виконавцю проєкту МТД повинен скласти та зареєструвати податкову накладну на ці товари/послуги із позначкою «Без ПДВ». У графі 9 такої податкової накладної необхідно вказати код пільги 14060524 (згідно з Довідником інших податкових пільг №122/2 станом на 30.01.2024 р.). У графі 8 зазначається код ставки – «903» (пп. 6 п. 16 Порядку №1307). Всі інші реквізити ПН заповнюються в загальному порядку.

Одержувач товарів/послуг (виконавець проєкту МТД), оплату за які здійснює за рахунок коштів МТД, придбаває товари/послуги без ПДВ й отримає цю податкову накладну теж без ПДВ. Тож податкового кредиту, пов’язаного з виконанням робіт, у виконавця не буде.

Якщо підприємство придбаває інші товари/послуги з ПДВ, які були використані для виконання робіт в рамках МТД, він має право скористатися цим податковим кредитом. Пункт 198.5 ПКУ, підпункт «б» не застосовується для операцій, які звільнені від ПДВ на підставі пп. 197.11 ПКУ, тому податкові зобов’язання за пп. 198.5 ПКУ на такі придбання не нараховуються. Також не потрібно і розподіляти податковий кредит згідно з ст. 199 ПКУ – див. пп. 199.6 ПКУ.

Виконавець проєкту МТД (покупець товарів/послуг), який скористався вказаною пільгою, щомісяця до 20 числа складає та подає в письмовому й електронному вигляді до органу ДПС, у якому перебуває на обліку як платник податків, і в копії — Мінекономрозвитку інформаційне підтвердження (пп. 23 Порядку №153). Форма такого інформаційного підтвердження наведена в додатку 9 до Порядку №153.

У таблиці 2 додатку 5 до декларації з ПДВ розраховується сума ПДВ, не сплачена до бюджету у зв’язку з отриманням податкових пільг. Заповнюється ця таблиця у разі здійснення у звітному періоду операцій з постачання товарів, що звільнені від оподаткування, а саме у періоді реалізації БМР комунальному підприємству. Значення графи 5 рядка «Усього» цієї таблиці переноситься до рядків 5 та 5.1 декларації.

 

Податок на прибуток

ПКУ прямо не передбачає пільг з податку на прибуток у разі виконання операцій, що фінансуються за рахунок МТД.  Але у ст. 3 ПКУ визначено, що однією зі складових податкового законодавства України є чинні міжнародні договори, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України та якими регулюються питання оподаткування. При цьому, якщо міжнародним договором, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, установлено інші правила, ніж ті, що передбачені ПКУ, застосовуються правила міжнародного договору.

Це значить, що прибуток підприємств, отриманий за рахунок коштів МТД у межах виконання проєкту (програми) МТД, може звільнятися від оподаткування, лише якщо це передбачено відповідним міжнародним договором – див. ІПК ДФСУ від 21.11.17 р. №2679/6/99-99-15-03-02-15/ІПКІПК ДПСУ від 08.10.2021 р. №3805/ІПК/99-00-21-03-02-06 та роз’яснення податківців тут та тут.

 

Бухгалтерський облік операцій з МТД

Бухоблік операцій покажемо на прикладі. Для спрощення прикладу покажемо тільки витрати матеріалів та нарахування зарплати працівникам за рахунок МТД.

 

Приклад. Підприємство отримало фінансування на виконання БМР в сумі 343600 грн, з яких 246000 грн витратило на придбання матеріалів, а 97600 грн – на виплату заробітної плати і ЄСВ. Роботи передані комунальному підприємству за 360000 грн, про що підписано акт.

Від виконання цього договору підприємство отримує прибуток в сумі 360000 – 343600 = 16400 грн, який може бути звільнений від оподаткування міжнародним договором, який регулює саме це фінансування від НЕФКО.

 

Облік цільового фінансування для виконання будівельно-монтажних робіт

Зміст господарської операції

Бухгалтерський облік

Сума,
грн.

 

Дт

Кт

 

Надійшло цільове фінансування на виконаня БМР

311

484

343600

Отримано матеріали від постачальника без ПДВ

20

631

246000

Оплачено матеріали 

631

311

246000

Використано матеріали для БМР

23

20

246000

Нараховано зарплату працівникам разом з ЄСВ

23

661

651

80000

17600

Підписано акт виконаних робіт з КП, визнано дохід без ПДВ

361

703

360000

Списано собівартість робіт

903

23

343600

Зменшено суму цільового фінансування на суму понесених витрат

484

903

343600

 

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Облік продажу майнового комплексу з незавершеним будівництвом та земельною ділянкою
    Підприємство має на балансі будівлю (цілісний майновий комплекс) та незавершене будівництво складу, що обліковується на субрахунку 152. Під будівлею земельна ділянка, облікована на субрахунку 101. Планується продаж майнового комплексу. Чи потрібно перед продажем перевести незавершене будівництво складу на субрахунок 103? Як відображати в обліку продаж наведеного комплексу?
    Сьогодні 12:094
  • Облік та ПДВ при передачі матеріалів для маскувальних сіток
    ТОВ - платник податку на прибуток за листом – проханням від ОТГ планує надати безкоштовно матеріали для виготовлення маскувальних сіток. Частину матеріалів куплено у ФОПа без ПДВ, частина з ПДВ. Як документально оформити передачу матеріалів? Чи потрібно нараховувати компенсуюче ПДВ?
    02.04.202522
  • Облік витрат благодійного фонду за відсутності цільових надходжень
    Благодійний фонд отримав послуги з електроенергії у грудні з актом виконаних робіт, які було віднесено до витрат (Дт 949 Кт 685) з одночасним проведенням (Дт 48 Кт 718). Оплата за послуги не здійснювалася, що призвело до кредиторської заборгованості. Після закриття місяця виникло дебетове сальдо за рахунком 48 через відсутність цільових надходжень. Які госпоперації потрібно було провести у випадку, коли витрати понесені в одному році, а кошти від благодійників для їх оплати не надходили?
    01.04.202562
  • Чи може підприємець-"загальносистемник" використати експертну оцінку для нарахування амортизації ОЗ?
    Підприємець-платник ЄП перейшов на загальну систему оподаткування. Документи на основні засоби (вантажні автомобілі), які безпосередньо використовуються у госпдіяльності, не збереглися. Чи правомірно використовувати оціночну вартість незалежного експерта для нарахування амортизації?
    01.04.202529
  • Облік придбання державного підприємства на аукціоні
    ТОВ на загальній системі придбало держпідприємство через аукціон з умовою погашення всіх боргів ДП. Підприємство отримало майно та зобов'язання ДП за передавальними актами з балансовими сумами. Як ТОВ має відобразити в бухобліку отримані активи та зобов'язання ДП? Яку кореспонденцію рахунків слід застосувати при оприбуткуванні майна та зобов'язань? Як відобразити в обліку погашення частини боргів, що вже сплачені, та непогашені зобов'язання?
    31.03.202518