• Посилання скопійовано

Кошти на зарплату від материнської компанії-нерезидента: облік

Материнська компанія - нерезидент має намір перерахувати резиденту Україну, платнику ПДВ та податку на прибуток на загальних підставах, суму коштів для підтримки та забезпечення виплати заробітної плати. Це не оплата за послуги чи товар, а просто кошти на підтримку. Чи потрібно нараховувати ПДВ? Як відобразити ці кошти в обліку?

Кошти, перераховані материнською компанією - нерезидентом резиденту України для його утримання, зокрема як підтримка на виплату зарплати не є операцією постачання товарів/послуг та не є базою оподаткування ПДВ. Вони враховуються під час визначення фінрезультату до оподаткування та, відповідно, об’єкта оподаткування податком на прибуток підприємств згідно з правилами бухобліку.

Тобто, якщо за правилами бухобліку такі кошти включаються до складу доходів, то і для податкового обліку такі кошти будуть доходами. Одночасно виплата зарплати та нарахування ЄСВ за рахунок отриманих коштів включатиметься до складу витрат такого резидента.

Суму коштів виділених материнською компанією - нерезидентом резиденту України для підтримки та забезпечення виплати заробітної плати відображають на субрахунку 484 «Інш кошти цільового фінансування i цільових надходжень».

Тож, отримані резидентом кошти на підтримку від материнської компанії – нерезидента відображають у бухобліку такими проведеннями:

 • Дт 312 Кт 484 – отримано кошти (грошова підтримка) від материнської компанії – нерезидента;
 • Дт 23, 91, 92, 93, 949 Кт 661, 651 – нарахована зарплата, ЄСВ;
 • Дт 661 Кт 641, 642 – утримані ПДФО, ВЗ;
 • Дт 661 Кт 311 – перерахована зарплата на банківські рахунки працівників;
 • Дт 641, 642, 651 Кт 311  – сплачені ЄСВ, ПДФО, ВЗ;
 • Дт 484 Кт 718 – визнано дохід від цільового фінансування в сумі понесених витрат.
 • Дт 718 Кт 791 – доходи списано на фінрезультат.

Отже, з отриманих коштів на зарплату у резидента виникають доходи і витрати в одинаковій сумі, тому фінрезультат до оподаткування за цими операціями буде нульовий.

Якщо фактична сума нарахованої зарплати та ЄСВ буде менше, ніж отримана сума коштів від нерезидента, на рахунку 484 сформується відповідне сальдо, яке показує невикористану суму, яка може бути використана в наступних місяцях.

І навпаки, якщо фактична сума нарахованої зарплати та ЄСВ буде більше, ніж отримана сума від нерезидента, то різницю отримувач покриває за власний рахунок або за рахунок майбутнього цільового фінансування. В останньому випадку бухгалтерські записи будуть такими ж, як ми показали вище, але в іншому порядку: спочатку визнаються витрати на зарплату у періоді її нарахування, а при отриманні цільового фінансування воно визнається доходом у періоді отримання.

Автор: Щербина Світлана

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

 • Витрати отриманих послуг на розподіл електричної енергії: як облікувати?
  Як відобразити в бухобліку отримані послуги з розподілу електричної енергії?
  23.03.202358
 • Як у бухобліку відображати безоплатно отримані права у вигляді роялті?
  ТОВ (ліцензіат) отримало за ліцензійним договором від іншого ТОВ (ліцензіара) право на безоплатний показ (трансляцію в ефірі) мультфільму у кількості 4 показа з 01.02.23 р. по 31.01.24 р. За звичайними умовами ТОВ (ліцензіат) обліковує такі права (роялті) на рахунку 391. Як у бухобліку відображати безоплатно отримані права у вигляді роялті?
  23.03.202338
 • Прощення кредиторської заборгованості – облік у юрособи- "єдинника"
  Підприємство – платник ЄП 2%, підписав з контрагентом, який щомісячно надавав акти виконання договірних зобов’язань, зміни до договору: "як жест доброї волі" погодився відмовитися від ліцензійних зборів, що підлягають сплаті з лютого 2022 року по вересень 2022 року, що є загалом 10000,00 доларів США із загальної непогашеної заборгованості. За дані періоди договірні зобов'язання виконувались контрагентом, але акти ним не надавались. В бухобліку записи не робились. Чи є об'єктом оподаткування ЄП 2% ця сума і чи потрібно зробити бухгалтерські записи?
  16.03.2023112
 • Касовий метод у будівництві житлових та нежитлових приміщень
  ТОВ (загальна система, платник ПДВ) будує багатоквартирний будинок з комерційними приміщеннями на першому поверсі. Чи обов'язково застосовувати касовий метод для ПДВ в частині житлової нерухомості? Як розділити вхідні ПН на придбані ТМЦ (наприклад, бетон на фундамент), які використані для будівництва і житлової нерухомості, і комерційних приміщень? Як цей розподіл провести в обліку?
  16.03.202352
 • Кошти на зарплату від материнської компанії-нерезидента: облік
  Материнська компанія - нерезидент має намір перерахувати резиденту Україну, платнику ПДВ та податку на прибуток на загальних підставах, суму коштів для підтримки та забезпечення виплати заробітної плати. Це не оплата за послуги чи товар, а просто кошти на підтримку. Чи потрібно нараховувати ПДВ? Як відобразити ці кошти в обліку?
  15.03.202340