• Посилання скопійовано

Отримано вексель в оплату товару та продано його нижче номіналу: що в обліку?

Юрособа (платник податку на прибуток і ПДВ) продає іншій юрособі товар на суму 120 000 грн (20 000,00 - ПДВ). Покупець надає в оплату простий вексель номіналом 120 000 грн, а вартість його продажу - 100 000 грн. Чи потрібно коригувати ПДВ? Як обліковувати продаж векселя нижче номіналу?

По-перше, ПДВ нараховується на операцію з продажу товару. Під час відвантаження товару виникають податкові зобов’язання в сумі 20000 грн.

По-друге, отримання векселя в оплату товару – це друга подія з метою оподаткування ПДВ. В момент отримання векселя ПЗ з ПДВ не коригується.

По-третє, облік придбання та продаж векселя ведеться окремо від операції продажу товарів.

Загалом, бухоблік цих операцій слід вести таким чином, як показано у таблиці. Різниця між доходом від продажу векселя та його номіналом зменшить фінрезультат на рахунку 79.

 

Зміст господарської операції

Бухгалтерський облік

Сума, грн

Дебет

Кредит

Відвантаження товару

361

702

120000

Нарахування ПЗ з ПДВ

702

641/ПДВ

20000

Отримання векселя в оплату товару

341

361

120000

Продано вексель з дисконтом, визнано дохід

377

741

100000

Списано собівартість векселя

971

341

120000

Списано доходи на фінрезультат

741

79

100000

Списано витрати на фінрезультат

79

971

120000

 

Коригування фінрезультату з метою оподаткування податком на прибуток

Якщо підприємство коригує фінрезультат з метою оподаткування, йому потрібно вести окремий облік операцій з цінними паперами відповідно до пп. 141.2 ПКУ. В даному випадку з векселем фінансовий результат до оподаткування збільшується на суму від’ємного фінансового результату від продажу або іншого відчуження цінних паперів, відображеного у складі фінансового результату до оподаткування податкового (звітного) періоду відповідно до бухобліку (пп. 141.2.1 ПКУ). Тобто фінрезультат слід збільшити на 20000 грн.

Далі, згідно з пп. 141.2.3 ПКУ платники податку на прибуток окремо визначають загальний фінансовий результат за операціями з продажу або іншого відчуження цінних паперів звітного періоду відповідно до бухобліку. Тут мається на увазі окремий облік фінрезультату від всіх операцій з цінними паперами. Якщо інших операцій, крім цієї операці з векселем, не було, то маємо загальний фінрезультат – збиток від операцій з цінними паперами в сумі 20000 грн.

Далі, діємо згідно з пп. 141.2.4 ПКУ: якщо за результатами звітного періоду отримано від’ємний загальний фінансовий результат від операцій з продажу або іншого відчуження цінних паперів (загальна сума збитків від операцій з продажу або іншого відчуження цінних паперів з урахуванням суми від’ємного фінансового результату від таких операцій та/або від’ємного загального результату переоцінки цінних паперів, не врахованих у попередніх податкових періодах, перевищує загальну суму прибутків від таких операцій), сума такого від’ємного значення загального фінансового результату за операціями з продажу або іншого відчуження цінних паперів зменшує загальний фінансовий результат від операцій з продажу або іншого відчуження цінних паперів наступних податкових (звітних) періодів, що наступають за податковим (звітним) періодом виникнення зазначеного від’ємного значення фінансового результату.

Тобто включити цей збиток до фінрезультату можна буде лише в наступному кварталі або в наступному році, залежно від того, який звітний період застосовує підприємство.

Якщо підприємство не коригує фінрезультат, то відповідно, йому не потрібно робити це коригування, воно враховує збиток від продажу векселя в поточному звітному періоді.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Зробили фізособі передплату за оренду приміщення, а потім договір розірвали: які наслідки?
    ТОВ на загальній системі оподаткування уклало договір оренди нежитлових приміщень з фізособою. За умовами договору передплата складає 100000 грн. ТОВ сплачує фізособі 80500 грн, одночасно сплачує ПДФО 18000 грн та ВЗ 1500 грн. Передачі приміщення в оренду не відбулося, фізособа розірвала договір. Фізособа має повернути повну суму – 100000 грн чи лише те, що вона отримала – 80500? Як повернути зайво сплачені ПДФО та ВЗ? Чи можливо їх зарахувати в рахунок наступних платежів? Як відкоригувати ці доходи в додатку 4ДФ?
    Сьогодні 13:2311
  • Як перевести в бухобліку товари до основних засобів?
    ТОВ, платник податку на прибуток і ПДВ, імпортувало товари (навантажувачі), призначені для подальшого продажу, оприбуткувавши на субрахунку 281. Згодом вирішено доукомплектувати їх, зарахувати до складу ОЗ і надавати в оренду. Як перевести із товарів до ОЗ? Які особливості оформлення, обліку та оподаткування?
    Сьогодні 12:0620
  • Отримано знижку від нерезидента на програмне забезпечення: облік та оподаткування
    Підприємство займається продажем програмного забезпечення (ПЗ). Програмне забезпечення купується у нерезидента. Після продажу ПЗ кінцевому споживачу підприємство отримує знижку. Знижка надається однією сумою на весь інвойс, згідно до якого було придбано ПЗ. Як відобразити в обліку надання знижки? Чи потрібно складати РК за даною операцією?
    Сьогодні 10:196
  • Нерезидент надав знижку на послуги: нюанси обліку та оподаткування
    Підприємство 22.02.2024 р. отримало експедиторські послуги від нерезидента - 1000 євро. ПН зареєстровано за датою першої події. Нерезидент 15.03.2024 р. надав знижку 200 євро. Окремо це було зафіксовано у додатковій угоді та складено акт коригування. Оплата ще не проводилась. Як відобразити дане коригування в обліку?
    23.04.202414
  • Як відобразити в обліку ВПА, якщо підприємство отримало податковий збиток?
    Підприємство отримало збиток за результатами звітного року в сумі 600 тис. грн. Податковий збиток складає 100 тис. грн (збільшуючі постійні різниці 300 тис. грн, тимчасові 200 тис. грн). Як в обліку та звітності відобразити ВПА? Також підприємство утримує податок при виплаті доходів нерезиденту. Як відобразити це утримання в обліку та декларації?
    23.04.202427