Головна Усі консультації Облік та звітність Облік окремих операцій

Як списати з балансу некондиційне зерно?

У 2020 році на баланс підприємства оприбутковано 200 тон пшениці. Реалізували 190 тон, залишилося 10 тон некондиційного зерна. Як списати залишки?

Документування та бухоблік

Традиційно для нашої країни для списання непридатних запасів, до яких відноситься і некондиційне зерно пшениці, наказом керівника підприємства створюється комісія.

Далі комісія проводить інвентаризацію некондиційного зерна, встановлюючи його кількість, собівартість, оформляючи стандартним набором інвентаризаційних документів. Складається інвентаризаційний опис, звіряльна відомість, протокол інвентаризаційної комісії. Форми цих документів для бюджетних установ затверджені Наказом Мінфіну № 572. Але ці форми можуть застосовуватися будь-якими підприємствами.

У протоколі інвентаризаційна комісія наводить власну пропозицію – списати некондиційне зерно з балансу.

Керівник підприємства затверджує інвентаризаційні документи, після чого їх передають до бухгалтерії для відображення операції списання в обліку.

Списують бухгалтерськими проведеннями:

  • Дт 947 «Нестачі і втрати від псування цінностей» Кт 27, 28 – на собівартість некондиційного зерна;
  • Дт 947 Кт 641 – нараховане компенсуюче ПДВ за пп. 198.5 ПКУ.

 

ПДВ

При списанні некондиційного зерна воно є таким, що використане в негосподарській діяльності. А тому виникає підстава для нарахування компенсуючого ПДВ за пп. 198.5 ПКУ. Щоправда, за умови, якщо використані в негосподарській діяльності товари, послуги придбані/виготовлені з ПДВ.

Відтак, наприклад, якщо собівартість списаного зерна 200 000 грн, але у собівартості цього зерна сума товарів, послуг, придбаних з ПДВ – 90 000 грн, за базу для нарахування компенсуючого ПДВ беруть 90 000 грн. Таким чином, компенсуюче ПДВ становитиме 18 000 грн (90 000 х 20%).

 

Податок на прибуток

Податкових різниць для цієї ситуації ПКУ не встановлює.

 

Утилізація некондиційного зерна

Після списання зерна його потрібно утилізувати. Як правило, для цього звертаються до спеціалізованих організацій.

Утилізацію здійснюють згідно з вимогами Законів №1393 та №771/97-ВР.

***

Також читайте: Як відобразити в обліку втрату зерна на складах?

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Мій асистент» становить лише 58 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
Олександр Золотухін
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Облік та звітність / Облік окремих операцій
Теги:
ПДВ , Податок на прибуток , Облік

30 днiв передплати безкоштовно!

Коментарі: 0

Новини по темі

Консультації по темі