Бухоблік фінінвестиції за методом участі в капіталі
Про особливості бухгалтерського обліку ми писали тут, тут, тут тощо.
Приклад обліку наведено також в додатку 2 до НП(С)БО 12.
Наприклад, якщо емітент (ТОВ «Б») отримував прибутки, то збільшення частки інвестора в чистому прибутку мало відображатися в бухобліку ТОВ «А» проведенням: Дт 141 Кт 721. Якщо емітент (ТОВ «Б») отримував збитки, то втрати інвестора мали відображатися в бухобліку ТОВ «А» проведенням: Дт 961 Кт 141.
Отже, якщо частка інвестора (ТОВ «А») в чистому прибутку емітента (ТОВ «Б») склала 8 млн. грн., то саме на цю суму і потрібно було робити проводку: Дт 141 Кт 721.
Податок на прибуток
Об’єктом оподаткування податком на прибуток є фінрезультат до оподаткування, відкоригований на податкові різниці, за умови, що підприємство застосовує коригування (див. пп. 134.1.1 ПКУ).
Якщо підприємство збільшувало балансову вартість фінінвестиції (Дт 141 Кт 721 – 8 000 000 грн), то фінрезультат до оподаткування також збільшувався на цю саму суму (Дт 721 Кт 793 – 8 000 000 грн). А, отже, збільшувався і об’єкт оподаткування податком на прибуток.
Але якщо підприємство коригує фінрезультат до оподаткування на податкові різниці, в розглядуваній ситуації застосовуватиметься коригування на податкові різниці за пп. 140.4.1 ПКУ:
- фінрезультат до оподаткування зменшується на суму нарахованих доходів від участі в капіталі інших платників податку на прибуток підприємств, платників єдиного податку та на суму нарахованих доходів у вигляді дивідендів, що підлягають виплаті на його користь від інших платників цього податку (крім інститутів спільного інвестування та платників, прибуток яких звільняється від оподаткування відповідно до положень цього Кодексу, у розмірі прибутку, звільненого від оподаткування).
Якщо ж емітент отримує збиток, то застосовується коригування за пп. 140.5.3 ПКУ:
- фінрезультат до оподаткування збільшується на суму втрат від інвестицій в асоційовані, дочірні та спільні підприємства, розрахованих за методом участі в капіталі або методом пропорційної консолідації.
Таким чином, коригування на зазначені податкові різниці фактично очищує оподатковуваний прибуток від віртуальних доходів, які в розглядуваній ситуації складають 8 млн. грн.
Якщо ж підприємство не застосовує коригування фінрезультату до оподаткування на податкові різниці, воно не зможе скористатися зазначеними різницями, а тому його об’єкт оподаткування податком на прибуток враховуватиме і віртуальний дохід в сумі збільшення балансової вартості фінінвестиції – 8 млн грн. З якого потрібно буде сплатити цілком реальний податок на прибуток.
Розрахунок доходу для підприємства, яке є платником єдиного податку групи ІІІ
На наш погляд, суму доходу, відображеного проводкою Дт 141 Кт 721, не потрібно включати до складу оподатковуваного єдиним податком доходу. Тому що це віртуальний, а не реальний, отриманий у грошовій формі, дохід.
А до складу доходу юрособи платника ЄП включається (див. пп. 2 п. 292.1 ПКУ):
- будь-який дохід, отриманий в грошовій формі, та
- дохід у вигляді безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг).
Розглядуваний нами віртуальний дохід:
- не є таким, що отримується в грошовій формі;
- і не є доходом від безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг).
Але думка податкової служби з цього питання нам невідома. Тому для уникнення непорозумінь може бути доречним отримати ІПК.
Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!
Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити