• Посилання скопійовано

Як списати з балансу некондиційне зерно?

У 2020 році на баланс підприємства оприбутковано 200 тон пшениці. Реалізували 190 тон, залишилося 10 тон некондиційного зерна. Як списати залишки?

Документування та бухоблік

Традиційно для нашої країни для списання непридатних запасів, до яких відноситься і некондиційне зерно пшениці, наказом керівника підприємства створюється комісія.

Далі комісія проводить інвентаризацію некондиційного зерна, встановлюючи його кількість, собівартість, оформляючи стандартним набором інвентаризаційних документів. Складається інвентаризаційний опис, звіряльна відомість, протокол інвентаризаційної комісії. Форми цих документів для бюджетних установ затверджені Наказом Мінфіну №572. Але ці форми можуть застосовуватися будь-якими підприємствами.

У протоколі інвентаризаційна комісія наводить власну пропозицію – списати некондиційне зерно з балансу.

Керівник підприємства затверджує інвентаризаційні документи, після чого їх передають до бухгалтерії для відображення операції списання в обліку.

Списують бухгалтерськими проведеннями:

  • Дт 947 «Нестачі і втрати від псування цінностей» Кт 27, 28 – на собівартість некондиційного зерна;
  • Дт 947 Кт 641 – нараховане компенсуюче ПДВ за пп. 198.5 ПКУ.

 

ПДВ

При списанні некондиційного зерна воно є таким, що використане в негосподарській діяльності. А тому виникає підстава для нарахування компенсуючого ПДВ за пп. 198.5 ПКУ. Щоправда, за умови, якщо використані в негосподарській діяльності товари, послуги придбані/виготовлені з ПДВ.

Відтак, наприклад, якщо собівартість списаного зерна 200 000 грн, але у собівартості цього зерна сума товарів, послуг, придбаних з ПДВ – 90 000 грн, за базу для нарахування компенсуючого ПДВ беруть 90 000 грн. Таким чином, компенсуюче ПДВ становитиме 18 000 грн (90 000 х 20%).

 

Податок на прибуток

Податкових різниць для цієї ситуації ПКУ не встановлює.

 

Утилізація некондиційного зерна

Після списання зерна його потрібно утилізувати. Як правило, для цього звертаються до спеціалізованих організацій.

Утилізацію здійснюють згідно з вимогами Законів №1393 та №771/97-ВР.

***

Також читайте: Як відобразити в обліку втрату зерна на складах?

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Безоплатна передача авто волонтерам: податки та облік
    Фізособа, яка також є ФОП, планує безоплатно передати у власність (подарувати) особистий вантажний автомобіль волонтерській організації з повним переоформленням. Які податкові наслідки виникають для фізособи-дарувальника? Чи потрібно відображати цю операцію у звітності ФОП, враховуючи, що автомобіль не є його підприємницьким активом? Які документи необхідно отримати від організації для підтвердження цільового характеру передачі?
    11.07.20258
  • Як вести облік облігації внутрішньої державної позики?
    Компанія придбала ОВДП (облігації внутрішньої державної позики) через свій обслуговуючий банк за ціною 1050 грн за 1 шт, в той час як номінал цих облігацій – 1000 грн. Як відобразити такі операції, а також отримання відсотків за ОВДП в бухобліку?
    11.07.202510
  • Облік гарантійного та реєстраційного внеску
    Підприємство взяло участь в аукціоні з оренди приміщення держвласності та стало переможцем. Для участі в аукціоні було сплачено реєстраційний та гарантійний внесок. Гарантійний внесок частково повернуто, на решту суми оформлено акт про надання послуг - винагорода оператору. Як відобразити такі операції в бухобліку?
    11.07.202517
  • Як вести облік води, добутої із власної свердловини?
    Підприємство має власну свердловину на воду, яку використовує для виробництва бетонних сумішей. Як обліковувати видобуту воду та її використання у виробництві? Зокрема, чи можна її обліковувати на 201 рахунку (разом з іншою сировиною), чи обов'язково використовувати 23 рахунок (допоміжне виробництво)? Якими внутрішніми документами краще оформити сам видобуток води та передачу її у виробництво?
    10.07.2025129
  • Розроблено програмний код: до якої групи НМА віднести?
    Стороння організація розробила підприємству програмний код вартістю 192 000 грн. До якої групи НМА віднести і які строки використання?
    09.07.202527