• Посилання скопійовано

Бухоблік та оподаткування придбаної земельної ділянки

Виробниче підприємство має у власності будівлі, виробничі приміщення, які знаходились на орендованій землі. Договір оренди розірвано та оформлено договір купівлі-продажу землі, отримано Витяг з держреєстру речових прав на нерухоме майно. Який бухгалтерський та податковий обліки придбаної земельної ділянки?

Земельна ділянка – окремий об’єкт обліку

Відповідно до пп. 5.1.1 НП(С)БО 7, земельні ділянки належать до окремої облікової групи для цілей бухобліку.

Відповідно до п. 22 НП(С)БО 7, вартість земельних ділянок не є об’єктом амортизації. Відповідно до Інструкції №291, земельні ділянки обліковуються на субрахунку 101 «Земельні ділянки».

Таким чином, придбану земельну ділянку обліковують окремо на субрахунку 101 і вона не амортизується.

Отже, бухгалтерські проведення, пов’язані з придбанням:

  • Дт 152 Кт 631 – придбана земельна ділянка;
  • Дт 152 Кт 631 – понесені витрати на оформлення земельної ділянки;
  • Дт 101 Кт 152 – зарахована земельна ділянка на баланс.

 

Податок на прибуток

Вартість витрат на придбання земельної ділянки в податковому обліку податку на прибуток не відображається. Адже така вартість не відноситься до складу витрат а відтак і не зменшує фінрезультат до оподаткування, який є основою для визначення об’єкта оподаткування податком на прибуток (див. пп. 134.1.1 ПКУ).

Оскільки земельна ділянка не амортизується, платники, які коригують фінрезультат до оподаткування на податкові різниці, не застосовують щодо такої ділянки «амортизаційну» податкову різницю за ст. 138 ПКУ.

До складу витрат вартість земельної ділянки може потрапити тільки у разі продажу ділянки.

 

Земельний податок

Відповідно до пп. 270.1.1.1 ПКУ об’єктом оподаткування земельним податком є земельні ділянки, які перебувають у власності.

За нововідведені земельні ділянки або за новоукладеними договорами оренди землі платник плати за землю подає податкову декларацію протягом 20 календарних днів місяця, що настає за звітним (пп. 286.4 ПКУ).

Підставою для нарахування земельного податку є дані Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (пп. «б» п. 286.1 ПКУ).

Дивимося відповідь податкової на питання в підкатегорії 111.05, ЗІР: «З якої дати ЮО сплачує земельний податок у разі придбання на підставі договору купівлі-продажу орендованої нею земельної ділянки державної або комунальної власності?».

Податкова відповідає, що юридична особа, яка придбала на підставі договору купівлі-продажу орендовану нею земельну ділянку державної або комунальної власності, сплачує земельний податок з дати державної реєстрації права власності на цю земельну ділянку. До дати державної реєстрації права власності на земельну ділянку юридична особа сплачує орендну плату відповідно до договору оренди землі.

Дивимося відповідь податкової на інше питання в підкатегорії 111.06, ЗІР: «3 якої дати сплачує земельний податок ЮО до якої перейшло право власності на земельну ділянку протягом року від іншого власника (придбання земельної ділянки приватної власності за цивільно-правовою угодою, внесення до статутного фонду тощо)?».

Податкова відповідає, що юридична особа до якої перейшло право власності на земельну ділянку протягом року від іншого власника (придбання земельної ділянки приватної власності за цивільно-правовою угодою, внесення до статутного фонду тощо) сплачує земельний податок з дати держаної реєстрації права власності на цю земельну ділянку.

 ***

Читайте також:

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Витрати на утилізацію небезпечних відходів від ліквідації ОЗ: як облікувати?
    Чи визнаються витрати на утилізацію небезпечних відходів, отриманих від ліквідації ОЗ, "витратами", пов'язаними з вибуттям ОЗ, чи вони мають визнаватися як "запаси" від ліквідації ОЗ, але фактично активами не визнаються, оскільки їх використання у подальшому виробничому процесі не передбачається? На якому рахунку доцільно обліковувати витрати на утилізацію таких відходів, на рахунку "Інші витрати" (97) чи на рахунку "Інші витрати операційної діяльності" (94), зважаючи на списання ОЗ та виникнення витрат по ліквідації відходів у різних звітних періодах?
    Сьогодні 11:1110
  • Грант на виробництво комп'ютерної гри: як відобразити в обліку?
    ТОВ - резидент Дія Сіті, платник ПНВК, отримало грант від міжнародної компанії на виробництво комп'ютерної гри. Як відобразити в обліку? Чи потрібно оподатковувати?
    Сьогодні 09:0618
  • Придбання у нерезидента і подальший продаж резиденту програмного забезпечення: облік та ПДВ
    Підприємство, резидент України, сплачує постачальнику нерезиденту 1000 євро за програмне забезпечення (для обладнання), яке буде передане засобами онлайн по електронній пошті. Це програмне забезпечення для обладнання воно придбаває для покупця - резидента України і передаємо йому код доступу. Як правильно оприбуткувати це ПЗ: як послугу чи товар? Чи повинно підприємство нараховувати ПДВ при придбанні ПЗ?
    Сьогодні 08:2225
  • Облік електроенергії від СЕС: основи та розподіл витрат
    ТОВ встановило сонячну дахову ЕС. Чи потрібно і як саме обліковувати кількість виробленої та спожитої електроенергії, згенерованої цією СЕС?
    22.05.202537
  • Чи можлива дооцінка ОЗ з нульовою залишковою вартістю?
    Як провести дооцінку пожежної машини з нульовою залишковою вартістю (первісна вартість та знос – 45272,29 грн), якщо її справедлива вартість станом на 31.12.2024 р. становить 476442,00 грн? Як визначити ліквідаційну вартість (0 грн або 1000 грн) та розрахувати амортизацію після переоцінки?
    22.05.202550