Якщо позику було отримано до 29.10.2019 року
Звертаємо увагу на те, що до внесення змін у п. 10 П(С)БО 11 передбачалося, що довгострокові зобов'язання, на які нараховуються відсотки, відображаються в балансі за їх теперішньою вартістю. Визначення теперішньої вартості залежить від умов та виду зобов'язання.
Тобто, якщо на заборгованість нараховуються відсотки, то й раніше – до внесених змін – до 29 жовтня 2019 року, така довгострокова заборгованість мала бути відображена у бухобліку за дисконтованою (теперішньою вартістю).
Єдине, коли можна не дисконтувати – це, якщо відсоток під який взято позику є ринковим, – див. числовий приклад, чому так тут. Або ж коли відсоток іншій, втім при його застосуванні різниця між номінальною вартістю фінінструменту (враховується й тіло позики та його проценти) із дисконтованою вартістю становить 5% та менше, то дисконтувати не потрібно. Оскільки у цьому разі влив ринкової ставки є несуттєвим. Детальніше про все це із прикладом ми розповідали тут.
На замітку!
Що стосується вибору ставки – то в ідеалі слід пошукати, під яку відсоткову ставку банки давали кредит в країні нерезидента. Це може бути за аналогією сайт банку країни – як в нашій країні НБУ. Цю інформацію як варіант можна знайти на фінансових площадках. Ще як варіант можна скористатися нашими українськими ставками по кредитам в інвалюті – див. тут (обирайте відповідний рік та дату отримання позики, втім попереджаємо, що ставки там уніфіковані усереднені без виділу умов кредитування чи інвалюти кредитування). Детальніше про вибір ставки ми писали тут (підзаголовок - Крок 1. Визначаємо ставку дисконтування).
Обрану ставку та розрахунки теперішньої вартості слід оформити у бухдовідку, а до неї прикріпити інформацію щодо ринкової ставки (роздруківки чи принт-скріни).
Тому з огляду на це, мають місце помилки минулих періодів, адже на дату визнання заборгованості мав бути визнаний дисконт, а потім поступово на кожні наступні дати балансу до дати повернення частини позики відповідно до умов договору амортизувати цей дисконт.
Втім, якщо суб’єкт господарювання доведе, що ставка 2% є ринковою (або ж якщо ставка є іншою, втім номінальна вартість із майбутньою вартістю має різницю у 5%), то відповідно помилки ніякої не було, адже й дисконтування ніякого не мало бути.
Для визначення майбутньої вартості заборгованості береться до уваги й всі нараховані проценти (незалежно від того, чи вони є поточними чи довгостроковими). Детальніше, як рахувати відсоткову заборгованість, тобто заборгованість,на які нараховується відсотки, ми писали тут.
Крім цього підприємство мало рахувати курсові різниці при нарахуванні дисконту та його амортизації – про це ми зазначали тут та тут.
Строку давності для виправлення помилок в обліку з огляду на строки зберігання фінзвітності немає. Проте покарати ДПС при перевірках може тільки за невиправлення помилок у межах 1095 к. д. з дня подання декларації з податку на прибуток, якщо ці помилки вплинули на суму нарахованого податку. Про це ми зазначали тут.
Якщо позику було отримано після 29.10.2019 року
Якщо ж підприємство бажає ризикнути й не виправляти помилки минулих періодів, то детально про відображення в обліку такої перехідної заборгованості ми писали тут, основуючись на тому, що мінфінівці вважають, що внесені зміни до П(С)БО є зміною облікових оцінок й вони застосовуються ретроспективно.
Так, підприємству слід на 29.10 чи на 31.12 (в залежності, який підхід ближче підприємству) виокремити лише довгострокову частину заборгованості, тобто лише та частина, яка підлягає погашенню з 01.01.2021 року. Й ось така частина дисконтується.
На замітку!
На кожну дату балансу підприємство має робити розподіл заборгованості на поточну й довгострокову частину (рахунок 61). Якщо підприємство складає квартальну фінзвітність, то це слід було робити на кожну квартальну звітність, якщо річну – то відповідно на дату річної звітності.
Таким чином, наслідків не буде, якщо ставка, під яку взято позику є ринковою (або вплив її є несуттєвим). Якщо є різниця суттєва, то слід проводити дисконтування. Коли саме слід це робити залежить від того – чи готове підприємство виправляти помилки минулих періодів, чи ні, адже й до 29.10.2019 р. вона мало відображати довгострокову заборгованість, на яку нараховуються відсотки за теперішньою вартістю.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити