• Посилання скопійовано

Як запровадити можливість видачі готівки з каси РРО держателям ЕПЗ?

Підприємство продає газ та паливо через власну АЗС. Як на АЗС запровадити можливість видачі готівки з каси РРО фізособам держателям ЕПЗ? Як відображати в обліку?

Відповідно до пп. 9 Положення №148, підприємство/відокремлений підрозділ підприємства/фізична особа-підприємець, яке/який/яка відповідно до законодавства України приймає до обслуговування електронні платіжні засоби з метою проведення оплати вартості товарів чи послуг і оснащене платіжним терміналом (у тому числі з'єднаним чи поєднаним з  РРО, має право за рахунок готівкової виручки або готівки, отриманої з банку, надавати держателю електронного платіжного засобу (якщо така послуга передбачена правилами відповідної платіжної системи) послуги з видачі готівки з друкуванням квитанції платіжного термінала (або розрахункового документа, а також, але не виключно, з надсиланням електронного розрахункового документа на наданий такою особою абонентський номер або адресу електронної пошти) та відображенням таких операцій у КОРО або РК, у разі їх використання.

НБУ має право встановлювати обмеження з видачі готівки за електронними платіжними засобами.

Обмеження з видачі готівки за електронними платіжними засобами можуть установлюватися платіжною організацією відповідної платіжної системи та банками - членами цієї системи.

Відповідно до п. 27 Положення №148, підприємства/відокремлені підрозділи підприємств/фізичні особи-підприємці, які відповідно до законодавства України приймають до обслуговування електронні платіжні засоби та проводять розрахунки із застосуванням РРО і надають держателям електронних платіжних засобів послуги з видачі готівки з друкуванням квитанції платіжного термінала (або розрахункового документа), реєструють у встановленому порядку такі операції в розрахункових документах РРО або РК.

Відповідно до п. 1.42 ст. 1 Закону №2346-III, торговець - суб'єкт підприємницької діяльності, який, відповідно до договору з еквайром або платіжною організацією, приймає до обслуговування платіжні інструменти з метою проведення оплати вартості товарів чи послуг (включаючи послуги з видачі коштів у готівковій формі).

З наведеного випливає, що можливість, обмеження і особливості видачі готівки повинні встановлюватися в договорі еквайрингу торговця (підприємства) з банком еквайром.

Така послуга надається банками і називається «готівка на касі».

На касі видають готівку покупцям, які придбали якийсь товар, послугу. Причому банк обмежує розмір суми, яку можна зняти таким чином.

Касир видає держателю ЕПЗ готівку зі своєї виручки або ж із грошових коштів, отриманих у банку. Причому надалі суми виданої готівки з картки покупця зараховуються на поточний рахунок торговця.

Терміни розрахунків між банком-еквайєром і суб’єктом господарювання визначаються в договорі еквайрингу (пп. 3 п. 4 розд. V Положення №705). 

Як зазначено в листі ДФСУ від 22.03.2019 р. №1175/ІПК/08-01-14-08-16, торговець при продажу покупцеві товарів/послуг і видачі готівки повинен видати окремі чеки на кожну операцію з платіжною картою:

 • при розрахунку за товар/послугу — чек за ф. №ФКЧ-1,
 • при видачі готівкових коштів держателеві карти — чек за ф. №ФКЧ-2.

У чеку ф. № ФКЧ-2 потрібно запрограмувати найменування операції виплати - «Видача готівки».

У Z-звіті потрібно окремо вказати (див. п. 17 Вимог № 199):

 • суму виручки за день (всього та в розрізі форм оплати);
 • суму виданої готівки, включаючи службову видачу.

В бухгалтерському обліку суму виданої готівки доречно обліковувати на субрахунку 333: Дт 333 Кт 301. А після того, як вона надійде на рахунок, зарахувати на рахунок: Дт 311 Кт 333.

 ***

Читайте також: Як зняти готівку без банкоматів: розповів Гетманцев

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

 • Як встановити межу суттєвості для витрат?
  Як в обліковій політиці описати межу суттєвості для визнання витрат минулого періоду в розмірі 0,2% від витрат (формулювання та нормативна база)?
  01.12.202327
 • Облік списаних автошин
  Підприємство списує шини, які були встановлені на вантажні авто, на причепах. Норма пробігу не досягнута, але висота протектору на межі допустимого, відновлення недоцільне. Які наслідки з ПДВ, якщо продати ці шини ФОП чи передати за договором на утилізацію спеціалізованому підприємству?
  30.11.2023620
 • Модернізація ОЗ запчастинами, знятими з іншого ОЗ: як визначити вартість запчастин?
  Підприємство має повністю замортизований сервер, який раніше був модернізований додатковими планками пам’яті. Ці планки теж замортизовані. Тепер вони встановлюються на інший сервер. Чи визнаються ці планки пам’яті активом, якщо їх вартість не може бути достовірно визначена?
  29.11.202343
 • Підприємство придбало товар у нерезидента: що в обліку?
  Підприємство придбало товар у нерезидента. Польська компанія надала послуги перевезення територією Польщі. Товар частково продано польській компанії, частково - завезено на митну територію України. Як відобразити це в бухобліку?
  29.11.202343
 • Оприбуткування кількох об’єктів, придбаних як один
  Підприємство придбало за 900 000 грн виробничий комплекс з переробки олійних культур. Як у накладній, так і у Витягу з держреєстру зазначено один об’єкт – комплекс з переробки. Але у відомості про складові частини зазначено окремо цех, склад, лабораторія, обладнання тощо. Як оприбуткувати кожну складову окремим об’єктом ОЗ?
  28.11.202342