Документування та бухоблік
Традиційно для нашої країни для списання непридатних запасів, до яких відноситься і некондиційне зерно пшениці, наказом керівника підприємства створюється комісія.
Далі комісія проводить інвентаризацію некондиційного зерна, встановлюючи його кількість, собівартість, оформляючи стандартним набором інвентаризаційних документів. Складається інвентаризаційний опис, звіряльна відомість, протокол інвентаризаційної комісії. Форми цих документів для бюджетних установ затверджені Наказом Мінфіну №572. Але ці форми можуть застосовуватися будь-якими підприємствами.
У протоколі інвентаризаційна комісія наводить власну пропозицію – списати некондиційне зерно з балансу.
Керівник підприємства затверджує інвентаризаційні документи, після чого їх передають до бухгалтерії для відображення операції списання в обліку.
Списують бухгалтерськими проведеннями:
- Дт 947 «Нестачі і втрати від псування цінностей» Кт 27, 28 – на собівартість некондиційного зерна;
- Дт 947 Кт 641 – нараховане компенсуюче ПДВ за пп. 198.5 ПКУ.
ПДВ
При списанні некондиційного зерна воно є таким, що використане в негосподарській діяльності. А тому виникає підстава для нарахування компенсуючого ПДВ за пп. 198.5 ПКУ. Щоправда, за умови, якщо використані в негосподарській діяльності товари, послуги придбані/виготовлені з ПДВ.
Відтак, наприклад, якщо собівартість списаного зерна 200 000 грн, але у собівартості цього зерна сума товарів, послуг, придбаних з ПДВ – 90 000 грн, за базу для нарахування компенсуючого ПДВ беруть 90 000 грн. Таким чином, компенсуюче ПДВ становитиме 18 000 грн (90 000 х 20%).
Податок на прибуток
Податкових різниць для цієї ситуації ПКУ не встановлює.
Утилізація некондиційного зерна
Після списання зерна його потрібно утилізувати. Як правило, для цього звертаються до спеціалізованих організацій.
Утилізацію здійснюють згідно з вимогами Законів №1393 та №771/97-ВР.
***
Також читайте: Як відобразити в обліку втрату зерна на складах?
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити