Земельна ділянка – окремий об’єкт обліку
Відповідно до пп. 5.1.1 НП(С)БО 7, земельні ділянки належать до окремої облікової групи для цілей бухобліку.
Відповідно до п. 22 НП(С)БО 7, вартість земельних ділянок не є об’єктом амортизації. Відповідно до Інструкції №291, земельні ділянки обліковуються на субрахунку 101 «Земельні ділянки».
Таким чином, придбану земельну ділянку обліковують окремо на субрахунку 101 і вона не амортизується.
Отже, бухгалтерські проведення, пов’язані з придбанням:
- Дт 152 Кт 631 – придбана земельна ділянка;
- Дт 152 Кт 631 – понесені витрати на оформлення земельної ділянки;
- Дт 101 Кт 152 – зарахована земельна ділянка на баланс.
Податок на прибуток
Вартість витрат на придбання земельної ділянки в податковому обліку податку на прибуток не відображається. Адже така вартість не відноситься до складу витрат а відтак і не зменшує фінрезультат до оподаткування, який є основою для визначення об’єкта оподаткування податком на прибуток (див. пп. 134.1.1 ПКУ).
Оскільки земельна ділянка не амортизується, платники, які коригують фінрезультат до оподаткування на податкові різниці, не застосовують щодо такої ділянки «амортизаційну» податкову різницю за ст. 138 ПКУ.
До складу витрат вартість земельної ділянки може потрапити тільки у разі продажу ділянки.
Земельний податок
Відповідно до пп. 270.1.1.1 ПКУ об’єктом оподаткування земельним податком є земельні ділянки, які перебувають у власності.
За нововідведені земельні ділянки або за новоукладеними договорами оренди землі платник плати за землю подає податкову декларацію протягом 20 календарних днів місяця, що настає за звітним (пп. 286.4 ПКУ).
Підставою для нарахування земельного податку є дані Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (пп. «б» п. 286.1 ПКУ).
Дивимося відповідь податкової на питання в підкатегорії 111.05, ЗІР: «З якої дати ЮО сплачує земельний податок у разі придбання на підставі договору купівлі-продажу орендованої нею земельної ділянки державної або комунальної власності?».
Податкова відповідає, що юридична особа, яка придбала на підставі договору купівлі-продажу орендовану нею земельну ділянку державної або комунальної власності, сплачує земельний податок з дати державної реєстрації права власності на цю земельну ділянку. До дати державної реєстрації права власності на земельну ділянку юридична особа сплачує орендну плату відповідно до договору оренди землі.
Дивимося відповідь податкової на інше питання в підкатегорії 111.06, ЗІР: «3 якої дати сплачує земельний податок ЮО до якої перейшло право власності на земельну ділянку протягом року від іншого власника (придбання земельної ділянки приватної власності за цивільно-правовою угодою, внесення до статутного фонду тощо)?».
Податкова відповідає, що юридична особа до якої перейшло право власності на земельну ділянку протягом року від іншого власника (придбання земельної ділянки приватної власності за цивільно-правовою угодою, внесення до статутного фонду тощо) сплачує земельний податок з дати держаної реєстрації права власності на цю земельну ділянку.
***
Читайте також:
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити