• Посилання скопійовано

Облік продажу простого векселя

Підприємство (платник ПДВ, податку на прибуток без коригування на різниці) продало фізособі раніше придбаний за 50 тис. грн простий вексель номіналом 23 млн грн, зі строком погашення 31.12.2025 р., через посередника, за 50 тис. грн. Особливості бухобліку і оподаткування?

Бухгалтерський облік

Придбані векселі обліковуються на субрахунку 352 (короткострокові) і рахунку 143 (довгострокові).

На дату балансу зазначені векселі відображаються за амортизованою собівартістю, згідно з п. 10 НП(С)БО 12.

Дисконт при придбанні, який в розглядуваній ситуації становить 22 950 000 грн (23 000 000 – 50 000) амортизується інвестором протягом періоду з дати придбання векселя (фінінвестиції) до дати його погашення за методом ефективної ставки відсотка. 

Приклад визначення суми амортизації дисконту за методом ефективної ставки відсотка наведено в додатку 1 до НП(С)БО 12. Поряд з цим, особливості визначення ефективної ставки відсотку наведено в додатку 2 до Методрекомендацій № 1300.

Сума амортизації дисконту відображається у складі інших фінансових доходів з одночасним збільшенням балансової вартості фінансових інвестицій (на кожну дату балансу): Дт 143 Кт 733.

Після того, як до продажу фінінвестиції (векселя) залишиться менше як рік, її переводять до складу поточних фінінвестицій: Дт 352 Кт 143.

Продаж векселя відображається як продаж фінансової інвестиції, тобто, доходи показують на субрахунку 741, а собівартість векселя на субрахунку 971.

Відтак придбання і продаж векселя відображають проводками (амортизація дисконту в прикладі не показана):

  • Дт 352 (143) Кт 685 – 50 000 грн (придбано вексель);
  • Дт 377 Кт 741 – 50 000 грн (продано вексель);
  • Дт 741 Кт 792 – 50 000 грн (дохід від продажу віднесено на фінрезультати;
  • Дт 971 Кт 352 (143) – 50 000 грн (списана собівартість векселя);
  • Дт 792 Кт 971 – 50 000 грн (собівартість реалізації віднесена на фінрезультати;
  • Дт 311 Кт 377 – 50 000 грн (отримана оплата від покупця).

 

Податок на прибуток

Дохід від продажу векселя збільшує фінрезультат до оподаткування, а собівартість векселя зменшує такий фінрезультат. Такий фінрезультат є основою для визначення об’єкта оподаткування податком на прибуток, згідно з пп. 134.1.1 ПКУ. Причому податкові різниці в розглядуваній ситуації підприємство не застосовує.

 

Оподаткування фізособи

Сума знижки звичайної ціни (вартості) товарів (робіт, послуг), індивідуально призначеної для платника податку, з точки зору оподаткування розглядається як додаткове благо, надане фізособі, яке є оподатковуваним доходом.

Тому якщо вважати, що підприємство продало фізособі вексель із знижкою, на суму такої знижки слід утримати ПДФО 18% і ВЗ 1,5%, відобразивши надання такого блага в додатку 4ДФ до Об’єднаної звітності з ознакою доходу «126».

Проте чи буде в розглядуваній ситуації знижка – питання, яке не має однозначної відповіді.

За пп. 14.1.71 ПКУ звичайна ціна – це ціна, встановлена договором.

В цьому ж підпункті зазначено, що якщо не доведено зворотне, вважається, що така звичайна ціна відповідає рівню ринкових цін.

Але припустимо, що договірна ціна є меншою за ринкові ціни. Що в цьому разі слід робити?

ПКУ не визначає, що в цьому разі потрібно щось робити. Хоча на практиці податкова може прирівняти ринкову ціну до звичайної.

 

Чи може номінал векселя бути ринковою ціною?

В пп. 14.1.71 ПКУ, який визначає поняття «звичайна ціна», про це нічого не сказано. Тому, на наш погляд, номінал векселя не має відношення до ринкової ціни векселя.

Але оскільки в розглядуваній ситуації номінал векселя значно відрізняється від ціни його продажу, припускаємо, податкова буде ставитись до цієї операції прискіпливо. Тому для уникнення непорозумінь може бути доцільним отримати з цього питання індивідуальну податкову консультацію.

 ***

Читайте також:

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»