• Посилання скопійовано

Придбано вексель: як його облікувати?

Підприємство (платник ПДВ, податку на прибуток, без коригування на різниці) за допомогою посередницької фірми, яка має відповідну ліцензію, придбало простий вексель сумою 23 млн грн, договірною вартістю 50 тис. грн зі строком погашення - 31.12.2025 р. Який бухгалтерський і податковий облік?

Бухгалтерський облік

У разі придбання векселя його обліковують як фінансову інвестицію, згідно з нормами НП(С)БО 12:

  • на рахунку 14 «Довгострокові фінансові інвестиції» або 
  • на рахунку 35 «Поточні фінансові інвестиції».

В розглядуваній нами ситуації придбано довгостроковий вексель, тому його обліковують на рахунку 14, зокрема, на субрахунку 143 «Інвестиції непов'язаним сторонам».

Фінансові інвестиції первісно оцінюються та відображаються в бухгалтерському обліку за собівартістю. Собівартість фінансової інвестиції складається із ціни її придбання, комісійних винагород, мита, податків, зборів, обов’язкових платежів й інших витрат, безпосередньо пов’язаних із придбанням фінансової інвестиції (п. 4 НП(С)БО 12).

В розглядуваній ситуації вексель придбано за 50 000 грн. Тому за цією вартістю він первісно і відображається на балансі: 

  • Дт 143 Кт 685 – 50 000 грн (отримано вексель);
  • Дт 685 Кт 311 – 50 000 грн (оплачено вексель продавцеві).

На дату балансу зазначені векселі відображаються за амортизованою собівартістю, згідно з п. 10 НП(С)БО 12.

Дисконт при придбанні, який в розглядуваній ситуації становить 22 950 000 грн (23 000 000 – 50 000) амортизується інвестором протягом періоду з дати придбання векселя (фінінвестиції) до дати його погашення за методом ефективної ставки відсотка. 

Приклад визначення суми амортизації дисконту за методом ефективної ставки відсотка наведено в додатку 1 до НП(С)БО 12. Поряд з цим, особливості визначення ефективної ставки відсотку наведено в додатку 2 до Методрекомендацій №1300.

Сума амортизації дисконту відображається у складі інших фінансових доходів з одночасним збільшенням балансової вартості фінансових інвестицій (на кожну дату балансу): Дт 143 Кт 733.

Після того, як до продажу фінінвестиції (векселя) залишиться менше року, її переводять до складу поточних фінінвестицій: Дт 352 Кт 143.

Нарешті, продаж фінінвестиції (векселя) відображають проведеннями:

  • Дт 377 Кт 741 «Дохід від реалізації фінансових інвестицій» - дохід від продажу фінінвестиції (векселя);
  • Дт 741 Кт 793 – дохід від продажу віднесено на фінрезультати;
  • Дт 971 «Собівартість реалізованих фінансових інвестицій» Кт 352 – відображена собівартість проданих фінінвестицій (векселя);
  • Дт 793 Кт 971 – собівартість реалізації списана на фінрезультати;
  • Дт 311 Кт 377 – отримані кошти від продажу.

 

Податок на прибуток

Доходи і витрати, які відображені в бухобліку (див. вище), відповідно, збільшують і зменшують фінрезультат до оподаткування, який є основою для визначення об’єкта оподаткування податком на прибуток (див. пп. 134.1.1 ПКУ). Причому в розглядуваній ситуації підприємство не коригує фінрезультат на податкові різниці. А тому воно не застосовує податкову різницю за пп. 141.2 ПКУ, яка може виникати у разі продажу цінних паперів.

 

ПДВ

Операція продажу векселя за кошти не є об’єктом оподаткування згідно з пп. 196.1.1 ПКУ.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Неповернуті аванси за ліцензійними договорами: як облікувати?
    Консультація розглядає порядок відображення в бухгалтерському та податковому обліках підприємства невикористаних та неповернутих авансів, сплачених іноземним правовласникам за ліцензійними договорами на видання книжок. Пояснюється неможливість використання резерву сумнівних боргів для таких авансів, порядок списання їх на витрати (рахунок 949) та відсутність специфічних податкових різниць для даної операції
    17.04.202517
  • Надання приватною школою платного харчування учням: що в бухобліку?
    Приватна школа організовує харчування для учнів за принципом «шведського столу». Учні оплачують вартість харчування окремо. Як відобразити такі операції в бухгалтерському обліку?
    16.04.202524
  • На якому рахунку обліковувати кошти від продажу сертифікату на брокерському рахунку в депозитарію?
    ТОВ має на балансі інвестиційні сертифікати, кошти від продажу яких, спочатку зайшли на брокерський (транзитний) рахунок в депозитарії, а потім за розпорядженям ТОВ на основний р/р. На якому бухгалтерському рахунку потрібно обліковувати рух коштів за брокерським рахунком?
    16.04.202526
  • Інклюзивне авто для перевезення людей з інвалідністю: як облікувати?
    Благодійний фонд планує придбати інклюзивне авто для перевезення людей з інвалідністю. Чи може кошти на купівлю за запитом на цільове фінансування дати юрсоба? Як в бухобліку фонду відобразити отримання коштів, придбання авто і його використання? Якими документами підтверджувати, що витрати на використання авто – це не адміністративні витрати, які повинні бути в межах 20%?
    14.04.202516
  • Чи можна залишок рахунку 23 врахувати у складі собівартості продукції?
    Дохід сільгосппідприємства за минулий рік перевищив 40 млн грн, тому воно з цього року перейшло на квартальний податковий період. Станом на 31.03.2025 р. на рахунку 23 зібралися витрати, що стосуються урожаю поточного року, при отриманні якого планується реалізація готової продукції. Разом з цим, у I кварталі 2025 року отримано дохід від реалізації продукції, виробленої у минулому році. Чи можна залишок рахунку 23 відобразити у складі собівартості реалізованої продукції у I кварталі 2025 року?
    10.04.2025809