• Посилання скопійовано

Адмінштраф на водія у відрядженні за порушення правил дорожнього руху: що в обліку?

Як відобразити в бухобліку адмінштраф за порушення правил дорожнього руху в автовідрядженні? Як відобразити в бухобліку адмінштраф за перевищення швидкості руху водієм під час роботи на автотранспортному підприємства, зафіксованого автоматично? Чи потрібно утримати суму штрафу із зарплатні водія, якщо штраф сплатив роботодавець (ТОВ)?

Відповідно до ч. 1 ст. 122 КУпАП накладається адмінштраф у сумі 255 грн (15 НМДГ) за перевищення встановлених обмежень швидкості руху транспортних засобів більш як на 20 км на годину на:

  • особу, яка керує транспортним засобом;
  • якщо правопорушення зафіксовано в автоматичному режимі - на юрособу або фізособу, за якою зареєстровано транспортний засіб.

Відповідальність за правопорушення, передбачені ч. 1 – 3 ст. 122 КУпАП, зафіксовані в автоматичному режимі, зокрема, перевищення обмежень швидкості руху транспортних засобів, зафіксовані в режимі фотозйомки (відеозапису), - несе фізична особа або керівник юридичної особи, за якою зареєстровано транспортний засіб (у разі відсутності в Єдиному держреєстрі юросіб, ФОП та громадських формувань на момент запиту відомостей про керівника – особа, яка виконує повноваження керівника такої юридичної особи), належний користувач транспортного засобу. У разі внесення змін до постанови про накладення адміністративного стягнення з підстав, встановлених абз.3 ч.1 ст. 279-3 цього Кодексу, відповідальність може покладатись на особу, яка керувала транспортним засобом у момент вчинення правопорушення (це сказано у примітці до ст. 122 КУпАП). Юридична та фізична особи в разі такого притягнення до відповідальності, мають право зворотної вимоги до особи, яка керувала транспортним засобом у момент вчинення правопорушення (ст. 53-1 Закону №3353).

 

На замітку!

Які ж підстави для звільнення від відповідальності власника авто? Мова про підстави із абз.3 ч.1 ст. 279-3 КУпАП. Власник транспортного засобу звільняється від адміністративної відповідальності за правопорушення, зафіксоване в автоматичному режимі, якщо протягом 20 календарних днів з дня вчинення відповідного правопорушення або з дня набрання постановою по справі про адміністративне правопорушення законної сили:

  • особа, яка керувала транспортним засобом на момент вчинення зазначеного правопорушення, звернулася особисто до органу (посадової особи), уповноваженого розглядати справи про адміністративні правопорушення, із заявою про визнання зазначеного факту адміністративного правопорушення та надання згоди на притягнення до адміністративної відповідальності, а також надала документ (квитанцію) про сплату відповідного штрафу. 

Таким чином, оскільки підприємство самостійно сплатило адмінштраф, та не скористалося звільненням від такого штрафу відповідно до абз.3 ч.1 ст. 279-3 КпАП, то воно несе витрати у вигляді цього штрафу – Дт 948  Кт 685 на дату протоколу про порушення; Дт 685 Кт 311 – на дату сплати штрафу.

Що стосується утримання суми штрафи, то  обов’язку утримувати із заробітної плати працівника-порушника немає, втім це може бути за бажанням роботодавця відповідно до ст. 53-1 Закону "Про дорожній рух".

Рішення керівника із вимогою компенсації варто оформити наказом із зазначенням вищевказаної норми законодавства. Компенсація від працівника є доходом: Дт 377 Кт 719  - на дату бухдовідки по даті наказу керівника; Дт 661 Кт 377 – на дату утримання. 

Якщо підприємство коригує фінрезультат з метою оподаткування, то йому потрібно врахувати вимоги пп. 140.5.11 ПКУ: фінансовий результат податкового (звітного) періоду збільшується, зокрема,  на суму штрафів, пені, нарахованих контролюючими органами та іншими органами державної влади за порушення вимог законодавства.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Катерина Калашян

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Бухоблік природного убутку при транспортуванні автотранспортом
    Підприємство отримує хімічну сировину в автоцистернах. При прийманні в більшості випадків наявна нестача (0,5%), в результаті залишку на поверхні, в трубах, та в результаті погрішностей в вагах. Чи можна дану нестачу рахувати нормативною якщо договором передбачено нестачі 1%? Як оприбуткувати ТМЦ? Що з ПДВ?
    04.04.202523
  • Відступлення боргу за нижчою вартістю: облік та наслідки
    Підприємство на загальній системі оподаткування надало безвідсоткову поворотну фінансову допомогу, яка стала простроченою. Резерв сумнівних боргів не створювався. Право вимоги за боргом у 300 000 грн планується відступити третій стороні за 54 000 грн. Чи це дозволено? Як відобразити операцію в бухобліку та чи виникнуть податкові різниці? Які правові та фіскальні ризики можливі при такій операції?
    04.04.2025236
  • Передача невіддільних поліпшень при зміні суборендодавця: облік та податки
    Компанія (загальна система, платник ПДВ) орендує приміщення за договором суборенди, який планується переукласти через зміну суборендодавця (обоє ФОПи на ІІІ групі ЄП, неплатники ПДВ), але приміщення залишиться в оренді. Компанія здійснила невіддільні поліпшення приміщення, що амортизуються. Чи потрібно передавати ці поліпшення чинному суборендодавцю? Чи оподатковується така передача ПДВ і яка база? Яку суму відобразити у Додатку 4ДФ?
    04.04.202534
  • Облік продажу майнового комплексу з незавершеним будівництвом та земельною ділянкою
    Підприємство має на балансі будівлю (цілісний майновий комплекс) та незавершене будівництво складу, що обліковується на субрахунку 152. Під будівлею земельна ділянка, облікована на субрахунку 101. Планується продаж майнового комплексу. Чи потрібно перед продажем перевести незавершене будівництво складу на субрахунок 103? Як відображати в обліку продаж наведеного комплексу?
    03.04.202531
  • Облік та ПДВ при передачі матеріалів для маскувальних сіток
    ТОВ - платник податку на прибуток за листом – проханням від ОТГ планує надати безкоштовно матеріали для виготовлення маскувальних сіток. Частину матеріалів куплено у ФОПа без ПДВ, частина з ПДВ. Як документально оформити передачу матеріалів? Чи потрібно нараховувати компенсуюче ПДВ?
    02.04.202529