• Посилання скопійовано

Фінансування нерезидентом-засновником резидента

Засновником ТОВ (платник податку на прибуток і ПДВ) є юрособа - нерезидент. СК сформований і сплачений. Резидент отримує дохід від здавання майна в оренду, але коштів на утримання не вистачає. Чи може засновник нерезидент надсилати кошти резиденту з призначенням «на утримання офісу»? Чи може ТОВ надати консультаційну послугу нерезиденту засновнику?

Щодо отримання коштів «на утримання офісу»

Якщо засновник передає кошти на утримання офісу, це означає цільовий характер коштів. Тобто використати їх на інші цілі не можна. Інше питання – чи підлягають ці кошти в подальшому поверненню?

Очевидно, що сторони мають погодити це питання договором.

Якщо кошти не підлягають поверненню, з точки зору ЦКУ такий договір буде договором пожертви (див. ст. 729, ст. 730 ЦКУ). З точки зору ПКУ це договір безповоротної фіндопомоги (див. пп. 14.1.257 ПКУ).

Тобто за таким договором нерезидент дарує (надає безповоротно) кошти для досягнення резидентом наперед обумовленої мети – використати на утримання офісу.

Якщо кошти підлягають поверненню, з точки зору ЦКУ договір буде договором позики (див. ст. 1046 – ст. 1053 ЦКУ). З точки зору ПКУ - це договір поворотної фіндопомоги (див. пп. 14.1.257 ПКУ).

За таким договором нерезидент надає кошти на певний строк, після чого резидент має повернути ці кошти. Причому договір може передбачати навіть нарахування процентів. Далі розглядаємо варіант без процентів.

ПДВ в цьому разі не нараховується, тому що в разі отримання як поворотної, так і безповоротної фіндопомоги немає операції постачання. Про це детальніше тут.

Отримана безповоротна фіндопомога в бухобліку включається до складу доходу (Дт 311 Кт 718). Отже, вона збільшує фінрезультат до оподаткування і, як наслідок, об’єкт оподаткування податком на прибуток. Податкових різниць тут не виникає.

Отримана поворотна фіндопомога до складу доходу не включається, а тому не впливає на об’єкт оподаткування податком на прибуток. Але, якщо вона отримана на строк більше року, може виникнути необхідність дисконтування такої допомоги. В такому разі сума доходу від дисконту збільшуватиме фінрезультат до оподаткування, а сума витрат від дисконту фінрезультат зменшуватиме. Податкових різниць тут не буде. Детальніше про дисконтування можна почитати, наприклад, тут.

 

Щодо надання консультаційних послуг нерезиденту

Звісно, що резидент може надати нерезиденту такі послуги і отримати від нерезидента оплату цих послуг.

При постачанні консультаційних послуг місце постачання послуг буде за межами митної території України, тому ПДВ не нараховується. Детальніше тут, тут.

Про особливості бухобліку можна почитати тут. Податкових різниць тут немає.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Коли можна списати арештоване майно?
    Під час проведення виконавчих дій проведено опис та арешт рухомого майна (автомобіль), належного ТОВ-боржнику. Як боржнику списати автомобіль? Чи виникає податкове зобов’язання з ПДВ?
    Сьогодні 11:1021
  • Бухгалтерський облік зменшення статутного капіталу ТОВ
    ТОВ має статутний капітал 3 млн грн, з яких погашено 2359250 грн, а не погашено 640750 грн. Товариство прийняло рішення зменшити статутний капітал до 2 млн грн. Як правильно відобразити зменшення статутного капіталу в бухгобліку? Які бухгалтерські проведення необхідно здійснити для оформлення зменшення статутного капіталу з 3 млн грн до 2 млн грн?
    07.04.202595
  • Бухоблік природного убутку при транспортуванні автотранспортом
    Підприємство отримує хімічну сировину в автоцистернах. При прийманні в більшості випадків наявна нестача (0,5%), в результаті залишку на поверхні, в трубах, та в результаті погрішностей в вагах. Чи можна дану нестачу рахувати нормативною якщо договором передбачено нестачі 1%? Як оприбуткувати ТМЦ? Що з ПДВ?
    04.04.202545
  • Відступлення боргу за нижчою вартістю: облік та наслідки
    Підприємство на загальній системі оподаткування надало безвідсоткову поворотну фінансову допомогу, яка стала простроченою. Резерв сумнівних боргів не створювався. Право вимоги за боргом у 300 000 грн планується відступити третій стороні за 54 000 грн. Чи це дозволено? Як відобразити операцію в бухобліку та чи виникнуть податкові різниці? Які правові та фіскальні ризики можливі при такій операції?
    04.04.2025811
  • Передача невіддільних поліпшень при зміні суборендодавця: облік та податки
    Компанія (загальна система, платник ПДВ) орендує приміщення за договором суборенди, який планується переукласти через зміну суборендодавця (обоє ФОПи на ІІІ групі ЄП, неплатники ПДВ), але приміщення залишиться в оренді. Компанія здійснила невіддільні поліпшення приміщення, що амортизуються. Чи потрібно передавати ці поліпшення чинному суборендодавцю? Чи оподатковується така передача ПДВ і яка база? Яку суму відобразити у Додатку 4ДФ?
    04.04.2025384