• Посилання скопійовано

Як списати з балансу некондиційне зерно?

У 2020 році на баланс підприємства оприбутковано 200 тон пшениці. Реалізували 190 тон, залишилося 10 тон некондиційного зерна. Як списати залишки?

Документування та бухоблік

Традиційно для нашої країни для списання непридатних запасів, до яких відноситься і некондиційне зерно пшениці, наказом керівника підприємства створюється комісія.

Далі комісія проводить інвентаризацію некондиційного зерна, встановлюючи його кількість, собівартість, оформляючи стандартним набором інвентаризаційних документів. Складається інвентаризаційний опис, звіряльна відомість, протокол інвентаризаційної комісії. Форми цих документів для бюджетних установ затверджені Наказом Мінфіну №572. Але ці форми можуть застосовуватися будь-якими підприємствами.

У протоколі інвентаризаційна комісія наводить власну пропозицію – списати некондиційне зерно з балансу.

Керівник підприємства затверджує інвентаризаційні документи, після чого їх передають до бухгалтерії для відображення операції списання в обліку.

Списують бухгалтерськими проведеннями:

  • Дт 947 «Нестачі і втрати від псування цінностей» Кт 27, 28 – на собівартість некондиційного зерна;
  • Дт 947 Кт 641 – нараховане компенсуюче ПДВ за пп. 198.5 ПКУ.

 

ПДВ

При списанні некондиційного зерна воно є таким, що використане в негосподарській діяльності. А тому виникає підстава для нарахування компенсуючого ПДВ за пп. 198.5 ПКУ. Щоправда, за умови, якщо використані в негосподарській діяльності товари, послуги придбані/виготовлені з ПДВ.

Відтак, наприклад, якщо собівартість списаного зерна 200 000 грн, але у собівартості цього зерна сума товарів, послуг, придбаних з ПДВ – 90 000 грн, за базу для нарахування компенсуючого ПДВ беруть 90 000 грн. Таким чином, компенсуюче ПДВ становитиме 18 000 грн (90 000 х 20%).

 

Податок на прибуток

Податкових різниць для цієї ситуації ПКУ не встановлює.

 

Утилізація некондиційного зерна

Після списання зерна його потрібно утилізувати. Як правило, для цього звертаються до спеціалізованих організацій.

Утилізацію здійснюють згідно з вимогами Законів №1393 та №771/97-ВР.

***

Також читайте: Як відобразити в обліку втрату зерна на складах?

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Передача невіддільних поліпшень при зміні суборендодавця: облік та податки
    Компанія (загальна система, платник ПДВ) орендує приміщення за договором суборенди, який планується переукласти через зміну суборендодавця (обоє ФОПи на ІІІ групі ЄП, неплатники ПДВ), але приміщення залишиться в оренді. Компанія здійснила невіддільні поліпшення приміщення, що амортизуються. Чи потрібно передавати ці поліпшення чинному суборендодавцю? Чи оподатковується така передача ПДВ і яка база? Яку суму відобразити у Додатку 4ДФ?
    Сьогодні 08:0116
  • Облік продажу майнового комплексу з незавершеним будівництвом та земельною ділянкою
    Підприємство має на балансі будівлю (цілісний майновий комплекс) та незавершене будівництво складу, що обліковується на субрахунку 152. Під будівлею земельна ділянка, облікована на субрахунку 101. Планується продаж майнового комплексу. Чи потрібно перед продажем перевести незавершене будівництво складу на субрахунок 103? Як відображати в обліку продаж наведеного комплексу?
    03.04.202526
  • Облік та ПДВ при передачі матеріалів для маскувальних сіток
    ТОВ - платник податку на прибуток за листом – проханням від ОТГ планує надати безкоштовно матеріали для виготовлення маскувальних сіток. Частину матеріалів куплено у ФОПа без ПДВ, частина з ПДВ. Як документально оформити передачу матеріалів? Чи потрібно нараховувати компенсуюче ПДВ?
    02.04.202528
  • Облік витрат благодійного фонду за відсутності цільових надходжень
    Благодійний фонд отримав послуги з електроенергії у грудні з актом виконаних робіт, які було віднесено до витрат (Дт 949 Кт 685) з одночасним проведенням (Дт 48 Кт 718). Оплата за послуги не здійснювалася, що призвело до кредиторської заборгованості. Після закриття місяця виникло дебетове сальдо за рахунком 48 через відсутність цільових надходжень. Які госпоперації потрібно було провести у випадку, коли витрати понесені в одному році, а кошти від благодійників для їх оплати не надходили?
    01.04.202579
  • Чи може підприємець-"загальносистемник" використати експертну оцінку для нарахування амортизації ОЗ?
    Підприємець-платник ЄП перейшов на загальну систему оподаткування. Документи на основні засоби (вантажні автомобілі), які безпосередньо використовуються у госпдіяльності, не збереглися. Чи правомірно використовувати оціночну вартість незалежного експерта для нарахування амортизації?
    01.04.202529