• Посилання скопійовано

Доход в виде процентов по банковскому счету признается в том периоде, к которому такие проценты относятся

Предприятие получает от банка проценты за пользование временно свободными средствами на текущих и депозитных счетах. Как отразить эту операцию в бухгалтерском учете и финансовой отчетности?

Согласно пп. 14.1.206 НКУ, проценты – это доход, выплачиваемый (начисляемый) заемщиком в пользу кредитора как плата за использование привлеченных на определенный или неопределенный срок средств. При этом следует учитывать, что в проценты включают платеж за использование средств, привлеченных в депозит. 

И именно в прочие доходы по НКУ включают доходы в виде процентов (пп. 135.5.1 НКУ).

Датой получения доходов налогоплательщика от проведения кредитно-депозитных операций является дата признания процентов, определенная согласно правилам бухгалтерского учета, а именно правилам П(С)БУ (п. 137.8 НКУ). Поэтому следует обратиться к нормам П(С)БУ 15 «Доход». В соответствии с его пунктом 4, проценты – это плата за использование денежных средств, их эквивалентов или сумм, задолженных предприятию.

Кроме того, по п. 20 П(С)БУ 15 доход, возникающий в результате использования активов предприятия другими сторонами, признается в виде процентов, роялти и дивидендов, если: 

1) вероятно поступление экономических выгод, связанных с такой операцией; 

2) доход может быть достоверно оценен. 

При этом проценты признаются в том отчетном периоде, к которому они относятся, исходя из базы их начисления и срока пользования соответствующими активами.

Таким образом, если проценты по остатку на текущем счете либо депозиту начисляются и зачисляются (обычно это происходит последним рабочим банковким днем месяца)в одном периоде, в этом же отчетном периоде следует признать доход. Если же проценты начисляются в текущем месяце,а зачисляются уже в следующем месяце( к примеру первым рабочим днем ), тогда следует признать доход уже в следующем отчетном периоде, поскольку чтобы признать доход его надо достоверно оценить. А фактическую сумму полученного дохода возможно установить только в момент получения выписки из банка о сумме процентов.

В бухучете указанные суммы процентов следует отразить по К-т 719 «Прочие доходы от операционной деятельности» в периоде признания дохода. Впрочем в этом же периоде,как уже было указано выше, следует признать доход и в налоговом учете.

Что касается финансовой отчетности, то  в форме 2 "Звіт про фінансові результати" (Звіт про сукупний дохід) доход в сумме полученных процентов необходимо показать в строке 2120 "Інші операційні доходи". Если же указанные суммы надо отразить в отчете по форме 2-м «Фінансового звіту суб’єкта малого підприємництва», в этом случае их надо показать в строке 040 «Інші операційні доходи»

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Степанов Михаил

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Облік продажу майнового комплексу з незавершеним будівництвом та земельною ділянкою
    Підприємство має на балансі будівлю (цілісний майновий комплекс) та незавершене будівництво складу, що обліковується на субрахунку 152. Під будівлею земельна ділянка, облікована на субрахунку 101. Планується продаж майнового комплексу. Чи потрібно перед продажем перевести незавершене будівництво складу на субрахунок 103? Як відображати в обліку продаж наведеного комплексу?
    03.04.202526
  • Облік та ПДВ при передачі матеріалів для маскувальних сіток
    ТОВ - платник податку на прибуток за листом – проханням від ОТГ планує надати безкоштовно матеріали для виготовлення маскувальних сіток. Частину матеріалів куплено у ФОПа без ПДВ, частина з ПДВ. Як документально оформити передачу матеріалів? Чи потрібно нараховувати компенсуюче ПДВ?
    02.04.202528
  • Облік витрат благодійного фонду за відсутності цільових надходжень
    Благодійний фонд отримав послуги з електроенергії у грудні з актом виконаних робіт, які було віднесено до витрат (Дт 949 Кт 685) з одночасним проведенням (Дт 48 Кт 718). Оплата за послуги не здійснювалася, що призвело до кредиторської заборгованості. Після закриття місяця виникло дебетове сальдо за рахунком 48 через відсутність цільових надходжень. Які госпоперації потрібно було провести у випадку, коли витрати понесені в одному році, а кошти від благодійників для їх оплати не надходили?
    01.04.202579
  • Чи може підприємець-"загальносистемник" використати експертну оцінку для нарахування амортизації ОЗ?
    Підприємець-платник ЄП перейшов на загальну систему оподаткування. Документи на основні засоби (вантажні автомобілі), які безпосередньо використовуються у госпдіяльності, не збереглися. Чи правомірно використовувати оціночну вартість незалежного експерта для нарахування амортизації?
    01.04.202529
  • Облік придбання державного підприємства на аукціоні
    ТОВ на загальній системі придбало держпідприємство через аукціон з умовою погашення всіх боргів ДП. Підприємство отримало майно та зобов'язання ДП за передавальними актами з балансовими сумами. Як ТОВ має відобразити в бухобліку отримані активи та зобов'язання ДП? Яку кореспонденцію рахунків слід застосувати при оприбуткуванні майна та зобов'язань? Як відобразити в обліку погашення частини боргів, що вже сплачені, та непогашені зобов'язання?
    31.03.202518