• Посилання скопійовано

Фінансування нерезидентом-засновником резидента

Засновником ТОВ (платник податку на прибуток і ПДВ) є юрособа - нерезидент. СК сформований і сплачений. Резидент отримує дохід від здавання майна в оренду, але коштів на утримання не вистачає. Чи може засновник нерезидент надсилати кошти резиденту з призначенням «на утримання офісу»? Чи може ТОВ надати консультаційну послугу нерезиденту засновнику?

Щодо отримання коштів «на утримання офісу»

Якщо засновник передає кошти на утримання офісу, це означає цільовий характер коштів. Тобто використати їх на інші цілі не можна. Інше питання – чи підлягають ці кошти в подальшому поверненню?

Очевидно, що сторони мають погодити це питання договором.

Якщо кошти не підлягають поверненню, з точки зору ЦКУ такий договір буде договором пожертви (див. ст. 729, ст. 730 ЦКУ). З точки зору ПКУ це договір безповоротної фіндопомоги (див. пп. 14.1.257 ПКУ).

Тобто за таким договором нерезидент дарує (надає безповоротно) кошти для досягнення резидентом наперед обумовленої мети – використати на утримання офісу.

Якщо кошти підлягають поверненню, з точки зору ЦКУ договір буде договором позики (див. ст. 1046 – ст. 1053 ЦКУ). З точки зору ПКУ - це договір поворотної фіндопомоги (див. пп. 14.1.257 ПКУ).

За таким договором нерезидент надає кошти на певний строк, після чого резидент має повернути ці кошти. Причому договір може передбачати навіть нарахування процентів. Далі розглядаємо варіант без процентів.

ПДВ в цьому разі не нараховується, тому що в разі отримання як поворотної, так і безповоротної фіндопомоги немає операції постачання. Про це детальніше тут.

Отримана безповоротна фіндопомога в бухобліку включається до складу доходу (Дт 311 Кт 718). Отже, вона збільшує фінрезультат до оподаткування і, як наслідок, об’єкт оподаткування податком на прибуток. Податкових різниць тут не виникає.

Отримана поворотна фіндопомога до складу доходу не включається, а тому не впливає на об’єкт оподаткування податком на прибуток. Але, якщо вона отримана на строк більше року, може виникнути необхідність дисконтування такої допомоги. В такому разі сума доходу від дисконту збільшуватиме фінрезультат до оподаткування, а сума витрат від дисконту фінрезультат зменшуватиме. Податкових різниць тут не буде. Детальніше про дисконтування можна почитати, наприклад, тут.

 

Щодо надання консультаційних послуг нерезиденту

Звісно, що резидент може надати нерезиденту такі послуги і отримати від нерезидента оплату цих послуг.

При постачанні консультаційних послуг місце постачання послуг буде за межами митної території України, тому ПДВ не нараховується. Детальніше тут, тут.

Про особливості бухобліку можна почитати тут. Податкових різниць тут немає.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Облік безоплатно отриманого акційного товару
    Підприємство в рамках акції отримало від постачальника товар з нульовою вартістю для подальшого продажу. Як коректно оприбуткувати такий безоплатно отриманий товар у бухгалтерському обліку? Як відобразити в бухобліку його подальшу реалізацію?
    Сьогодні 13:146
  • Як відобразити нарахування відсотків за користування податковою пільгою в бухобліку?
    На територію України були ввезені інструменти від постачальника-нерезидента в режимі тимчасового ввезення на 3 місяці та сплачено 12% при розмитненні. На сьогодні переведено інструменти з режиму тимчасового ввезення в режим імпорту. При імпорті сплатили суму ПДВ за вирахуванням %, які було сплачено в режимі тимчасового ввезення та проценти за користування податковою пільгою (код митних платежів 057 ). Як відобразити нарахування відсотків за користування податковою пільгою в бухобліку?
    01.07.202529
  • Імпорт за договором комісії: які витрати включати до собівартості?
    Товари імпортуються за договором комісії. В звіті комісіонера зазначено такі витрати до початку імпорту: висновок експертизи, дозвіл на імпорт, комісія банку, витрати на доставку документів за кордон. В момент імпорту: дозвіл на імпорт, висновок експертизи , послуги транспортування, пломбування і комісія банку, окрім того - комісійна винагорода комісіонеру. Чи всі ці витрати можна віднести на собівартість товару як додаткові витрати?
    30.06.2025205
  • Як орендарю списати ОЗ, знищені внаслідок влучання шахеда?
    ТОВ орендує офісне приміщення. У приміщення влучив шахед. Унаслідок цього зруйновано стіни, перекриття між поверхами, вибито вікна та пошкоджено двері. ТОВ-орендар втратило власну комп’ютерну техніку, меблі та обладнання. Як списати знищені основні засоби?
    30.06.2025631
  • Які суми коштів з держбюджету відображати в рядку 3.1 Розрахунку частки сільгосптоваровиробництва?
    У рядку 3.1 Розрахунку частки сільгосптоваровиробництва слід зазначати суми одержаних з держбюджету коштів фінансової підтримки. Які саме суми слід там відображати, бо в податковій службі отримали відповідь, що зараз цей рядок взагалі не заповнюється?
    30.06.202541