• Посилання скопійовано

Облік витрат на страхування товару у підприємства оптової торгівлі

Підприємство здійснює оптову торгівлю. Було оплачено страхування випадків пошкодження свого товару під час перевезення як від постачальника так і покупцю. Страховий платіж сплачується однією сумою і відноситься на рахунок 39. До складу яких витрат списувати щомісячну частину страхового платежу?

Згідно п. 19 П(с)БО 16 витрати на збут включають, зокрема такі витрати, пов'язані з реалізацією (збутом) продукції (товарів, робіт, послуг):

  • витрати на транспортування, перевалку і страхування готової продукції (товарів), транспортно-експедиційні та інші послуги, пов'язані з транспортуванням продукції (товарів) відповідно до умов договору (базису) поставки;
  • витрати на страхування призначеної для подальшої реалізації готової продукції (товарів), що зберігається на складі підприємства;

Разом з цим, п. 9 П(с)БО 9 передбачено, що первісною вартістю запасів, що придбані за плату, є собівартість запасів, до якої, зокрема, включаються транспортно-заготівельні витрати. До ТЗВ належать затрати на заготівлю запасів, оплата тарифів (фрахту) за вантажно-розвантажувальні роботи і транспортування запасів усіма видами транспорту до місця їх використання включаючи витрати зі страхування ризиків транспортування запасів.

Сума ТЗВ, що узагальнюється на окремому субрахунку рахунків обліку запасів, щомісячно розподіляється між сумою залишку запасів на кінець звітного місяця і сумою запасів, що вибули (використані, реалізовані, безоплатно передані тощо) за звітний місяць.

Сума ТЗВ, яка відноситься до запасів, що вибули, визначається як добуток середнього відсотка транспортно-заготівельних витрат і вартості запасів, що вибули, з відображенням її на тих самих рахунках обліку, у кореспонденції з якими відображено вибуття цих запасів. Середній відсоток ТЗВ визначається діленням суми залишків ТЗВ на початок звітного місяця і ТЗВ за звітний місяць на суму залишку запасів на початок місяця і запасів, що надійшли за звітний місяць.

Тобто такі витрати, в залежності від передбаченого обліковою політикою порядку обліку ТЗВ або безпосередньо збільшують первісну вартість придбаних запасів, або ж зараховуються на окремий субрахунок з подальшим щомісячним розподілом між запасами, що залишились на кінець місяця та тими, що вибули протягом місяця.

Отже, виходячи з зазначеного вище, витрати на страхування доставки запасів (товару) від постачальника до підприємства відносяться до ТЗВ (первісної вартості таких запасів), а суми витрат на страхування доставки товару від підприємства його покупцям – до витрат на збут.

В даному випадку підприємство однією сумою оплачує як страхування запасів при транспортуванні від постачальника так і в подальшому покупцям. Тому вважаємо, що підприємству варто самостійно передбачити порядок розподілу таких витрат в обліковій політиці (наприклад 50% на 50%, оскільки товар, що придбавається в результаті буде і реалізовано в подальшому).

Наприклад, щомісяця з рахунку 39 половина місячної суми витрат відноситься на субрахунок 93 «Витрати на збут», а друга половина або до складу первісної вартості запасів, що надійшли протягом місяця, або на окремий рахунок для обліку ТЗВ з подальшим розподілом згідно порядку передбаченого обліковою політикою підприємства.

Детальніше щодо розподілу ТЗВ читайте у наших попередніх консультаціях:

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Щербина Світлана

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Бухгалтерський облік гарантійного та реєстраційного внеску
    Підприємство приймає участь в декількох аукціонах щодо оренди та придбання нерухомості державної та комунальної власності. Як відобразити в обліку сплату реєстраційного та гарантійного внеску?
    26.04.20245
  • Металеві вироби передано на доробку: як відобразити в обліку?
    Підприємство передало 21 т чорної труби сторонній організації для оцинкування. Виконавець надав акт виконаних робіт та накладну на повернення труби в кількості 21,8 т. Як відобразити цю операцію в обліку?
    25.04.2024161
  • Чи переводити МНМА до ОЗ, якщо після поліпшення вартість складає 40 000 грн?
    Підприємство мало на балансі об’єкт МНМА вартістю 10 000 грн, нарахувало амортизацію за методом 100%. За обліковою політикою вартісна ознака МНМА - 20 000 грн. Проведено поліпшення цього об’єкта, первісна вартість стала 40 000 грн. Чи потрібно переводити до складу ОЗ? Що з амортизацією? Як відображати в податковому обліку податку на прибуток (є різниці)?
    25.04.202456
  • Зробили фізособі передплату за оренду приміщення, а потім договір розірвали: які наслідки?
    ТОВ на загальній системі оподаткування уклало договір оренди нежитлових приміщень з фізособою. За умовами договору передплата складає 100000 грн. ТОВ сплачує фізособі 80500 грн, одночасно сплачує ПДФО 18000 грн та ВЗ 1500 грн. Передачі приміщення в оренду не відбулося, фізособа розірвала договір. Фізособа має повернути повну суму – 100000 грн чи лише те, що вона отримала – 80500? Як повернути зайво сплачені ПДФО та ВЗ? Чи можливо їх зарахувати в рахунок наступних платежів? Як відкоригувати ці доходи в додатку 4ДФ?
    24.04.202425
  • Як перевести в бухобліку товари до основних засобів?
    ТОВ, платник податку на прибуток і ПДВ, імпортувало товари (навантажувачі), призначені для подальшого продажу, оприбуткувавши на субрахунку 281. Згодом вирішено доукомплектувати їх, зарахувати до складу ОЗ і надавати в оренду. Як перевести із товарів до ОЗ? Які особливості оформлення, обліку та оподаткування?
    24.04.202449