• Посилання скопійовано

Як запровадити можливість видачі готівки з каси РРО держателям ЕПЗ?

Підприємство продає газ та паливо через власну АЗС. Як на АЗС запровадити можливість видачі готівки з каси РРО фізособам держателям ЕПЗ? Як відображати в обліку?

Відповідно до пп. 9 Положення №148, підприємство/відокремлений підрозділ підприємства/фізична особа-підприємець, яке/який/яка відповідно до законодавства України приймає до обслуговування електронні платіжні засоби з метою проведення оплати вартості товарів чи послуг і оснащене платіжним терміналом (у тому числі з'єднаним чи поєднаним з  РРО, має право за рахунок готівкової виручки або готівки, отриманої з банку, надавати держателю електронного платіжного засобу (якщо така послуга передбачена правилами відповідної платіжної системи) послуги з видачі готівки з друкуванням квитанції платіжного термінала (або розрахункового документа, а також, але не виключно, з надсиланням електронного розрахункового документа на наданий такою особою абонентський номер або адресу електронної пошти) та відображенням таких операцій у КОРО або РК, у разі їх використання.

НБУ має право встановлювати обмеження з видачі готівки за електронними платіжними засобами.

Обмеження з видачі готівки за електронними платіжними засобами можуть установлюватися платіжною організацією відповідної платіжної системи та банками - членами цієї системи.

Відповідно до п. 27 Положення №148, підприємства/відокремлені підрозділи підприємств/фізичні особи-підприємці, які відповідно до законодавства України приймають до обслуговування електронні платіжні засоби та проводять розрахунки із застосуванням РРО і надають держателям електронних платіжних засобів послуги з видачі готівки з друкуванням квитанції платіжного термінала (або розрахункового документа), реєструють у встановленому порядку такі операції в розрахункових документах РРО або РК.

Відповідно до п. 1.42 ст. 1 Закону №2346-III, торговець - суб'єкт підприємницької діяльності, який, відповідно до договору з еквайром або платіжною організацією, приймає до обслуговування платіжні інструменти з метою проведення оплати вартості товарів чи послуг (включаючи послуги з видачі коштів у готівковій формі).

З наведеного випливає, що можливість, обмеження і особливості видачі готівки повинні встановлюватися в договорі еквайрингу торговця (підприємства) з банком еквайром.

Така послуга надається банками і називається «готівка на касі».

На касі видають готівку покупцям, які придбали якийсь товар, послугу. Причому банк обмежує розмір суми, яку можна зняти таким чином.

Касир видає держателю ЕПЗ готівку зі своєї виручки або ж із грошових коштів, отриманих у банку. Причому надалі суми виданої готівки з картки покупця зараховуються на поточний рахунок торговця.

Терміни розрахунків між банком-еквайєром і суб’єктом господарювання визначаються в договорі еквайрингу (пп. 3 п. 4 розд. V Положення №705). 

Як зазначено в листі ДФСУ від 22.03.2019 р. №1175/ІПК/08-01-14-08-16, торговець при продажу покупцеві товарів/послуг і видачі готівки повинен видати окремі чеки на кожну операцію з платіжною картою:

  • при розрахунку за товар/послугу — чек за ф. №ФКЧ-1,
  • при видачі готівкових коштів держателеві карти — чек за ф. №ФКЧ-2.

У чеку ф. №ФКЧ-2 потрібно запрограмувати найменування операції виплати - «Видача готівки».

У Z-звіті потрібно окремо вказати (див. п. 17 Вимог №199):

  • суму виручки за день (всього та в розрізі форм оплати);
  • суму виданої готівки, включаючи службову видачу.

В бухгалтерському обліку суму виданої готівки доречно обліковувати на субрахунку 333: Дт 333 Кт 301. А після того, як вона надійде на рахунок, зарахувати на рахунок: Дт 311 Кт 333.

 ***

Читайте також: Як зняти готівку без банкоматів: розповів Гетманцев

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Облік продажу майнового комплексу з незавершеним будівництвом та земельною ділянкою
    Підприємство має на балансі будівлю (цілісний майновий комплекс) та незавершене будівництво складу, що обліковується на субрахунку 152. Під будівлею земельна ділянка, облікована на субрахунку 101. Планується продаж майнового комплексу. Чи потрібно перед продажем перевести незавершене будівництво складу на субрахунок 103? Як відображати в обліку продаж наведеного комплексу?
    03.04.202526
  • Облік та ПДВ при передачі матеріалів для маскувальних сіток
    ТОВ - платник податку на прибуток за листом – проханням від ОТГ планує надати безкоштовно матеріали для виготовлення маскувальних сіток. Частину матеріалів куплено у ФОПа без ПДВ, частина з ПДВ. Як документально оформити передачу матеріалів? Чи потрібно нараховувати компенсуюче ПДВ?
    02.04.202528
  • Облік витрат благодійного фонду за відсутності цільових надходжень
    Благодійний фонд отримав послуги з електроенергії у грудні з актом виконаних робіт, які було віднесено до витрат (Дт 949 Кт 685) з одночасним проведенням (Дт 48 Кт 718). Оплата за послуги не здійснювалася, що призвело до кредиторської заборгованості. Після закриття місяця виникло дебетове сальдо за рахунком 48 через відсутність цільових надходжень. Які госпоперації потрібно було провести у випадку, коли витрати понесені в одному році, а кошти від благодійників для їх оплати не надходили?
    01.04.202579
  • Чи може підприємець-"загальносистемник" використати експертну оцінку для нарахування амортизації ОЗ?
    Підприємець-платник ЄП перейшов на загальну систему оподаткування. Документи на основні засоби (вантажні автомобілі), які безпосередньо використовуються у госпдіяльності, не збереглися. Чи правомірно використовувати оціночну вартість незалежного експерта для нарахування амортизації?
    01.04.202529
  • Облік придбання державного підприємства на аукціоні
    ТОВ на загальній системі придбало держпідприємство через аукціон з умовою погашення всіх боргів ДП. Підприємство отримало майно та зобов'язання ДП за передавальними актами з балансовими сумами. Як ТОВ має відобразити в бухобліку отримані активи та зобов'язання ДП? Яку кореспонденцію рахунків слід застосувати при оприбуткуванні майна та зобов'язань? Як відобразити в обліку погашення частини боргів, що вже сплачені, та непогашені зобов'язання?
    31.03.202518