• Посилання скопійовано

Примусово відчужені кошти з подальшою компенсацією: що в обліку?

26.01.2023 р. у підприємства було примусово відчужено кошти з банківського рахунку для потреб держави в умовах воєнного стану, з подальшою компенсацією після закінчення дії воєнного стану. Як правильно вести бухгалтерський облік таких коштів?

Чи можна примусово відчужувати грошові кошти?

На наш погляд, ні.

Відчуження майна здійснюється згідно з нормами Закону №4765.

Відчуження оформляють Актом про примусове відчуження або вилучення майна, за формою, наведеною в додатку до Постанови №998.

Відповідно до ст. 8 Закону №4765 перед відчуженням потрібно зробити незалежну оцінку майна.

Згідно з ч. 1 ст. 1 Закону №4765 примусове відчуження майна - позбавлення власника права власності на індивідуально визначене майно, що перебуває у приватній або комунальній власності та яке переходить у власність держави для використання в умовах правового режиму воєнного чи надзвичайного стану за умови попереднього або наступного повного відшкодування його вартості.

Тобто, відчужувати можна індивідуально визначене майно – річ.

Річчю є предмет матеріального світу, щодо якого можуть виникати цивільні права та обов'язки (ст. 179 ЦКУ). Річ має вартість (оцінку) і за річ можна сплатити кошти – відшкодувати вартість речі (майна).  Грошові кошти не є індивідуально визначеним майном. Проводити їх незалежну оцінку немає сенсу, адже вони є одиницями оцінки.

На цьому зупинимося. Не будемо далі поглиблювати аналіз цього питання. На наш погляд, сказаного досить, щоб зрозуміти неможливість відчуження коштів згідно з нормами Закону №4765. 

 

Зупинимося на ситуації, описаній в запитанні – кошти вилучено і вони будуть повернуті після припинення воєнного стану. Як відобразити це в обліку?

Бухгалтерський облік

Отже, кошти, які обліковувалися на субрахунку 311, вилучено. І орган, який робив вилучення, зобов’язується повернути ці кошти після припинення воєнного стану. Причому дата припинення воєнного стану на момент вилучення невідома. Тобто, невідомо період, на який фактично вилучені кошти.

В такій ситуації на балансі підприємства має відображатися заборгованість органу, який вилучив кошти, перед підприємством.

Тож бухгалтерські проведення для даної ситуації:

  • Дт 377 Кт 311 – вилучено кошти;
  • Дт 311 Кт 377 – поверненні кошти.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Нюанси обліку залишку коштів ТОВ при визнанні банку неплатоспроможним
    На поточному рахунку ТОВ у банку, який визнали неплатоспроможним, є залишок коштів. Як обліковувати дані кошти? Чи потрібно обчислювати резерв? Чи треба визнавати та розраховувати на базі такого резерву відстрочений податок на прибуток?
    Сьогодні 15:0513
  • Витрати на благодійний захід: як списати?
    Благодійний фонд реалізує різні проєкти (наприклад, вивчення мови, імідж українця тощо) для дітей, для жителів міста, інколи декілька днів, де пригощають кавою, чаєм, смаколиками. Як повинен виглядати бланк на списання та як часто потрібно його робити: щодня чи після закінчення проєкту? Ініціатива проведення таких проєктів може бути від фонду, чи потрібне прохання якоїсь організації або ж дозвіл місцевої влади?
    Сьогодні 09:0662
  • Продаж частки в дочірньому ТОВ: облік та податкові наслідки
    Розглянуто питання визначення собівартості фінансової інвестиції (частки в статутному капіталі дочірнього підприємства, що обліковується за методом участі в капіталі) для цілей оподаткування податком на прибуток при її продажу. Проаналізовано виникнення податкових різниць при такій операції та необхідність складання дочірньою компанією проміжної фінансової звітності на дату продажу частки
    09.05.202552
  • Чи повинні ФОПи, які надають бухгалтерські та ріелторські послуги, стати на облік в Держфінмоніторингу?
    ФОП надає бухгалтерські послуги та має на обслуговуванні ФОПf - ріелтора. Чи є вони суб'єктами первинного фінансового моніторингу? Чи потрібно їм реєструватися в Мінфіні? Чи потрібно подавати звіт щодо моніторингу, а якщо так, то за якою формою?
    09.05.2025702
  • Нюанси обліку собівартості при збільшенні потужності обладнання
    ТОВ переробляє сою на олію соєву та макуху. Буде розширено потужність, зокрема, додано лінію. Як рахувати собівартість: окремо за кожною лінією чи загалом?
    07.05.2025636