• Посилання скопійовано

Відшкодування шкоди покупцю-юрособі: як відобразити в бухобліку?

ТОВ, платник ПДВ, податку на прибуток заподіяло шкоду покупцеві, поставивши обладнання, внаслідок роботи якого згоріла продукція покупця. Покупець виставив претензію на 600 тис. грн з ПДВ, яку ТОВ буде оплачувати. Як відобразити це в обліку?

Чи можна дану шкоду відшкодувати за рахунок забезпечення на виконання гарантійних ремонтів?

Ні, не можна. І ось чому.

Відповідно до п. 12 НП(С)БО 11, забезпечення створюються для відшкодування наступних (майбутніх) операційних витрат, зокрема, на виконання гарантійних зобов'язань.

Згідно з Інструкцією №291 на субрахунку 473 «Забезпечення гарантійних зобов'язань» ведеться облік руху та залишків коштів, зарезервованих для забезпечення майбутніх витрат на проведення гарантійних ремонтів проданої продукції, на проведення ремонту предметів прокату тощо.

Суми витрат на гарантійний ремонт і гарантійне обслуговування включаються до складу витрат на збут (див. п. 19 НП(С)БО 16). Тобто нарахування резерву відображається проведенням Дт 93 Кт 473, а його використання - Дт 473 Кт 13, 651, 661 тощо.

Відповідно до п. 16 НП(С)БО 11, забезпечення використовується для відшкодування лише тих витрат, для покриття яких воно було створено.

Таким чином, якщо забезпечення створено для гарантійних ремонтів, використати його для погашення суми за претензією на відшкодування збитків не можна.

 

Як в бухобліку відобразити визнану претензію?

Суму відшкодування збитків за визнаною претензією, на дату визнання такої претензії, ТОВ відображає проведенням: Дт 949 Кт 685 – 600 000 грн.

Оплата претензії: Дт 685 Кт 311 – 600 000 грн.

Про дату, на яку слід відображати претензію в обліку, див. тут.

 

ПДВ

Відповідно до пп. 188.1 ПКУ, до складу договірної (контрактної) вартості не включаються суми неустойки (штрафів та/або пені), три проценти річних від простроченої суми та інфляційні витрати, відшкодування шкоди, у тому числі відшкодування упущеної вигоди за рішеннями міжнародних комерційних та інвестиційних арбітражів або іноземних судів, що отримані платником податку внаслідок невиконання або неналежного виконання договірних зобов’язань.

Таким чином, сума за претензією з відшкодування збитків не оподатковується ПДВ.

Подібну консультацію читаємо і в підкатегорії 101.07, ЗІР, при відповіді податкової на питання: «Чи включаються до бази оподаткування ПДВ кошти, які надходять платнику податку як відшкодування збитків за пошкоджене, знищене або втрачене майно?».

Податкова пише, що з огляду на зміст пп. 188.1 ПКУ кошти, які надходять платнику податку як відшкодування збитків за пошкоджене, знищене або втрачене майно, не включаються до бази оподаткування ПДВ. 

По суті це означає, що покупець не має права окремо нараховувати суму ПДВ на суму збитків.

Інша справа, що до складу збитків покупця відноситиметься і сума компенсуючого ПЗ з ПД за пп. 198.5 ПКУ, яку покупець нарахує на вартість згорілої продукції, за умови, що за цією продукцією відображався податковий кредит. Тому ТОВ відшкодовуватиме за претензією як вартість згорілої продукції, так і компенсуючий ПДВ покупця.

По суті ПДВ тут буде складовою частиною суми збитку.

Окремо в податковому обліку ТОВ такий ПДВ не відображатиметься.

Відповідно, покупець не має права складати ПН на суму виставленої претензії, а ТОВ не має права відображати ПК, якщо таки покупець помилково складе таку ПН. Але якщо покупець зареєструє таку ПН, вона збільшить реєстраційний ліміт ТОВ. Тому потрібно буде або дійти згоди з покупцем про коригування такої ПН (виведення її показників в нуль з причиною коригування 103, РК реєструє ТОВ як отримувач), або ТОВ самостійно нараховує податкові зобов’язання за п. 198.5 ПКУ, якщо покупець не відкоригує ПН.

 

Податок на прибуток

Відображені в бухгалтерському обліку витрати (Дт 949 Кт 685) зменшують фінрезультат до оподаткування (Дт 791 Кт 949), який є основою для визначення об’єкта оподаткування податком на прибуток (див. пп. 134.1.1 ПКУ). 

А якщо підприємство коригує фінрезультат на податкові різниці, може бути застосована різниця за пп. 140.5.11 ПКУ, яка збільшує фінрезультат до оподаткування. Умови для застосування цієї різниці такі.

Фінрезультат до оподаткування збільшується на суму витрат від визнаних штрафів, пені, неустойок, відшкодування збитків, компенсації неодержаного доходу (упущеної вигоди), нарахованих відповідно до цивільного законодавства та цивільно-правових договорів, у тому числі у сфері зовнішньоекономічної діяльності, на користь:

  • осіб, які не є платниками податку (крім фізичних осіб, які є платниками ПДФО); 
  • платників податку, які оподатковуються за ставкою 0% відповідно до пп. 44 підр. 4 розділу XX ПКУ;
  • на суму штрафів, пені, нарахованих контролюючими органами та іншими органами державної влади за порушення вимог законодавства.

Тобто, наприклад, якщо сума за претензією нарахована на користь платника ЄП, коригування за пп. 140.5.11 ПКУ застосовується,  а якщо на користь платника податку на прибуток на загальних підставах – не застосовується, оскільки така сума збільшує фінрезультат отримувача і оподатковується у нього.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Формулювання в Акті на списання та безоплатну передачу комп’ютерної техніки
    Комунальне підприємство має на балансі повністю замортизовану та морально застарілу комп’ютерну техніку. За рішенням засновника (місцевої ради) ця техніка буде або списана з балансу, або безоплатно передана іншому підприємству. Яке обґрунтування писати в актах на списання, на передачу?
    21.11.202412
  • Як привести у відповідність показники рівнемірів-лічильників з даними бухобліку пального?
    Підприємство є платником акцизного податку, має ліцензію на зберігання пального (дизпаливо) виключно для власного споживання у своїй виробничій діяльності. В результаті інвентаризації виявлені розбіжності між даними бухобліку та даними рівнемірів – лічильників на акцизних складах підприємства. Як привести у відповідність дані бухобліку з показниками витратомірів-лічильників? Якими документами оформити?
    20.11.202421
  • Виготовлення та безоплатна передача продукції ЗСУ за благодійні кошти
    Підприємство на загальній системі оподаткування отримало кошти благодійної допомоги, за які виготовило запчастини для БПЛА (що є видом діяльності підприємства), і передало безоплатно військовій частині за актом приймання-передачі. Як обліковувати благодійну допомогу та безоплатну передачу запчастин?
    19.11.202426
  • Бухоблік «держдивідендів» у комунальному підприємстві
    Комунальне підприємство виплачує частину чистого прибутку засновнику – міськраді. Який порядок відображення в бухобліку комунального підприємства?
    15.11.202413
  • Що робити з активом утримуваним для продажу, коли минув рік?
    На балансі компанії на рахунку 286 обліковується об'єкт нерухомості, який було придбано шляхом реалізації права заставоутримувача. Підприємство здійснило оцінку майна. Результат - необхідність дооцінки. В найближчий рік об'єкт реалізовувати не планується. Як відобразити дооцінку об'єкта? Які податкові наслідки?
    14.11.202442