• Посилання скопійовано

Бухоблік та оподаткування придбаної земельної ділянки

Виробниче підприємство має у власності будівлі, виробничі приміщення, які знаходились на орендованій землі. Договір оренди розірвано та оформлено договір купівлі-продажу землі, отримано Витяг з держреєстру речових прав на нерухоме майно. Який бухгалтерський та податковий обліки придбаної земельної ділянки?

Земельна ділянка – окремий об’єкт обліку

Відповідно до пп. 5.1.1 НП(С)БО 7, земельні ділянки належать до окремої облікової групи для цілей бухобліку.

Відповідно до п. 22 НП(С)БО 7, вартість земельних ділянок не є об’єктом амортизації. Відповідно до Інструкції №291, земельні ділянки обліковуються на субрахунку 101 «Земельні ділянки».

Таким чином, придбану земельну ділянку обліковують окремо на субрахунку 101 і вона не амортизується.

Отже, бухгалтерські проведення, пов’язані з придбанням:

  • Дт 152 Кт 631 – придбана земельна ділянка;
  • Дт 152 Кт 631 – понесені витрати на оформлення земельної ділянки;
  • Дт 101 Кт 152 – зарахована земельна ділянка на баланс.

 

Податок на прибуток

Вартість витрат на придбання земельної ділянки в податковому обліку податку на прибуток не відображається. Адже така вартість не відноситься до складу витрат а відтак і не зменшує фінрезультат до оподаткування, який є основою для визначення об’єкта оподаткування податком на прибуток (див. пп. 134.1.1 ПКУ).

Оскільки земельна ділянка не амортизується, платники, які коригують фінрезультат до оподаткування на податкові різниці, не застосовують щодо такої ділянки «амортизаційну» податкову різницю за ст. 138 ПКУ.

До складу витрат вартість земельної ділянки може потрапити тільки у разі продажу ділянки.

 

Земельний податок

Відповідно до пп. 270.1.1.1 ПКУ об’єктом оподаткування земельним податком є земельні ділянки, які перебувають у власності.

За нововідведені земельні ділянки або за новоукладеними договорами оренди землі платник плати за землю подає податкову декларацію протягом 20 календарних днів місяця, що настає за звітним (пп. 286.4 ПКУ).

Підставою для нарахування земельного податку є дані Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (пп. «б» п. 286.1 ПКУ).

Дивимося відповідь податкової на питання в підкатегорії 111.05, ЗІР: «З якої дати ЮО сплачує земельний податок у разі придбання на підставі договору купівлі-продажу орендованої нею земельної ділянки державної або комунальної власності?».

Податкова відповідає, що юридична особа, яка придбала на підставі договору купівлі-продажу орендовану нею земельну ділянку державної або комунальної власності, сплачує земельний податок з дати державної реєстрації права власності на цю земельну ділянку. До дати державної реєстрації права власності на земельну ділянку юридична особа сплачує орендну плату відповідно до договору оренди землі.

Дивимося відповідь податкової на інше питання в підкатегорії 111.06, ЗІР: «3 якої дати сплачує земельний податок ЮО до якої перейшло право власності на земельну ділянку протягом року від іншого власника (придбання земельної ділянки приватної власності за цивільно-правовою угодою, внесення до статутного фонду тощо)?».

Податкова відповідає, що юридична особа до якої перейшло право власності на земельну ділянку протягом року від іншого власника (придбання земельної ділянки приватної власності за цивільно-правовою угодою, внесення до статутного фонду тощо) сплачує земельний податок з дати держаної реєстрації права власності на цю земельну ділянку.

 ***

Читайте також:

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Облік витрат благодійного фонду за відсутності цільових надходжень
    Благодійний фонд отримав послуги з електроенергії у грудні з актом виконаних робіт, які було віднесено до витрат (Дт 949 Кт 685) з одночасним проведенням (Дт 48 Кт 718). Оплата за послуги не здійснювалася, що призвело до кредиторської заборгованості. Після закриття місяця виникло дебетове сальдо за рахунком 48 через відсутність цільових надходжень. Які госпоперації потрібно було провести у випадку, коли витрати понесені в одному році, а кошти від благодійників для їх оплати не надходили?
    01.04.202533
  • Чи може підприємець-"загальносистемник" використати експертну оцінку для нарахування амортизації ОЗ?
    Підприємець-платник ЄП перейшов на загальну систему оподаткування. Документи на основні засоби (вантажні автомобілі), які безпосередньо використовуються у госпдіяльності, не збереглися. Чи правомірно використовувати оціночну вартість незалежного експерта для нарахування амортизації?
    01.04.202524
  • Облік придбання державного підприємства на аукціоні
    ТОВ на загальній системі придбало держпідприємство через аукціон з умовою погашення всіх боргів ДП. Підприємство отримало майно та зобов'язання ДП за передавальними актами з балансовими сумами. Як ТОВ має відобразити в бухобліку отримані активи та зобов'язання ДП? Яку кореспонденцію рахунків слід застосувати при оприбуткуванні майна та зобов'язань? Як відобразити в обліку погашення частини боргів, що вже сплачені, та непогашені зобов'язання?
    31.03.202517
  • Прискорена амортизація автомобіля, отриманого у фінлізинг
    Підприємство, платник податку на прибуток, що коригує фінрезультат до оподаткування на податкові різниці з розділу ІІІ ПКУ, отримало у фінансовий лізинг на 5 років автомобіль (за програмою кредитування 5-7-9). Чи можна застосувати до такого автомобіля прискорену амортизацію, як в податковому обліку, так і в бухгалтерському (2 роки)?
    31.03.202578
  • Облік витрат на відрядження працівника-експерта у слідчих діях
    Працівник підприємства був залучений як спеціаліст (експерт) до проведення слідчих дій у межах кримінального провадження. Як обліковувати витрати на відшкодування витрат на відрядження: як прямі витрати, інші операційні витрати чи інші витрати?
    28.03.202549