• Посилання скопійовано

Доставка товару для двох госпсуб'єктів: розподіл витрат на підприємстві

Підприємство (на загальній системі, платник ПДВ) транспортує товар. Доставку здійснює працівник у відрядженні на авто підприємства. Одночасно працівник доставляє цим авто ще й товар іншого госпсуб'єкта (з ним є договір на доставку товару). Як відобразити в обліку витрати з одночасної доставки товару для себе і сторонньої організації?

Для початку радимо прописати в Положенні про відрядження умову про те, що під дорученням працівника у відрядженні може вважатися також доручення забрати та привезти товари іншого СГ. Чи дається таке додаткове доручення у конкретному відрядженні,  зазначається у наказі про відрядження при відрядженні за кордон (наприклад, керівник наказує відрядити Іваненко І.І. для виконання цивільно-правової дії – забрати придбаний СГ товар у м. Краків та доставити його до юрадреси СГ або забрати придбаний СГ товар у м. Краків та забрати товар у м. Краків на замовлення клієнтів СГ та доставити весь товар разом до юрадреси СГ).

Якщо СГ-покупець доставляє придбані товари власним транспортом, то він несе певні витрати на таку доставку, зокрема:

  • витрати на оплату палива;
  • зарплату водія чи витрати на відрядження працівника, ЄСВ з такої зарплати;
  • амортизацію транспорту, залученого до перевезення запасів тощо.

Зазначені витрати також відносяться до транспортно-заготівельних витрат (далі – ТЗВ), що підтвердив Мінфін у листі від 14.03.2005 р. №31-04200-30-10/3778, а також у Методрекомендаціях №373.

Відповідно до умов запитання власним ТЗ перевозяться як придбані СГ товари, так товари, придбані іншим СГ – замовником послуги із перевезення. У таких випадках необхідно розмежувати витрати між цими видами перевезень: витрати першого виду вважаються ТЗВ (як ми вже визначилися – субрахунок 286), а ось другого – витратами, понесеними для надання послуги із перевезення (виробнича собівартість послуги – рахунок 23).

Якщо на підприємстві калькулюється собівартість допоміжних підрозділів (у цьому випадку транспортного цеху, адже саме про них говорить Мінфін у вищевказаному листі), витрати розподіляються між статтями згідно з калькуляцією транспортних послуг.

Якщо ж собівартість окремо не калькулюється, то радимо тоді у Положенні про облікову політику підприємства  встановити критерії розподілу позначених витрат.

Наприклад, витрати на паливо й амортизацію авто можуть бути розподілені між ТЗВ і виробничою собівартістю послуги пропорційно до кілометражу, зазначеного в первинних документах. У зв’язку із цим радимо оформляти подорожній лист автомобіля (або інший документ про його роботу), у якому наводиться відстань транспортування. Або ж зразком розподілу може бути вага вантажу. У такому разі дані про вагу беруться із супровідних документів на товар (як «свій», так і «чужий»).

Оплата днів відрядження, добові та інші витрати, враховуючи ЄСВ можна розподілити пропорційно до часу, витраченого на відповідні поїздки.

Наприклад, підприємство перевозить власним автомобілем як придбані власні товари, так і доставляє товари замовникам послуги із доставки товару. У вересні було відряджено працівника на 5 днів за кордоном для доставки товару. Працівник заправив авто ще на території України для поїздки на суму 2400 ( в т.ч. 400 грн – ПДВ) грн. Оплата днів відрядження, добові та інші витрати водія склали 2900 грн, ЄСВ із зарплати на частину оплати днів відрядження – 500 грн. Амортизація автомобіля, нарахована в вересні в цілому склала 1000 грн. Решту часу, тобто 25 днів, авто використовувався для розвезення товару покупцям.

Відповідно до наказу про облікову політику підприємство розподіляє всі витрати на перевезення пропорційно вазі товару. А оплата днів відрядження, добові та інші витрати, враховуючи ЄСВ пропорційно до часу, витраченого на відповідні поїздки.

Згідно з даними первинних документів вага «власного» товару склала 150 кг, а «чужого» 80 кг. Тобто в цілому працівник доставив 230 кг товару.

Суму витрат, що включаються до складу ТЗВ, визначають так:

(2400 грн / 1,2 + 2900 грн + 500 грн + 1000 грн / 30 дн х 5 дн ) / 230 кг х 150 кг = 3630,44 грн.

Сума витрат, яка включається до виробничої собівартості послуги, складе:

(2400 грн / 1,2 + 2900 грн + 500 грн + 1000 грн / 30 дн х 5 дн ) / 230 кг х 80 кг = 1936,23 грн.

Такі розрахунок слід підтвердити бухгалтерською довідкою й на її підставі здійснити в обліку відповідні проведення.

Додатково див.: Оформлення доставки власного товару

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Катерина Калашян

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Облік продажу майнового комплексу з незавершеним будівництвом та земельною ділянкою
    Підприємство має на балансі будівлю (цілісний майновий комплекс) та незавершене будівництво складу, що обліковується на субрахунку 152. Під будівлею земельна ділянка, облікована на субрахунку 101. Планується продаж майнового комплексу. Чи потрібно перед продажем перевести незавершене будівництво складу на субрахунок 103? Як відображати в обліку продаж наведеного комплексу?
    03.04.202526
  • Облік та ПДВ при передачі матеріалів для маскувальних сіток
    ТОВ - платник податку на прибуток за листом – проханням від ОТГ планує надати безкоштовно матеріали для виготовлення маскувальних сіток. Частину матеріалів куплено у ФОПа без ПДВ, частина з ПДВ. Як документально оформити передачу матеріалів? Чи потрібно нараховувати компенсуюче ПДВ?
    02.04.202528
  • Облік витрат благодійного фонду за відсутності цільових надходжень
    Благодійний фонд отримав послуги з електроенергії у грудні з актом виконаних робіт, які було віднесено до витрат (Дт 949 Кт 685) з одночасним проведенням (Дт 48 Кт 718). Оплата за послуги не здійснювалася, що призвело до кредиторської заборгованості. Після закриття місяця виникло дебетове сальдо за рахунком 48 через відсутність цільових надходжень. Які госпоперації потрібно було провести у випадку, коли витрати понесені в одному році, а кошти від благодійників для їх оплати не надходили?
    01.04.202579
  • Чи може підприємець-"загальносистемник" використати експертну оцінку для нарахування амортизації ОЗ?
    Підприємець-платник ЄП перейшов на загальну систему оподаткування. Документи на основні засоби (вантажні автомобілі), які безпосередньо використовуються у госпдіяльності, не збереглися. Чи правомірно використовувати оціночну вартість незалежного експерта для нарахування амортизації?
    01.04.202529
  • Облік придбання державного підприємства на аукціоні
    ТОВ на загальній системі придбало держпідприємство через аукціон з умовою погашення всіх боргів ДП. Підприємство отримало майно та зобов'язання ДП за передавальними актами з балансовими сумами. Як ТОВ має відобразити в бухобліку отримані активи та зобов'язання ДП? Яку кореспонденцію рахунків слід застосувати при оприбуткуванні майна та зобов'язань? Як відобразити в обліку погашення частини боргів, що вже сплачені, та непогашені зобов'язання?
    31.03.202518