Головна Усі консультації Облік та звітність Облік окремих операцій

Транспортні витрати: куди віднести витрати покупцю?

Підприємство «А» закуповує товари та транспортує їх на власний склад в іншому місті. При цьому витрати на перевезення відносяться на витрати періоду, а вартість партії залишається незмінною. Чи є правильною така позиція? Або ж все-таки транспортні витрати необхідно розподіляти?

Первісною вартістю запасів, що придбані за плату, є собівартість запасів, яка складається з таких фактичних витрат (п. 9 П(С)БО 9):

  • суми, що сплачуються згідно з договором постачальнику (продавцю), за вирахуванням непрямих податків;
  • суми ввізного мита;
  • суми непрямих податків у зв'язку з придбанням запасів, які не відшкодовуються підприємству;
  • транспортно-заготівельних витрат. До ТЗВ належать витрати на заготівлю запасів, оплату тарифів (фрахту) за вантажно-розвантажувальні роботи й транспортування запасів усіма видами транспорту до місця їх використання, включаючи витрати зі страхування ризиків транспортування запасів.

Таким чином, виходячи із вищесказаного, ТЗВ має включатися до первісної вартості придбаних підприємством-покупцем товарів при їх оприбуткуванні.

 

На замітку!

Сума ТЗВ, що узагальнюється на окремому субрахунку рахунків обліку запасів, щомісяця розподіляється між сумою залишку запасів на кінець звітного місяця та сумою запасів, що вибули (використані, реалізовані, безоплатно передані тощо) за звітний місяць. Сума ТЗВ, що належить до запасів, котрі вибули, визначається як добуток середнього відсотка ТЗВ і вартості запасів, які вибули, з відображенням її на тих самих рахунках обліку, у кореспонденції з якими відображено вибуття цих запасів. Середній відсоток ТЗВ визначається діленням суми залишків ТЗВ на початок звітного місяця та ТЗВ за звітний місяць на суму залишку запасів на початок місяця й запасів, що надійшли за звітний місяць (п. 9 П(С)БО 9).

 

А ось витрати на транспортування товару від підприємства-продавця до підприємства-покупця не потраплять до собівартості проданих товарів, а будуть віднесені до витрат на збут. Адже згідно з п. 19 П(С)БО 16 витрати на збут включають витрати на транспортування, перевалку та страхування товарів, транспортно-експедиційні й інші послуги, пов’язані з транспортуванням продукції (товарів) відповідно до умов договору (базису) поставки.

Підсумуємо: транспортні витрати покупець товарів включає до первісної вартості придбаних товарів. Транспортні витрати за реалізацією товарів у продавця таких товарів включаються до витрат на збут.

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Мій асистент» становить лише 43 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
Катерина Калашян
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Облік та звітність / Облік окремих операцій
Теги:
Витрати , Транспортні засоби

Новини від Дт-Кт «Дебету-Кредиту» – тепер у Viber!

Коментарі: 0

Новини по темі

Консультації по темі