• Посилання скопійовано

Безоплатна переробка продукції, яку буде надано для потреб ЗСУ

ТОВ приймає у сільгосппідприємства на безоплатну переробку сільгоспсировину (гречка, пшениця, ячмінь). Отримана продукція піде на гуманітарну допомогу і для потреб ЗСУ. ТОВ не виставляє акти за переробку. Як відобразити витрати?

Для кого ТОВ здійснює переробку сільгоспсировини?

За умовами розглядуваної ситуації ТОВ отримує сировину від сільгосппідприємства і, очевидно, готову продукцію також передає цьому самому сільгосппідприємству, а не, приміром, ЗСУ.

Таким чином, договір переробки укладається між ТОВ (переробником) і сільгосппідприємством. Саме в цьому договорі і має зазначатися, що переробка здійснюється безоплатно, і може також зазначатися, що отримана в результаті переробки продукція використовуватиметься замовником (сільгосппідприємством) для надання гуманітарної допомоги і для потреб ЗСУ.

 

Які первинні документи мають складатися в розглядуваній ситуації?

Оскільки укладається договір переробки, мають складатися всі первинні документи, якими оформляються операції переробки. Наприклад, детальніше про такі документи можна почитати, приміром, тут.

Отримання сировини і повернення готової продукції оформляється накладними, ТТН тощо.

Окрім того, за наслідками виконаної роботи ТОВ має складати звіт про використання отриманої сировини, згідно з вимогами ст. 840 ЦКУ, який надається замовнику (сільгосппідприємству).

У звіті наводиться інформація про кількість отриманої сировини, кількість використаної сировини згідно з нормами витрат і фактично використаної, кількість виробленої продукції, залишок сировини, якщо такий залишок є, кількість отриманих відходів.

Залишки сировини, відходів передаються замовнику (якщо це передбачено договором), що також оформляється накладною, ТТН тощо.

Разом з тим за наслідками виконання роботи складається акт виконаних робіт. На перший погляд, якщо роботи виконуються безоплатно, то складати акт начебто не потрібно. На наш погляд, це не так. Адже фактично замовник (ТОВ) виконав роботи. Виконання роботи – це господарська операція. А тому вона має бути оформлена первинним документом.

Тобто, акт складати потрібно, але в акті не буде вартості роботи, тому що за договором робота виконана безоплатно. І, зрозуміло, на підставі такого акту не буде оплати.

 

Бухгалтерський облік

Всі витрати виробничої собівартості на виконання робіт з переробки обліковуються на рахунку 23.

У разі оплатного договору переробки на підставі акту переробки відображається дохід від послуг переробки на субрахунку 703 і списується собівартість цих послуг на субрахунок 903.

Але у разі безоплатного виконання робіт виробнича собівартість послуг переробки на підставі акта приймання-передачі послуг списується до складу інших операційних витрат: Дт 949 Кт 23.

 

Оподаткування

На момент написання цієї консультації існує законопроект №7125, який прийнято ВРУ і який направлено на підпис Президенту. Вірогідність прийняття цього законопроекту висока. Він вносить зміни до ПКУ стосовно особливостей оподаткування у період дії воєнного стану.

Відповідно до пп. 69.5 ПКУ, яким доповнюється підрозділ 10 розділу ХХ ПКУ, операції з добровільної передачі або відчуження коштів, товарів, у тому числі підакцизних, надання послуг на користь Збройних сил України та підрозділів територіальної оборони, без попереднього або наступного відшкодування їх вартості, не вважаються операціями з реалізації для цілей оподаткування.

Тобто, якщо платник безоплатно надає послуги на користь ЗСУ та підрозділів ТО, такі послуги не будуть призводити до виникнення податкових обов’язків.

На наш погляд, тут йде мова тільки якщо послуги надані безпосередньо ЗСУ чи ТО. Але в розглядуваній ситуації послуги безоплатно надані сільгосппідприємству замовнику. А от поставляти безоплатно отриману внаслідок переробки продукцію ЗСУ тощо буде вже сільгосппідприємство замовник, а не ТОВ переробник.

Таким чином, на наш погляд, зазначена норма ПКУ не поширюється на ТОВ переробника.

Для ТОВ переробника будуть звичайні податкові наслідки, як при безоплатному наданні послуг.

 

ПДВ

Детально про особливості нарахування ПДВ при безоплатному наданні ми писали тут.

Операція безоплатного надання послуг відноситься до операцій постачання послуг, а тому потрібно нараховувати ПЗ з ПДВ.

Причому база оподаткування визначається в розмірі договірної вартості, яка не повинна бути нижча за вартість придбання товарів, послуг (див. пп. 188.1 ПКУ).

В такій ситуації складається дві ПН – одна на договірну вартість (0 грн), друга на суму перевищення собівартості послуг над договірною ціною (тобто, фактично на суму собівартості).

 

Єдиний податок

Якщо ТОВ є платником ЄП групи 3, сума безоплатно наданих послуг не буде оподатковуватися ЄП, тому що в цьому разі немає доходу, отриманого в грошовій формі, чи в матеріальній або нематеріальній згідно з пп. 292.3 ПКУ (див. п. 292.1 ПКУ).

Податок на прибуток.

Вартість безоплатно наданих послуг зменшує фінрезультат до оподаткування, який є основою для визначення об’єкта оподаткування податком на прибуток (Дт 791 Кт 949) (див. пп. 134.1.1 ПКУ).

Якщо ТОВ коригує фінрезультат до оподаткування на податкові різниці, то може бути застосована різниця за пп. 140.5.10 ПКУ – фінрезультат до оподаткування збільшується на суму безоплатно наданих послуг, наданих:

  • особам, що не є платниками податку (крім фізичних осіб, які є платниками податку на доходи фізичних осіб),
  • платникам податку, які є пов’язаними особами (у разі якщо отримувачем фінансової допомоги (безоплатно наданих товарів, робіт, послуг) задекларовано від’ємне значення об’єкта оподаткування за податковий (звітний) рік, що передує року, в якому отримано таку безповоротну фінансову допомогу (безоплатно надані товари, роботи, послуги), за умови що така допомога була врахована у складі витрат при визначенні фінансового результату до оподаткування), та
  • платникам податку, які оподатковуються за ставкою 0 % відповідно до пункту 44 підрозділу 4 розділу XX ПКУ.

Це коригування не застосовується, якщо послуги безоплатно надані неприбутковим організаціям, внесеним до Реєстру неприбуткових установ та організацій на дату передачі робіт, послуг, для яких застосовується положення підпункту 140.5.9 ПКУ.

Тобто, наприклад, якщо сільгосппідприємство отримувач безоплатних послуг є платником ЄП групи 3 чи 4, то ТОВ повинно застосувати різницю за пп. 140.5.10 ПКУ. Якщо сільгосппідприємство є платником податку на прибуток (окрім тих, які оподатковуються за ставкою 0 % відповідно до пункту 44 підрозділу 4 розділу XX ПКУ), то ТОВ не застосовує різницю за пп. 140.5.10 ПКУ.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Облік продажу майнового комплексу з незавершеним будівництвом та земельною ділянкою
    Підприємство має на балансі будівлю (цілісний майновий комплекс) та незавершене будівництво складу, що обліковується на субрахунку 152. Під будівлею земельна ділянка, облікована на субрахунку 101. Планується продаж майнового комплексу. Чи потрібно перед продажем перевести незавершене будівництво складу на субрахунок 103? Як відображати в обліку продаж наведеного комплексу?
    Сьогодні 12:098
  • Облік та ПДВ при передачі матеріалів для маскувальних сіток
    ТОВ - платник податку на прибуток за листом – проханням від ОТГ планує надати безкоштовно матеріали для виготовлення маскувальних сіток. Частину матеріалів куплено у ФОПа без ПДВ, частина з ПДВ. Як документально оформити передачу матеріалів? Чи потрібно нараховувати компенсуюче ПДВ?
    02.04.202522
  • Облік витрат благодійного фонду за відсутності цільових надходжень
    Благодійний фонд отримав послуги з електроенергії у грудні з актом виконаних робіт, які було віднесено до витрат (Дт 949 Кт 685) з одночасним проведенням (Дт 48 Кт 718). Оплата за послуги не здійснювалася, що призвело до кредиторської заборгованості. Після закриття місяця виникло дебетове сальдо за рахунком 48 через відсутність цільових надходжень. Які госпоперації потрібно було провести у випадку, коли витрати понесені в одному році, а кошти від благодійників для їх оплати не надходили?
    01.04.202563
  • Чи може підприємець-"загальносистемник" використати експертну оцінку для нарахування амортизації ОЗ?
    Підприємець-платник ЄП перейшов на загальну систему оподаткування. Документи на основні засоби (вантажні автомобілі), які безпосередньо використовуються у госпдіяльності, не збереглися. Чи правомірно використовувати оціночну вартість незалежного експерта для нарахування амортизації?
    01.04.202529
  • Облік придбання державного підприємства на аукціоні
    ТОВ на загальній системі придбало держпідприємство через аукціон з умовою погашення всіх боргів ДП. Підприємство отримало майно та зобов'язання ДП за передавальними актами з балансовими сумами. Як ТОВ має відобразити в бухобліку отримані активи та зобов'язання ДП? Яку кореспонденцію рахунків слід застосувати при оприбуткуванні майна та зобов'язань? Як відобразити в обліку погашення частини боргів, що вже сплачені, та непогашені зобов'язання?
    31.03.202518