• Посилання скопійовано

Бухоблік та оподаткування придбаної земельної ділянки

Виробниче підприємство має у власності будівлі, виробничі приміщення, які знаходились на орендованій землі. Договір оренди розірвано та оформлено договір купівлі-продажу землі, отримано Витяг з держреєстру речових прав на нерухоме майно. Який бухгалтерський та податковий обліки придбаної земельної ділянки?

Земельна ділянка – окремий об’єкт обліку

Відповідно до пп. 5.1.1 НП(С)БО 7, земельні ділянки належать до окремої облікової групи для цілей бухобліку.

Відповідно до п. 22 НП(С)БО 7, вартість земельних ділянок не є об’єктом амортизації. Відповідно до Інструкції №291, земельні ділянки обліковуються на субрахунку 101 «Земельні ділянки».

Таким чином, придбану земельну ділянку обліковують окремо на субрахунку 101 і вона не амортизується.

Отже, бухгалтерські проведення, пов’язані з придбанням:

  • Дт 152 Кт 631 – придбана земельна ділянка;
  • Дт 152 Кт 631 – понесені витрати на оформлення земельної ділянки;
  • Дт 101 Кт 152 – зарахована земельна ділянка на баланс.

 

Податок на прибуток

Вартість витрат на придбання земельної ділянки в податковому обліку податку на прибуток не відображається. Адже така вартість не відноситься до складу витрат а відтак і не зменшує фінрезультат до оподаткування, який є основою для визначення об’єкта оподаткування податком на прибуток (див. пп. 134.1.1 ПКУ).

Оскільки земельна ділянка не амортизується, платники, які коригують фінрезультат до оподаткування на податкові різниці, не застосовують щодо такої ділянки «амортизаційну» податкову різницю за ст. 138 ПКУ.

До складу витрат вартість земельної ділянки може потрапити тільки у разі продажу ділянки.

 

Земельний податок

Відповідно до пп. 270.1.1.1 ПКУ об’єктом оподаткування земельним податком є земельні ділянки, які перебувають у власності.

За нововідведені земельні ділянки або за новоукладеними договорами оренди землі платник плати за землю подає податкову декларацію протягом 20 календарних днів місяця, що настає за звітним (пп. 286.4 ПКУ).

Підставою для нарахування земельного податку є дані Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (пп. «б» п. 286.1 ПКУ).

Дивимося відповідь податкової на питання в підкатегорії 111.05, ЗІР: «З якої дати ЮО сплачує земельний податок у разі придбання на підставі договору купівлі-продажу орендованої нею земельної ділянки державної або комунальної власності?».

Податкова відповідає, що юридична особа, яка придбала на підставі договору купівлі-продажу орендовану нею земельну ділянку державної або комунальної власності, сплачує земельний податок з дати державної реєстрації права власності на цю земельну ділянку. До дати державної реєстрації права власності на земельну ділянку юридична особа сплачує орендну плату відповідно до договору оренди землі.

Дивимося відповідь податкової на інше питання в підкатегорії 111.06, ЗІР: «3 якої дати сплачує земельний податок ЮО до якої перейшло право власності на земельну ділянку протягом року від іншого власника (придбання земельної ділянки приватної власності за цивільно-правовою угодою, внесення до статутного фонду тощо)?».

Податкова відповідає, що юридична особа до якої перейшло право власності на земельну ділянку протягом року від іншого власника (придбання земельної ділянки приватної власності за цивільно-правовою угодою, внесення до статутного фонду тощо) сплачує земельний податок з дати держаної реєстрації права власності на цю земельну ділянку.

 ***

Читайте також:

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Формулювання в Акті на списання та безоплатну передачу комп’ютерної техніки
    Комунальне підприємство має на балансі повністю замортизовану та морально застарілу комп’ютерну техніку. За рішенням засновника (місцевої ради) ця техніка буде або списана з балансу, або безоплатно передана іншому підприємству. Яке обґрунтування писати в актах на списання, на передачу?
    21.11.202412
  • Як привести у відповідність показники рівнемірів-лічильників з даними бухобліку пального?
    Підприємство є платником акцизного податку, має ліцензію на зберігання пального (дизпаливо) виключно для власного споживання у своїй виробничій діяльності. В результаті інвентаризації виявлені розбіжності між даними бухобліку та даними рівнемірів – лічильників на акцизних складах підприємства. Як привести у відповідність дані бухобліку з показниками витратомірів-лічильників? Якими документами оформити?
    20.11.202421
  • Виготовлення та безоплатна передача продукції ЗСУ за благодійні кошти
    Підприємство на загальній системі оподаткування отримало кошти благодійної допомоги, за які виготовило запчастини для БПЛА (що є видом діяльності підприємства), і передало безоплатно військовій частині за актом приймання-передачі. Як обліковувати благодійну допомогу та безоплатну передачу запчастин?
    19.11.202426
  • Бухоблік «держдивідендів» у комунальному підприємстві
    Комунальне підприємство виплачує частину чистого прибутку засновнику – міськраді. Який порядок відображення в бухобліку комунального підприємства?
    15.11.202413
  • Що робити з активом утримуваним для продажу, коли минув рік?
    На балансі компанії на рахунку 286 обліковується об'єкт нерухомості, який було придбано шляхом реалізації права заставоутримувача. Підприємство здійснило оцінку майна. Результат - необхідність дооцінки. В найближчий рік об'єкт реалізовувати не планується. Як відобразити дооцінку об'єкта? Які податкові наслідки?
    14.11.202442