• Посилання скопійовано

Скасування відрядження на перевезення вантажу: облік та податкові наслідки

Підприємство здійснює міжнародні перевезення. У відрядженні у водія піднялась висока температура і було вирішено у згоді з вантажовідправником повернути вантаж у Київ. Було складено наказ на скасування відрядження. Як обліковувати витрати на повернення водія? Чи потрібно нараховувати ПЗ з ПДВ?

ПДВ

Як передбачено пп. «г» пп. 198.5 ПКУ, платник податку зобов'язаний нарахувати ПЗ з ПДВ на товари/послуги, які придбано з ПДВ, у разі якщо такі товари/послуги призначаються для їх використання або починають використовуватися, зокрема, в операціях, що не є господарською діяльністю платника податку (крім випадків, передбачених пп. 189.9 ПКУ).

Згідно з пп. 14.1.36 ПКУ, господарська діяльність - діяльність особи, що пов'язана з виробництвом (виготовленням) та/або реалізацією товарів, виконанням робіт, наданням послуг, спрямована на отримання доходу і проводиться такою особою самостійно та/або через свої відокремлені підрозділи, а також через будь-яку іншу особу, що діє на користь першої особи, зокрема, за договорами комісії, доручення та агентськими договорами.

В даному випадку сказати, що повернення товару внаслідок хвороби водія не є господарською діяльністю не можна, оскільки здійснення таких дій та понесення відповідних витрат є частиною виконання постачальником послуг з транспортування своїх договірних зобов’язань та усунення надзвичайних подій. А отже, вважаємо, що такі витрати є господарськими витратами платника податків, а тому нараховувати ПЗ з ПДВ з пп. 198.5 ПКУ не потрібно.

Зверніть увагу, що така ситуація повинна бути відповідним чином і задокументована – водій подає авансовий звіт з переліком понесених витрат, а також не зайвим буде додати пояснення щодо причини скасування відрядження. Крім того, варто мати і лікарняний листок або довідку, яка б підтвердила стан водія, якого було відізвано з відрядження через стан здоров’я. Також необхідно задокументувати і рішення між підприємством та вантажовідправником про повернення вантажу в Київ через відповідні обставини.

 

Податок на прибуток та бухоблік

Відповідно до пп. 134.1.1 ПКУ, об’єкт оподаткування податком на прибуток визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до НП(С)БО або МФСЗ, на різниці, які виникають відповідно до положень ПКУ.

Податкових різниць щодо призначення або відношення до певної групи понесених витрат ПКУ не передбачено. Тому такі витрати впливають на фінрезультат до оподаткування виключно за правилами бухгалтерського обліку. 

Згідно з п. 20 П(С)БО 16, до інших операційних витрат включаються, зокрема, інші витрати операційної діяльності. Своєю чергою, як передбачено Інструкцією №291 на субрахунку 949 "Інші витрати операційної діяльності" узагальнюється інформація про такі витрати операційної діяльності, які не знайшли відображення на інших субрахунках рахунку.

Оскільки повернення вантажу внаслідок хвороби водія не пов’язане з отримання конкретного доходу платника податків, а скоріше є непередбаченими витратами, які все ж таки пов’язані з виконанням умов договору надання транспортних послуг, то вважаємо, що такі витрати доцільно обліковувати на субрахунку 949.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Неповернуті аванси за ліцензійними договорами: як облікувати?
    Консультація розглядає порядок відображення в бухгалтерському та податковому обліках підприємства невикористаних та неповернутих авансів, сплачених іноземним правовласникам за ліцензійними договорами на видання книжок. Пояснюється неможливість використання резерву сумнівних боргів для таких авансів, порядок списання їх на витрати (рахунок 949) та відсутність специфічних податкових різниць для даної операції
    17.04.202517
  • Надання приватною школою платного харчування учням: що в бухобліку?
    Приватна школа організовує харчування для учнів за принципом «шведського столу». Учні оплачують вартість харчування окремо. Як відобразити такі операції в бухгалтерському обліку?
    16.04.202524
  • На якому рахунку обліковувати кошти від продажу сертифікату на брокерському рахунку в депозитарію?
    ТОВ має на балансі інвестиційні сертифікати, кошти від продажу яких, спочатку зайшли на брокерський (транзитний) рахунок в депозитарії, а потім за розпорядженям ТОВ на основний р/р. На якому бухгалтерському рахунку потрібно обліковувати рух коштів за брокерським рахунком?
    16.04.202526
  • Інклюзивне авто для перевезення людей з інвалідністю: як облікувати?
    Благодійний фонд планує придбати інклюзивне авто для перевезення людей з інвалідністю. Чи може кошти на купівлю за запитом на цільове фінансування дати юрсоба? Як в бухобліку фонду відобразити отримання коштів, придбання авто і його використання? Якими документами підтверджувати, що витрати на використання авто – це не адміністративні витрати, які повинні бути в межах 20%?
    14.04.202516
  • Чи можна залишок рахунку 23 врахувати у складі собівартості продукції?
    Дохід сільгосппідприємства за минулий рік перевищив 40 млн грн, тому воно з цього року перейшло на квартальний податковий період. Станом на 31.03.2025 р. на рахунку 23 зібралися витрати, що стосуються урожаю поточного року, при отриманні якого планується реалізація готової продукції. Разом з цим, у I кварталі 2025 року отримано дохід від реалізації продукції, виробленої у минулому році. Чи можна залишок рахунку 23 відобразити у складі собівартості реалізованої продукції у I кварталі 2025 року?
    10.04.2025809