• Посилання скопійовано

Як списати з балансу некондиційне зерно?

У 2020 році на баланс підприємства оприбутковано 200 тон пшениці. Реалізували 190 тон, залишилося 10 тон некондиційного зерна. Як списати залишки?

Документування та бухоблік

Традиційно для нашої країни для списання непридатних запасів, до яких відноситься і некондиційне зерно пшениці, наказом керівника підприємства створюється комісія.

Далі комісія проводить інвентаризацію некондиційного зерна, встановлюючи його кількість, собівартість, оформляючи стандартним набором інвентаризаційних документів. Складається інвентаризаційний опис, звіряльна відомість, протокол інвентаризаційної комісії. Форми цих документів для бюджетних установ затверджені Наказом Мінфіну № 572. Але ці форми можуть застосовуватися будь-якими підприємствами.

У протоколі інвентаризаційна комісія наводить власну пропозицію – списати некондиційне зерно з балансу.

Керівник підприємства затверджує інвентаризаційні документи, після чого їх передають до бухгалтерії для відображення операції списання в обліку.

Списують бухгалтерськими проведеннями:

  • Дт 947 «Нестачі і втрати від псування цінностей» Кт 27, 28 – на собівартість некондиційного зерна;
  • Дт 947 Кт 641 – нараховане компенсуюче ПДВ за пп. 198.5 ПКУ.

 

ПДВ

При списанні некондиційного зерна воно є таким, що використане в негосподарській діяльності. А тому виникає підстава для нарахування компенсуючого ПДВ за пп. 198.5 ПКУ. Щоправда, за умови, якщо використані в негосподарській діяльності товари, послуги придбані/виготовлені з ПДВ.

Відтак, наприклад, якщо собівартість списаного зерна 200 000 грн, але у собівартості цього зерна сума товарів, послуг, придбаних з ПДВ – 90 000 грн, за базу для нарахування компенсуючого ПДВ беруть 90 000 грн. Таким чином, компенсуюче ПДВ становитиме 18 000 грн (90 000 х 20%).

 

Податок на прибуток

Податкових різниць для цієї ситуації ПКУ не встановлює.

 

Утилізація некондиційного зерна

Після списання зерна його потрібно утилізувати. Як правило, для цього звертаються до спеціалізованих організацій.

Утилізацію здійснюють згідно з вимогами Законів №1393 та №771/97-ВР.

***

Також читайте: Як відобразити в обліку втрату зерна на складах?

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Металеві вироби передано на доробку: як відобразити в обліку?
    Підприємство передало 21 т чорної труби сторонній організації для оцинкування. Виконавець надав акт виконаних робіт та накладну на повернення труби в кількості 21,8 т. Як відобразити цю операцію в обліку?
    Сьогодні 12:0581
  • Чи переводити МНМА до ОЗ, якщо після поліпшення вартість складає 40 000 грн?
    Підприємство мало на балансі об’єкт МНМА вартістю 10 000 грн, нарахувало амортизацію за методом 100%. За обліковою політикою вартісна ознака МНМА - 20 000 грн. Проведено поліпшення цього об’єкта, первісна вартість стала 40 000 грн. Чи потрібно переводити до складу ОЗ? Що з амортизацією? Як відображати в податковому обліку податку на прибуток (є різниці)?
    Сьогодні 11:0629
  • Зробили фізособі передплату за оренду приміщення, а потім договір розірвали: які наслідки?
    ТОВ на загальній системі оподаткування уклало договір оренди нежитлових приміщень з фізособою. За умовами договору передплата складає 100000 грн. ТОВ сплачує фізособі 80500 грн, одночасно сплачує ПДФО 18000 грн та ВЗ 1500 грн. Передачі приміщення в оренду не відбулося, фізособа розірвала договір. Фізособа має повернути повну суму – 100000 грн чи лише те, що вона отримала – 80500? Як повернути зайво сплачені ПДФО та ВЗ? Чи можливо їх зарахувати в рахунок наступних платежів? Як відкоригувати ці доходи в додатку 4ДФ?
    24.04.202421
  • Як перевести в бухобліку товари до основних засобів?
    ТОВ, платник податку на прибуток і ПДВ, імпортувало товари (навантажувачі), призначені для подальшого продажу, оприбуткувавши на субрахунку 281. Згодом вирішено доукомплектувати їх, зарахувати до складу ОЗ і надавати в оренду. Як перевести із товарів до ОЗ? Які особливості оформлення, обліку та оподаткування?
    24.04.202432
  • Отримано знижку від нерезидента на програмне забезпечення: облік та оподаткування
    Підприємство займається продажем програмного забезпечення (ПЗ). Програмне забезпечення купується у нерезидента. Після продажу ПЗ кінцевому споживачу підприємство отримує знижку. Знижка надається однією сумою на весь інвойс, згідно до якого було придбано ПЗ. Як відобразити в обліку надання знижки? Чи потрібно складати РК за даною операцією?
    24.04.202410