• Посилання скопійовано

Облік у покупця збитків компенсованих перевідником

Постачальник відправив матеріали Новою поштою, оплату за доставку оплатив покупець, під час транспортування матеріал був пошкоджений. Покупець виставив претензію і склав акт пошкодження. Нова пошта частково відшкодувала завдані збитки за претензією. Як відобразити операцію в бухобліку? Чи виникає ПДВ?

Згідно з п. 3 ст. 314 ГКУ, за шкоду, заподіяну при перевезенні вантажу, перевізник відповідає:

  • у разі втрати або нестачі вантажу - в розмірі вартості вантажу, який втрачено або якого не вистачає;
  • у разі пошкодження вантажу - в розмірі суми, на яку зменшилася його вартість;
  • у разі втрати вантажу, зданого до перевезення з оголошенням його цінності, - у розмірі оголошеної цінності, якщо не буде доведено, що вона є нижчою від дійсної вартості вантажу.

Щодо ПДВ зазначимо, що податківці наполегливо у консультаціях наголошують, що відшкодування збитків за пошкоджене, знищене або викрадене майно розцінюється як компенсація вартості такого майна та, відповідно, включається до бази оподаткування ПДВ. 

Про таку позицію вони зазначають, зокрема, у листах від 23.05.2019 р. №2335/ІПК/07-16-12-01-10, 18.01.2018 р. №223/6/99-99-15-03-02-15/ІПК.

Втім погодитися з ними ми не можемо і вважаємо, що виникнення ПЗ з ПДВ при відшкодуванні заподіяних збитків взагалі не виникає. Адже відсутній об’єкт оподаткування — постачання товарів у розумінні пп. 14.1.191 ПКУ та й послуг ніяких тут також немає у розумінні пп. 14.1.185 ПКУ.

Ознак постачання операція з відшкодування шкоди не містить — адже при відшкодуванні збитків переходу права власності на товар не відбувається, особливо, якщо на момент отримання компенсації такого майна фактично вже немає.

Якщо право власності на товар переходить в момент отримання товару покупцем, то вважаємо, що тут для продавця товару правильніше було б вести мову про нарахування «технічних» ПЗ за пп. 198.5 ПКУ, унаслідок невикористання товарів у госпдіяльності постачальника у зв’язку з їх втратою. І крім цього, постачальник відповідно до ст.192 ПКУ має право скласти РК до ПН, складеної на покупця таких товарів та зменшити ПЗ з ПДВ за умови реєстрації такого розрахунку в ЄРПН таким покупцем. При цьому, якщо першою подією була повна оплата за товар, то постачальник має виписати нову ПН на залишок коштів за «недовезений» товар.

Якщо ж право власності на товар перейшло у момент передачі товару перевізнику, то ні коригування ПЗ з ПДВ, ні нарахування «технічних» ПЗ з ПДВ тут не може мати місце. Оскільки про продавця операцію із постачання товарів завершено в момент передачі товару перевізнику.

Отже, отримане відшкодування від Нової пошти за зіпсований товар, не вплине на ПДВ-облік покупця, оскільки ці кошти є коштами продавця, бо саме продавець поніс збитки, а покупець є лише особою, через яку ці суми проходять транзитом до продавця.

У випадку, якщо покупець перерахував кошти продавцю за весь матеріал, то за домовленістю із продавцем він може цю суму не повертати, а зарахувати у рахунок погашення заборгованості за непоставлений товар через його пошкодження (псування). Так можливо зробити тоді, коли продавець і покупець домовилися недопоставляти частину товару, що зіпсована, а після повернення коштів за непоставлений товар припинити виконання договору купівлі-продажу.

В бухгалтерському обліку, така операція відобразиться наступним чином:

1. Дт 377/продавець Кт 311 - перераховано кошти постачальнику за зіпсований товар при перевезенні, які повиненна відшкодувати Нова пошта;

2.  Дт 374/перевізник Кт 685/продавець - на суму виставленої претензії Новій пошті за дорученням постачальника;

3.  Дт 311 Кт 374 - отримано відшкодування від Нової пошти;

4.  Дт 685 Кт 377 - прийнято рішення про взаємозалік за зіпсовані матеріали.  

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Щербина Світлана

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»