• Посилання скопійовано

Як запровадити можливість видачі готівки з каси РРО держателям ЕПЗ?

Підприємство продає газ та паливо через власну АЗС. Як на АЗС запровадити можливість видачі готівки з каси РРО фізособам держателям ЕПЗ? Як відображати в обліку?

Відповідно до пп. 9 Положення №148, підприємство/відокремлений підрозділ підприємства/фізична особа-підприємець, яке/який/яка відповідно до законодавства України приймає до обслуговування електронні платіжні засоби з метою проведення оплати вартості товарів чи послуг і оснащене платіжним терміналом (у тому числі з'єднаним чи поєднаним з  РРО, має право за рахунок готівкової виручки або готівки, отриманої з банку, надавати держателю електронного платіжного засобу (якщо така послуга передбачена правилами відповідної платіжної системи) послуги з видачі готівки з друкуванням квитанції платіжного термінала (або розрахункового документа, а також, але не виключно, з надсиланням електронного розрахункового документа на наданий такою особою абонентський номер або адресу електронної пошти) та відображенням таких операцій у КОРО або РК, у разі їх використання.

НБУ має право встановлювати обмеження з видачі готівки за електронними платіжними засобами.

Обмеження з видачі готівки за електронними платіжними засобами можуть установлюватися платіжною організацією відповідної платіжної системи та банками - членами цієї системи.

Відповідно до п. 27 Положення №148, підприємства/відокремлені підрозділи підприємств/фізичні особи-підприємці, які відповідно до законодавства України приймають до обслуговування електронні платіжні засоби та проводять розрахунки із застосуванням РРО і надають держателям електронних платіжних засобів послуги з видачі готівки з друкуванням квитанції платіжного термінала (або розрахункового документа), реєструють у встановленому порядку такі операції в розрахункових документах РРО або РК.

Відповідно до п. 1.42 ст. 1 Закону №2346-III, торговець - суб'єкт підприємницької діяльності, який, відповідно до договору з еквайром або платіжною організацією, приймає до обслуговування платіжні інструменти з метою проведення оплати вартості товарів чи послуг (включаючи послуги з видачі коштів у готівковій формі).

З наведеного випливає, що можливість, обмеження і особливості видачі готівки повинні встановлюватися в договорі еквайрингу торговця (підприємства) з банком еквайром.

Така послуга надається банками і називається «готівка на касі».

На касі видають готівку покупцям, які придбали якийсь товар, послугу. Причому банк обмежує розмір суми, яку можна зняти таким чином.

Касир видає держателю ЕПЗ готівку зі своєї виручки або ж із грошових коштів, отриманих у банку. Причому надалі суми виданої готівки з картки покупця зараховуються на поточний рахунок торговця.

Терміни розрахунків між банком-еквайєром і суб’єктом господарювання визначаються в договорі еквайрингу (пп. 3 п. 4 розд. V Положення №705). 

Як зазначено в листі ДФСУ від 22.03.2019 р. №1175/ІПК/08-01-14-08-16, торговець при продажу покупцеві товарів/послуг і видачі готівки повинен видати окремі чеки на кожну операцію з платіжною картою:

  • при розрахунку за товар/послугу — чек за ф. №ФКЧ-1,
  • при видачі готівкових коштів держателеві карти — чек за ф. №ФКЧ-2.

У чеку ф. №ФКЧ-2 потрібно запрограмувати найменування операції виплати - «Видача готівки».

У Z-звіті потрібно окремо вказати (див. п. 17 Вимог №199):

  • суму виручки за день (всього та в розрізі форм оплати);
  • суму виданої готівки, включаючи службову видачу.

В бухгалтерському обліку суму виданої готівки доречно обліковувати на субрахунку 333: Дт 333 Кт 301. А після того, як вона надійде на рахунок, зарахувати на рахунок: Дт 311 Кт 333.

 ***

Читайте також: Як зняти готівку без банкоматів: розповів Гетманцев

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Облік безоплатно отриманого акційного товару
    Підприємство в рамках акції отримало від постачальника товар з нульовою вартістю для подальшого продажу. Як коректно оприбуткувати такий безоплатно отриманий товар у бухгалтерському обліку? Як відобразити в бухобліку його подальшу реалізацію?
    03.07.202512
  • Як відобразити нарахування відсотків за користування податковою пільгою в бухобліку?
    На територію України були ввезені інструменти від постачальника-нерезидента в режимі тимчасового ввезення на 3 місяці та сплачено 12% при розмитненні. На сьогодні переведено інструменти з режиму тимчасового ввезення в режим імпорту. При імпорті сплатили суму ПДВ за вирахуванням %, які було сплачено в режимі тимчасового ввезення та проценти за користування податковою пільгою (код митних платежів 057 ). Як відобразити нарахування відсотків за користування податковою пільгою в бухобліку?
    01.07.202529
  • Імпорт за договором комісії: які витрати включати до собівартості?
    Товари імпортуються за договором комісії. В звіті комісіонера зазначено такі витрати до початку імпорту: висновок експертизи, дозвіл на імпорт, комісія банку, витрати на доставку документів за кордон. В момент імпорту: дозвіл на імпорт, висновок експертизи , послуги транспортування, пломбування і комісія банку, окрім того - комісійна винагорода комісіонеру. Чи всі ці витрати можна віднести на собівартість товару як додаткові витрати?
    30.06.2025222
  • Як орендарю списати ОЗ, знищені внаслідок влучання шахеда?
    ТОВ орендує офісне приміщення. У приміщення влучив шахед. Унаслідок цього зруйновано стіни, перекриття між поверхами, вибито вікна та пошкоджено двері. ТОВ-орендар втратило власну комп’ютерну техніку, меблі та обладнання. Як списати знищені основні засоби?
    30.06.2025660
  • Які суми коштів з держбюджету відображати в рядку 3.1 Розрахунку частки сільгосптоваровиробництва?
    У рядку 3.1 Розрахунку частки сільгосптоваровиробництва слід зазначати суми одержаних з держбюджету коштів фінансової підтримки. Які саме суми слід там відображати, бо в податковій службі отримали відповідь, що зараз цей рядок взагалі не заповнюється?
    30.06.202541