• Посилання скопійовано

Субсидії на оброблення сільгоспугідь: як облікувати?

Голова фермерського господарства отримав бюджетну субсидію на оброблення сільгоспугідь. За ці кошти придбав добрива та використовує їх на потреби ФГ. Як обліковувати?

Особливості отримання бюджетної субсидії

Відповідно до п. 5 Порядку №918, бюджетна субсидія на одиницю оброблюваних угідь сільськогосподарського призначення (1 гектар) використовується для провадження сільськогосподарської діяльності. 

Отримувачами субсидії можуть бути громадяни України або юридичні особи, засновниками яких є виключно фізичні особи - громадяни України (п. 5 Порядку №918).

Отримувач повинен мати у власності та/або користуванні від одного до ста двадцяти гектарів земель сільськогосподарського призначення або мати у власності від трьох до ста голів великої рогатої худоби (корів), ідентифікованих та зареєстрованих відповідно до законодавства (п. 4 Порядку №918). 

У разі коли земельна ділянка, що перебуває у власності/оренді отримувача, передана ним у користування іншій особі на підставі договору оренди чи суборенди, право на отримання бюджетних коштів на один гектар земель сільськогосподарського призначення має лише орендар/суборендар (п. 4 Порядку №918). 

Із запитання випливає, що субсидію отримав голова ФГ, як фізособа, але витратив субсидію для придбання добрив і їх використання на землях ФГ.

Щоправда, якщо голова ФГ, як фізособа, отримав бюджетну субсидію, то має використати її тільки на своїх землях, які перебувають у власності чи користуванні. Але може бути, що земля оформлена на голову ФГ, як фізособу, а використовує цю землю ФГ. Причому земля на ФГ не переоформлена. В такому разі, на наш погляд, бюджетну субсидію можна використовувати так, як наведено у запитанні. Але буде порушенням отримати субсидію для використання на власних земельних ділянках, а фактично використати для ділянок ФГ.

Далі розглядаємо законний, на наш погляд, варіант використання субсидії, яка отримана для використання на землях голови ФГ, які використовуються ФГ.

Отже, на ФГ добрива потрапляють від фізособи — голови ФГ. Тобто, ФГ отримує добрива безоплатно від голови ФГ. Але по суті в розглядуваній ситуації голова ФГ виступає як свого роду транзитер, який отримує і передає бюджетну субсидію ФГ. Тому можна сказати, що ФГ отримує цільове фінансування (бюджетну субсидію) через голову ФГ.

 

Бухгалтерський облік

Згідно з п. 12 НП(С)БО 9, первісною вартістю запасів, одержаних підприємством безоплатно, визнається їх справедлива вартість з урахуванням витрат, передбачених пунктом 9 цього НП(С)БО.

Справедлива вартість - сума, за якою можна продати актив або оплатити зобов'язання за звичайних умов на певну дату (п. 4 НП(С)БО 19).

Оприбуткування запасів (в нашому прикладі добрив), отриманих у вигляді благодійних внесків (гуманітарної допомоги), цільового фінансування, відображають проведенням (див. п. 5 таблиці додатка 3 Методрекомендацій №2): Дт 208 Кт 48.

Отримане цільове фінансування визнається доходом протягом тих періодів, яких були зазнані витрати, пов'язані з виконанням умов цільового фінансування (п. 17 НП(С)БО 15). 

Тобто, дохід від отриманої бюджетної субсидії визнається в момент списання добрив на витрати:

  • Дт 23 Кт 208 — списані добрива на витрати;
  • Дт 48 Кт 718 — визнано дохід від отриманих добрив.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Формулювання в Акті на списання та безоплатну передачу комп’ютерної техніки
    Комунальне підприємство має на балансі повністю замортизовану та морально застарілу комп’ютерну техніку. За рішенням засновника (місцевої ради) ця техніка буде або списана з балансу, або безоплатно передана іншому підприємству. Яке обґрунтування писати в актах на списання, на передачу?
    Сьогодні 12:1811
  • Як привести у відповідність показники рівнемірів-лічильників з даними бухобліку пального?
    Підприємство є платником акцизного податку, має ліцензію на зберігання пального (дизпаливо) виключно для власного споживання у своїй виробничій діяльності. В результаті інвентаризації виявлені розбіжності між даними бухобліку та даними рівнемірів – лічильників на акцизних складах підприємства. Як привести у відповідність дані бухобліку з показниками витратомірів-лічильників? Якими документами оформити?
    20.11.202419
  • Виготовлення та безоплатна передача продукції ЗСУ за благодійні кошти
    Підприємство на загальній системі оподаткування отримало кошти благодійної допомоги, за які виготовило запчастини для БПЛА (що є видом діяльності підприємства), і передало безоплатно військовій частині за актом приймання-передачі. Як обліковувати благодійну допомогу та безоплатну передачу запчастин?
    19.11.202425
  • Бухоблік «держдивідендів» у комунальному підприємстві
    Комунальне підприємство виплачує частину чистого прибутку засновнику – міськраді. Який порядок відображення в бухобліку комунального підприємства?
    15.11.202413
  • Що робити з активом утримуваним для продажу, коли минув рік?
    На балансі компанії на рахунку 286 обліковується об'єкт нерухомості, який було придбано шляхом реалізації права заставоутримувача. Підприємство здійснило оцінку майна. Результат - необхідність дооцінки. В найближчий рік об'єкт реалізовувати не планується. Як відобразити дооцінку об'єкта? Які податкові наслідки?
    14.11.202442