• Посилання скопійовано

Позика від нерезидента із частковим погашенням: дисконтування

Отримано фінпозику від нерезидента 07.07.2016 року в сумі 310 000$ під 2%річних. Графік погашення позики здійснюється поквартально, починаючи з 30.09.2017 р. рівними частинами. Кінцевий термін погашення - 30.04.2021 року. Графік погашення не порушувався. Як визначити теперішню вартість?

Якщо позику було отримано до 29.10.2019 року

Звертаємо увагу на те, що до внесення змін у п. 10 П(С)БО 11 передбачалося, що довгострокові зобов'язання, на які нараховуються відсотки, відображаються в балансі за їх теперішньою вартістю. Визначення теперішньої вартості залежить від умов та виду зобов'язання.

Тобто, якщо на заборгованість нараховуються відсотки, то й раніше – до внесених змін – до 29 жовтня 2019 року, така довгострокова заборгованість мала бути відображена у бухобліку за дисконтованою (теперішньою вартістю).

Єдине, коли можна не дисконтувати – це, якщо відсоток під який взято позику є ринковим, – див. числовий приклад, чому так тут. Або ж коли відсоток іншій, втім при його застосуванні різниця між номінальною вартістю фінінструменту (враховується й тіло позики та його проценти) із дисконтованою вартістю становить 5% та менше, то дисконтувати не потрібно. Оскільки у цьому разі влив ринкової ставки є несуттєвим. Детальніше про все це із прикладом ми розповідали тут.

 

На замітку!

Що стосується вибору ставки – то в ідеалі слід пошукати, під яку відсоткову ставку банки давали кредит в країні нерезидента. Це може бути за аналогією сайт банку країни – як в нашій країні НБУ. Цю інформацію як варіант можна знайти на фінансових площадках. Ще як варіант можна скористатися нашими українськими ставками по кредитам в інвалюті – див. тут (обирайте відповідний рік та дату отримання позики, втім попереджаємо, що ставки там уніфіковані усереднені без виділу умов кредитування чи інвалюти кредитування). Детальніше про вибір ставки ми писали тут (підзаголовок - Крок 1. Визначаємо ставку дисконтування).

Обрану ставку та розрахунки теперішньої вартості слід оформити у бухдовідку, а до неї прикріпити інформацію щодо ринкової ставки (роздруківки чи принт-скріни).

 

Тому з огляду на це, мають місце помилки минулих періодів, адже на дату визнання заборгованості мав бути визнаний дисконт, а потім поступово на кожні наступні дати балансу до дати повернення частини позики відповідно до умов договору амортизувати цей дисконт.

Втім, якщо суб’єкт господарювання доведе, що ставка 2% є ринковою (або ж якщо ставка є іншою, втім номінальна вартість із майбутньою вартістю має різницю у 5%), то відповідно помилки ніякої не було, адже й дисконтування ніякого не мало бути.

Для визначення майбутньої вартості заборгованості береться до уваги й всі нараховані проценти (незалежно від того, чи вони є поточними чи довгостроковими). Детальніше, як рахувати відсоткову заборгованість, тобто заборгованість,на які нараховується відсотки, ми писали тут.

Крім цього підприємство мало рахувати курсові різниці при нарахуванні дисконту та його амортизації – про це ми зазначали тут та тут.

Строку давності для виправлення помилок в обліку з огляду на строки зберігання фінзвітності немає. Проте покарати ДПС при перевірках може тільки за невиправлення помилок у межах 1095 к. д. з дня подання декларації з податку на прибуток, якщо ці помилки вплинули на суму нарахованого податку. Про це ми зазначали тут.

 

Якщо позику було отримано після 29.10.2019 року

Якщо ж підприємство бажає ризикнути й не виправляти помилки минулих періодів, то детально про відображення в обліку такої перехідної заборгованості ми писали тут, основуючись на тому, що мінфінівці вважають, що внесені зміни до П(С)БО є зміною облікових оцінок й вони застосовуються ретроспективно.

Так, підприємству слід на 29.10 чи на 31.12 (в залежності, який підхід ближче підприємству) виокремити лише довгострокову частину заборгованості, тобто лише та частина, яка підлягає погашенню з 01.01.2021 року. Й ось така частина дисконтується.

 

На замітку!

На кожну дату балансу підприємство має робити розподіл заборгованості на поточну й довгострокову частину (рахунок 61). Якщо підприємство складає квартальну фінзвітність, то це слід було робити на кожну квартальну звітність, якщо річну – то відповідно на дату річної звітності.

 

Таким чином, наслідків не буде, якщо ставка, під яку взято позику є ринковою (або вплив її є несуттєвим). Якщо є різниця суттєва, то слід проводити дисконтування. Коли саме слід це робити залежить від того – чи готове підприємство виправляти помилки минулих періодів, чи ні, адже й до 29.10.2019 р. вона мало відображати довгострокову заборгованість, на яку нараховуються відсотки за теперішньою вартістю.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Катерина Калашян

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Облік продажу майнового комплексу з незавершеним будівництвом та земельною ділянкою
    Підприємство має на балансі будівлю (цілісний майновий комплекс) та незавершене будівництво складу, що обліковується на субрахунку 152. Під будівлею земельна ділянка, облікована на субрахунку 101. Планується продаж майнового комплексу. Чи потрібно перед продажем перевести незавершене будівництво складу на субрахунок 103? Як відображати в обліку продаж наведеного комплексу?
    03.04.202526
  • Облік та ПДВ при передачі матеріалів для маскувальних сіток
    ТОВ - платник податку на прибуток за листом – проханням від ОТГ планує надати безкоштовно матеріали для виготовлення маскувальних сіток. Частину матеріалів куплено у ФОПа без ПДВ, частина з ПДВ. Як документально оформити передачу матеріалів? Чи потрібно нараховувати компенсуюче ПДВ?
    02.04.202528
  • Облік витрат благодійного фонду за відсутності цільових надходжень
    Благодійний фонд отримав послуги з електроенергії у грудні з актом виконаних робіт, які було віднесено до витрат (Дт 949 Кт 685) з одночасним проведенням (Дт 48 Кт 718). Оплата за послуги не здійснювалася, що призвело до кредиторської заборгованості. Після закриття місяця виникло дебетове сальдо за рахунком 48 через відсутність цільових надходжень. Які госпоперації потрібно було провести у випадку, коли витрати понесені в одному році, а кошти від благодійників для їх оплати не надходили?
    01.04.202579
  • Чи може підприємець-"загальносистемник" використати експертну оцінку для нарахування амортизації ОЗ?
    Підприємець-платник ЄП перейшов на загальну систему оподаткування. Документи на основні засоби (вантажні автомобілі), які безпосередньо використовуються у госпдіяльності, не збереглися. Чи правомірно використовувати оціночну вартість незалежного експерта для нарахування амортизації?
    01.04.202529
  • Облік придбання державного підприємства на аукціоні
    ТОВ на загальній системі придбало держпідприємство через аукціон з умовою погашення всіх боргів ДП. Підприємство отримало майно та зобов'язання ДП за передавальними актами з балансовими сумами. Як ТОВ має відобразити в бухобліку отримані активи та зобов'язання ДП? Яку кореспонденцію рахунків слід застосувати при оприбуткуванні майна та зобов'язань? Як відобразити в обліку погашення частини боргів, що вже сплачені, та непогашені зобов'язання?
    31.03.202518