• Посилання скопійовано

Примусово відчужені кошти з подальшою компенсацією: що в обліку?

26.01.2023 р. у підприємства було примусово відчужено кошти з банківського рахунку для потреб держави в умовах воєнного стану, з подальшою компенсацією після закінчення дії воєнного стану. Як правильно вести бухгалтерський облік таких коштів?

Чи можна примусово відчужувати грошові кошти?

На наш погляд, ні.

Відчуження майна здійснюється згідно з нормами Закону №4765.

Відчуження оформляють Актом про примусове відчуження або вилучення майна, за формою, наведеною в додатку до Постанови №998.

Відповідно до ст. 8 Закону №4765 перед відчуженням потрібно зробити незалежну оцінку майна.

Згідно з ч. 1 ст. 1 Закону №4765 примусове відчуження майна - позбавлення власника права власності на індивідуально визначене майно, що перебуває у приватній або комунальній власності та яке переходить у власність держави для використання в умовах правового режиму воєнного чи надзвичайного стану за умови попереднього або наступного повного відшкодування його вартості.

Тобто, відчужувати можна індивідуально визначене майно – річ.

Річчю є предмет матеріального світу, щодо якого можуть виникати цивільні права та обов'язки (ст. 179 ЦКУ). Річ має вартість (оцінку) і за річ можна сплатити кошти – відшкодувати вартість речі (майна).  Грошові кошти не є індивідуально визначеним майном. Проводити їх незалежну оцінку немає сенсу, адже вони є одиницями оцінки.

На цьому зупинимося. Не будемо далі поглиблювати аналіз цього питання. На наш погляд, сказаного досить, щоб зрозуміти неможливість відчуження коштів згідно з нормами Закону №4765. 

 

Зупинимося на ситуації, описаній в запитанні – кошти вилучено і вони будуть повернуті після припинення воєнного стану. Як відобразити це в обліку?

Бухгалтерський облік

Отже, кошти, які обліковувалися на субрахунку 311, вилучено. І орган, який робив вилучення, зобов’язується повернути ці кошти після припинення воєнного стану. Причому дата припинення воєнного стану на момент вилучення невідома. Тобто, невідомо період, на який фактично вилучені кошти.

В такій ситуації на балансі підприємства має відображатися заборгованість органу, який вилучив кошти, перед підприємством.

Тож бухгалтерські проведення для даної ситуації:

  • Дт 377 Кт 311 – вилучено кошти;
  • Дт 311 Кт 377 – поверненні кошти.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Облік та ПДВ при передачі матеріалів для маскувальних сіток
    ТОВ - платник податку на прибуток за листом – проханням від ОТГ планує надати безкоштовно матеріали для виготовлення маскувальних сіток. Частину матеріалів куплено у ФОПа без ПДВ, частина з ПДВ. Як документально оформити передачу матеріалів? Чи потрібно нараховувати компенсуюче ПДВ?
    02.04.202522
  • Облік витрат благодійного фонду за відсутності цільових надходжень
    Благодійний фонд отримав послуги з електроенергії у грудні з актом виконаних робіт, які було віднесено до витрат (Дт 949 Кт 685) з одночасним проведенням (Дт 48 Кт 718). Оплата за послуги не здійснювалася, що призвело до кредиторської заборгованості. Після закриття місяця виникло дебетове сальдо за рахунком 48 через відсутність цільових надходжень. Які госпоперації потрібно було провести у випадку, коли витрати понесені в одному році, а кошти від благодійників для їх оплати не надходили?
    01.04.202561
  • Чи може підприємець-"загальносистемник" використати експертну оцінку для нарахування амортизації ОЗ?
    Підприємець-платник ЄП перейшов на загальну систему оподаткування. Документи на основні засоби (вантажні автомобілі), які безпосередньо використовуються у госпдіяльності, не збереглися. Чи правомірно використовувати оціночну вартість незалежного експерта для нарахування амортизації?
    01.04.202529
  • Облік придбання державного підприємства на аукціоні
    ТОВ на загальній системі придбало держпідприємство через аукціон з умовою погашення всіх боргів ДП. Підприємство отримало майно та зобов'язання ДП за передавальними актами з балансовими сумами. Як ТОВ має відобразити в бухобліку отримані активи та зобов'язання ДП? Яку кореспонденцію рахунків слід застосувати при оприбуткуванні майна та зобов'язань? Як відобразити в обліку погашення частини боргів, що вже сплачені, та непогашені зобов'язання?
    31.03.202518
  • Прискорена амортизація автомобіля, отриманого у фінлізинг
    Підприємство, платник податку на прибуток, що коригує фінрезультат до оподаткування на податкові різниці з розділу ІІІ ПКУ, отримало у фінансовий лізинг на 5 років автомобіль (за програмою кредитування 5-7-9). Чи можна застосувати до такого автомобіля прискорену амортизацію, як в податковому обліку, так і в бухгалтерському (2 роки)?
    31.03.2025144