Головна Усі консультації Облік та звітність Облік окремих операцій

Податковий облік фінінвестицій, облікованих за методом участі в капіталі

ТОВ «А» обліковувала фінінвестиції ТОВ «Б» за собівартістю, а повинна була за методом участі в капіталі. За цей період балансову вартість фінінвестиції потрібно було збільшити на 8 млн грн. Чи правда, що такі операції, які означають суттєві бухгалтерські прибутки від такої інвестиції, включаються до податкових різниць?

Бухоблік фінінвестиції за методом участі в капіталі

Про особливості бухгалтерського обліку ми писали тут, тут, тут тощо.

Приклад обліку наведено також в додатку 2 до НП(С)БО 12.

Наприклад, якщо емітент (ТОВ «Б») отримував прибутки, то збільшення частки інвестора в чистому прибутку мало відображатися в бухобліку ТОВ «А» проведенням: Дт 141 Кт 721. Якщо емітент (ТОВ «Б») отримував збитки, то втрати інвестора мали відображатися в бухобліку ТОВ «А» проведенням: Дт 961 Кт 141.

Отже, якщо частка інвестора (ТОВ «А») в чистому прибутку емітента (ТОВ «Б») склала 8 млн. грн., то саме на цю суму і потрібно було робити проводку: Дт 141 Кт 721.

 

Податок на прибуток

Об’єктом оподаткування податком на прибуток є фінрезультат до оподаткування, відкоригований на податкові різниці, за умови, що підприємство застосовує коригування (див. пп. 134.1.1 ПКУ).

Якщо підприємство збільшувало балансову вартість фінінвестиції (Дт 141 Кт 721 – 8 000 000 грн), то фінрезультат до оподаткування також збільшувався на цю саму суму (Дт 721 Кт 793 – 8 000 000 грн). А, отже, збільшувався і об’єкт оподаткування податком на прибуток.

Але якщо підприємство коригує фінрезультат до оподаткування на податкові різниці, в розглядуваній ситуації застосовуватиметься коригування на податкові різниці за пп. 140.4.1 ПКУ:

  • фінрезультат до оподаткування зменшується на суму нарахованих доходів від участі в капіталі інших платників податку на прибуток підприємств, платників єдиного податку та на суму нарахованих доходів у вигляді дивідендів, що підлягають виплаті на його користь від інших платників цього податку (крім інститутів спільного інвестування та платників, прибуток яких звільняється від оподаткування відповідно до положень цього Кодексу, у розмірі прибутку, звільненого від оподаткування).

Якщо ж емітент отримує збиток, то застосовується коригування за пп. 140.5.3 ПКУ:

  • фінрезультат до оподаткування збільшується на суму втрат від інвестицій в асоційовані, дочірні та спільні підприємства, розрахованих за методом участі в капіталі або методом пропорційної консолідації.

Таким чином, коригування на зазначені податкові різниці фактично очищує оподатковуваний прибуток від віртуальних доходів, які в розглядуваній ситуації складають 8 млн. грн.

Якщо ж підприємство не застосовує коригування фінрезультату до оподаткування на податкові різниці, воно не зможе скористатися зазначеними різницями, а тому його об’єкт оподаткування податком на прибуток враховуватиме і віртуальний дохід в сумі збільшення балансової вартості фінінвестиції – 8 млн грн. З якого потрібно буде сплатити цілком реальний податок на прибуток.

 

Єдиний податок групи ІІІ

Чи потрібно включати суму доходу, відображеного проводкою Дт 141 Кт 721, до складу оподатковуваного єдиним податком доходу, якщо ТОВ «А» є платником ЄП групи 3?

На наш погляд, ні. Тому що це віртуальний, а не реальний, отриманий у грошовій формі дохід.

А до складу доходу юрособи платника ЄП включається (див. пп. 2 п. 292.1 ПКУ):

  • будь-який дохід, отриманий в грошовій формі, та
  • дохід у вигляді безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг).

Розглядуваний нами віртуальний дохід не є таким, що отримується в грошовій формі і не є доходом від безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг).

Але думка податкової служби з цього питання нам невідома. Тому для уникнення непорозумінь може бути доречним отримати ІПК.

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Мій асистент» становить лише 82 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
Олександр Золотухін
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Облік та звітність / Облік окремих операцій
Теги:
Облік , Податкові різниці

30 днiв передплати безкоштовно!

Коментарі: 0

Новини по темі

Консультації по темі