• Посилання скопійовано

Бухоблік та ПДВ при безоплатних послугах поховання

Комунальне підприємство, яке надає послуги з поховання, буде власним коштом ховати військових. Будуть використані труни, хрести, одяг, покривало (все придбане без ПДВ), виконуватимуться роботи з копання могил. Як відобразити в бухобліку? Що з ПДВ?

Безоплатне надання товарів та послуг

Документування та бухоблік

Якщо до підприємства звернулася стороння особа з проханням безоплатно надати наведені в запитанні ритуальні товари і послуги, таке надання в обліку відображається в загальному порядку, прийнятому для безоплатного надання товарів, послуг. Причому доречно, щоб така особа власне звернення оформила письмово, у вигляді листа, заяви тощо на ім’я керівника підприємства.

На підставі такого звернення керівник дає доручення відповідальним особам підприємства безоплатно передати особі, яка звернулася, запрошувані ритуальні товари і надати ритуальні послуги.

Безоплатна передача оформляється тими самими первинними документами, які підприємство застосовує для передачі товарів, послуг за плату. Наприклад, це може бути накладна, акт приймання-передачі послуг тощо.

В бухобліку на підставі цих первинних документів надані товари, послуги списують до складу інших операційних витрат:

  • Дт 949 Кт 20, 26, 28 – на балансову вартість відповідних ритуальних предметів;
  • Дт 949 Кт 641 – нараховано ПЗ з ПДВ на окремі види товарів (про ПДВ нижче);
  • Дт 949 Кт 23 – на виробничу собівартість ритуальних послуг (копання могил тощо).

 

ПДВ

Відповідно до пп. 197.1.10 ПКУ, звільняються від оподаткування операції з постачання послуг з поховання та постачання ритуальних товарів державними та комунальними службами:

д) продаж стандартної труни;

з) копання могили;

к) виготовлення та встановлення металевої намогильної таблички, хреста, надголовника або тимчасового пам'ятного знака тощо.

Таким чином, якщо комунальним підприємством безоплатно надаються товари та послуги, наведені в пп. 197.1.10 ПКУ, то такі операції звільняються від оподаткування ПДВ.

Надання інших товарів, наприклад, одягу і покривала, підлягає оподаткуванню в загальному порядку. Оскільки такі товари надаються безоплатно, то варто врахувати, що база оподаткування визначається згідно з пп. 188.1 ПКУ, виходячи з договірної вартості, але не нижче ціни придбання таких товарів. За такою операцією платник податку зобов’язаний скласти дві ПН та зареєструвати їх в ЄРПН:

  1. одну – на суму, розраховану виходячи з фактичної ціни постачання, яка становить 0 грн;
  2. іншу – на суму, розраховану виходячи з перевищення ціни придбання над фактичною ціною.

По суті, в розглядуваній ситуації друга ПН буде складена на вартість придбання товарів. Детальніше про складання цих ПН можна прочитати тут.

 

Використання товарів, послуг в межах балансу підприємства

Документування та бухоблік

Якщо немає особи, яка звертається до підприємства з письмовим проханням надати товари, послуги, то використання таких товарів, послуг здійснюється за письмовим розпорядженням (наказом) керівника підприємства. В такому розпорядженні (наказі) описується конкретна ситуація, внаслідок чого виникла необхідність використати товари і надати послуги.

Спершу товари передаються зі складу підприємства у підзвіт особи (працівника підприємства), відповідальної за використання таких товарів. Тобто, це особа, відповідальна за поховання. Оформляється така передача звичайною накладною: Дт 20, 26, 28 (у підзвіт відповідальної особи) Кт 20, 26, 28 (зі складу) – за балансовою вартістю товарів.

Після того, як товари використані і послуги надані, відповідальна особа складає звіт чи акт у довільній формі про використання товарів і послуг. На підставі такого звіту (акту) товари і послуги списуються на інші витрати операційної діяльності:

  • Дт 949 Кт 20, 26, 28 – на балансову вартість відповідних ритуальних предметів;
  • Дт 949 Кт 23 – на виробничу собівартість ритуальних послуг (копання могил тощо);
  • Дт 949 Кт 641 – нараховано ПЗ з ПДВ на окремі елементи виробничої собівартості послуг, які придбавалися з ПДВ (про ПДВ нижче).

 

ПДВ

Якщо товари, послуги використані в операціях, що здійснюються платником податку в межах балансу платника податку, потрібно нарахувати компенсуючі ПЗ з ПДВ на підставі пп. 198.5 ПКУ. Але тільки за умови, що за такими товарами, послугами відображався ПК.

Якщо товари придбавалися без ПДВ, то і підстав для нарахування ПЗ з ПДВ немає.

А як бути з послугами?

Залежить від елементів витрат, які включаються до виробничої собівартості послуг. Якщо окремі з таких елементів придбавалися з ПДВ, потрібно буде на суму таких елементів нарахувати компенсуюче ПЗ з ПДВ за пп. 198.5 ПКУ. Про особливості складання такої ПН можна прочитати тут.

 

Окреме зауваження

Ми навели загальний підхід до обліку і оподаткування ПДВ в ситуації, наведеній у запитанні. Але залежно від особливостей кожної конкретної ситуації можуть бути додаткові облікові, податкові особливості.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Облік продажу майнового комплексу з незавершеним будівництвом та земельною ділянкою
    Підприємство має на балансі будівлю (цілісний майновий комплекс) та незавершене будівництво складу, що обліковується на субрахунку 152. Під будівлею земельна ділянка, облікована на субрахунку 101. Планується продаж майнового комплексу. Чи потрібно перед продажем перевести незавершене будівництво складу на субрахунок 103? Як відображати в обліку продаж наведеного комплексу?
    03.04.202526
  • Облік та ПДВ при передачі матеріалів для маскувальних сіток
    ТОВ - платник податку на прибуток за листом – проханням від ОТГ планує надати безкоштовно матеріали для виготовлення маскувальних сіток. Частину матеріалів куплено у ФОПа без ПДВ, частина з ПДВ. Як документально оформити передачу матеріалів? Чи потрібно нараховувати компенсуюче ПДВ?
    02.04.202528
  • Облік витрат благодійного фонду за відсутності цільових надходжень
    Благодійний фонд отримав послуги з електроенергії у грудні з актом виконаних робіт, які було віднесено до витрат (Дт 949 Кт 685) з одночасним проведенням (Дт 48 Кт 718). Оплата за послуги не здійснювалася, що призвело до кредиторської заборгованості. Після закриття місяця виникло дебетове сальдо за рахунком 48 через відсутність цільових надходжень. Які госпоперації потрібно було провести у випадку, коли витрати понесені в одному році, а кошти від благодійників для їх оплати не надходили?
    01.04.202579
  • Чи може підприємець-"загальносистемник" використати експертну оцінку для нарахування амортизації ОЗ?
    Підприємець-платник ЄП перейшов на загальну систему оподаткування. Документи на основні засоби (вантажні автомобілі), які безпосередньо використовуються у госпдіяльності, не збереглися. Чи правомірно використовувати оціночну вартість незалежного експерта для нарахування амортизації?
    01.04.202529
  • Облік придбання державного підприємства на аукціоні
    ТОВ на загальній системі придбало держпідприємство через аукціон з умовою погашення всіх боргів ДП. Підприємство отримало майно та зобов'язання ДП за передавальними актами з балансовими сумами. Як ТОВ має відобразити в бухобліку отримані активи та зобов'язання ДП? Яку кореспонденцію рахунків слід застосувати при оприбуткуванні майна та зобов'язань? Як відобразити в обліку погашення частини боргів, що вже сплачені, та непогашені зобов'язання?
    31.03.202518