• Посилання скопійовано

Примусово відчужені кошти з подальшою компенсацією: що в обліку?

26.01.2023 р. у підприємства було примусово відчужено кошти з банківського рахунку для потреб держави в умовах воєнного стану, з подальшою компенсацією після закінчення дії воєнного стану. Як правильно вести бухгалтерський облік таких коштів?

Чи можна примусово відчужувати грошові кошти?

На наш погляд, ні.

Відчуження майна здійснюється згідно з нормами Закону №4765.

Відчуження оформляють Актом про примусове відчуження або вилучення майна, за формою, наведеною в додатку до Постанови №998.

Відповідно до ст. 8 Закону №4765 перед відчуженням потрібно зробити незалежну оцінку майна.

Згідно з ч. 1 ст. 1 Закону №4765 примусове відчуження майна - позбавлення власника права власності на індивідуально визначене майно, що перебуває у приватній або комунальній власності та яке переходить у власність держави для використання в умовах правового режиму воєнного чи надзвичайного стану за умови попереднього або наступного повного відшкодування його вартості.

Тобто, відчужувати можна індивідуально визначене майно – річ.

Річчю є предмет матеріального світу, щодо якого можуть виникати цивільні права та обов'язки (ст. 179 ЦКУ). Річ має вартість (оцінку) і за річ можна сплатити кошти – відшкодувати вартість речі (майна).  Грошові кошти не є індивідуально визначеним майном. Проводити їх незалежну оцінку немає сенсу, адже вони є одиницями оцінки.

На цьому зупинимося. Не будемо далі поглиблювати аналіз цього питання. На наш погляд, сказаного досить, щоб зрозуміти неможливість відчуження коштів згідно з нормами Закону №4765. 

 

Зупинимося на ситуації, описаній в запитанні – кошти вилучено і вони будуть повернуті після припинення воєнного стану. Як відобразити це в обліку?

Бухгалтерський облік

Отже, кошти, які обліковувалися на субрахунку 311, вилучено. І орган, який робив вилучення, зобов’язується повернути ці кошти після припинення воєнного стану. Причому дата припинення воєнного стану на момент вилучення невідома. Тобто, невідомо період, на який фактично вилучені кошти.

В такій ситуації на балансі підприємства має відображатися заборгованість органу, який вилучив кошти, перед підприємством.

Тож бухгалтерські проведення для даної ситуації:

  • Дт 377 Кт 311 – вилучено кошти;
  • Дт 311 Кт 377 – поверненні кошти.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Дозвіл Держпраці на експлуатацію котла: як облікувати?
    Підприємство отримало дозвіл від Держпраці на використання котла (обладнання, що працює під тиском) терміном на 5 років. На якому рахунку бухобліку його відобразити та до якої групи основних засобів (ОЗ) він належить у податковому обліку податку на прибуток?
    16.05.202524
  • Безоплатне отримання тимчасово ввезеного інструменту: митний та бухгалтерський облік
    Підприємство тимчасово ввезло інструменти від нерезидента зі сплатою часткових митних платежів. Наразі постачальник готовий передати ці інструменти безоплатно. Чи може підприємство залишити інструменти, оформивши безоплатне постачання, та як відобразити ці операції в бухобліку?
    16.05.202516
  • МЗК при продажу офісного центру: облік та оподаткування
    Як відобразити в бухгалтерському та податковому обліку продаж офісних приміщень разом з місцями загального користування (МЗК)? Чи потрібно окремо виділяти МЗК? Як розподіляти їх собівартість, оформлювати ПН? Які бухгалтерські проведення слід зробити? Чи можлива передача частини МЗК одному з покупців та як це оформити, щоб уникнути визнання операції безоплатною передачею?
    16.05.202544
  • Товарні запаси у СГ – "єдинників", які надають стоматологічні послуги: як облікувати?
    СГ – платники єдиного податку, які здійснюють діяльність виключно з надання стоматологічних послуг, не зобов’язані вести облік товарних запасів, зокрема, лікарських засобів та/або виробів медичного призначення, які використовуються для лікування пацієнтів у межах надання зазначених послугпос
    15.05.2025129
  • Витрати на реєстрацію ТМ за кордоном: визнання та період відображення в обліку
    Як правильно віднести на витрати вартість розробки та реєстрації торгової марки (ТМ) в Англії, якщо оплата була 30.04.2024 р., а підтвердження реєстрації отримано у квітні 2025 року із зазначенням дати початку дії ТМ – лютий 2024 року (на 10 років)?
    15.05.202517