• Посилання скопійовано

До якої групи ОЗ відносятся напіввагони для перевезення вантажів залізничним транспортом?

До якої групи основних засобів відносятся напіввагони для перевезення вантажів залізничним транспортом? Який термін корисного використання для розрахунку амортизації? Як розрахувати амортизацію напіввагонів для визначення витрат в цілях оподаткування?

У пп. 145.1 ПКУ та П(С)БО 7 наведено класифікацію основних засобів для цілей податкового обліку. Але виникають ситуації, коли бухгалтеру проблематично визначити до якої групи ОЗ віднести придбаний товар. Тому у пригоді стає старий класифікатор ОЗ ДК 013-97. Мінфін у своїх листах неодноразово звертав увагу на те, що можна використовувати цей Класифікатора для цілей класифікації ОЗ у бухгалтерському обліку (листи від 28.03.2014 р. №31-08410-07-21/6647, від 05.12.2011 р. №31-08410-07-10/30264). 

Тож керуючись класифікатором ОЗ ДК 013-97 визначаємо, що навіввагони для перевезення ватажів залізничним транспортом відноситься до транспортних засобів. Податковий кодекс відносить усі транспортні засоби до 5-ї групи з мінімально допустимим строком корисного використання 5 років (пп. 145.1 ПКУ).

Строк корисного використання (експлуатації) — це період часу, протягом якого підприємство очікує використовувати активи за їх призначенням.

Для обґрунтованого встановлення строків експлуатації об’єктів ОЗ необхідно враховувати такі чинники:

  • очікуваний час використання об’єкту, виходячи з його очікуваної потужності або фізичної продуктивності;
  • очікуваний фізичний та моральний знос з урахуванням інтенсивності використання об’єкту, якості сервісного обслуговування, а також змін та вдосконалення виробництва;
  • правові або інші обмеження щодо використання об’єкта основних засобів.

Але строки для всіх основних засобів різні. Для визначення строку корисної експлуатації напіввагону можна керуватися Типовими строками корисної експлуатації основних засобів, які наведені в додатку 1 до Методрекомендацій щодо облікової політики. В ній зазначено, що строк корисного використання на рухомий склад залізничного, повітряного та іншого транспорту (підгрупи 1 — 2), зокрема, рухомий склад залізничного (електровози, тепловози, паровози, мотовози, мотодрезини, вагони, платформи, цистерни, дизель-електроходи тощо) встановлено 20 років.

Транспортні засоби для цілей податкового обліку вважаються основними засобами, якщо вони відповідають критеріям, наведеним у пп. 14.1.138 ПКУ. Витрати на придбання основних засобів підлягають амортизації. Метод амортизації визначається наказом про облікову політику підприємства з-поміж методів, перерахованих у пп. 145.1.5 ПКУ. 

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Щербина Світлана

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Облік продажу майнового комплексу з незавершеним будівництвом та земельною ділянкою
    Підприємство має на балансі будівлю (цілісний майновий комплекс) та незавершене будівництво складу, що обліковується на субрахунку 152. Під будівлею земельна ділянка, облікована на субрахунку 101. Планується продаж майнового комплексу. Чи потрібно перед продажем перевести незавершене будівництво складу на субрахунок 103? Як відображати в обліку продаж наведеного комплексу?
    Сьогодні 12:0926
  • Облік та ПДВ при передачі матеріалів для маскувальних сіток
    ТОВ - платник податку на прибуток за листом – проханням від ОТГ планує надати безкоштовно матеріали для виготовлення маскувальних сіток. Частину матеріалів куплено у ФОПа без ПДВ, частина з ПДВ. Як документально оформити передачу матеріалів? Чи потрібно нараховувати компенсуюче ПДВ?
    02.04.202526
  • Облік витрат благодійного фонду за відсутності цільових надходжень
    Благодійний фонд отримав послуги з електроенергії у грудні з актом виконаних робіт, які було віднесено до витрат (Дт 949 Кт 685) з одночасним проведенням (Дт 48 Кт 718). Оплата за послуги не здійснювалася, що призвело до кредиторської заборгованості. Після закриття місяця виникло дебетове сальдо за рахунком 48 через відсутність цільових надходжень. Які госпоперації потрібно було провести у випадку, коли витрати понесені в одному році, а кошти від благодійників для їх оплати не надходили?
    01.04.202577
  • Чи може підприємець-"загальносистемник" використати експертну оцінку для нарахування амортизації ОЗ?
    Підприємець-платник ЄП перейшов на загальну систему оподаткування. Документи на основні засоби (вантажні автомобілі), які безпосередньо використовуються у госпдіяльності, не збереглися. Чи правомірно використовувати оціночну вартість незалежного експерта для нарахування амортизації?
    01.04.202529
  • Облік придбання державного підприємства на аукціоні
    ТОВ на загальній системі придбало держпідприємство через аукціон з умовою погашення всіх боргів ДП. Підприємство отримало майно та зобов'язання ДП за передавальними актами з балансовими сумами. Як ТОВ має відобразити в бухобліку отримані активи та зобов'язання ДП? Яку кореспонденцію рахунків слід застосувати при оприбуткуванні майна та зобов'язань? Як відобразити в обліку погашення частини боргів, що вже сплачені, та непогашені зобов'язання?
    31.03.202518