Головна Усі консультації Облік та звітність Облік окремих операцій

Нюанси списання дебіторської та кредиторської заборгованості

Юрособа - мікропідприємство (платник ПДВ та податку на прибуток) списує дебіторську та кредиторську заборгованість, за якою минув строк позовної давності. Резерв не створювався. Заборгованість на субрахунку 361, 631, 6811 та 3711. Яка покрокова інструкція списання заборгованості?

Документальне оформлення списання заборгованості

У першу чергу підприємство повинно «виявити» дебіторську і кредиторську заборгованість, яка підлягає списанню, зокрема, внаслідок спливу строку позовної давності (або інших критеріїв невідповідності її визначенню активу). Це здійснюється шляхом проведення інвентаризації заборгованостей (або під час обов’язкової річної інвентаризації, про яку ми писали тут, або під час інвентаризації, проведеної за наказом керівника безпосередньо перед списання такої заборгованості).

Таким чином, першим документом при списані дебіторської і кредиторської заборгованості є акт інвентаризації розрахунків та складена на підставі нього довідка про дебіторську і кредиторську заборгованості щодо яких строк позовної давності минув, із зазначенням найменування і місцезнаходження таких дебіторів або кредиторів, суми, причини, дати і підстави виникнення заборгованості.

Після цього на підставі такої довідки і акту інвентаризації керівник підприємства видає наказ про списання такої заборгованості з балансу підприємства. І завершальним документом є складання бухгалтером підприємства бухгалтерської довідки, в якій безпосередньо відображається операція із списання такої заборгованості за допомогою бухгалтерських записів.

 

Бухгалтерський облік

Оскільки підприємством резерв сумнівної заборгованості не створювався, то в обліку її списання відображається такими записами:

  • Дт 944 Кт 3711/361 – сума списаної дебіторської заборгованості;
  • Дт 6811/631 Кт 717 – сума списаної кредиторської заборгованості.

 

ПДВ

Зверніть увагу, що у разі списання кредиторської заборгованості за неоплаченим товаром покупець-платник ПДВ повинен відкоригувати свій податковий кредит з ПДВ (про це ми писали тут та тут).

Крім того, у разі списання заборгованості за сплаченими авансами, за якими на підставі отриманої ПН сформовано ПК, але такі товари/послуги протягом терміну позовної давності поставлено не було, в податковому періоді, в якому відбувається списання такої безнадійної заборгованості авансами, платнику слід зменшити суму податкового кредиту. Таке зменшення можна здійснити на підставі бухгалтерської довідки.

 

Прибуток

Відповідно до пп. 134.1.1 ПКУ, об’єкт оподаткування податком на прибуток визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до НП(С)БО або МФСЗ, на різниці, які виникають відповідно до положень ПКУ.

Отже, якщо підприємство не застосовує податкові різниці (дохід менше 20 млн грн в рік), то списана дебіторська і кредиторська заборгованість обліковується виключно за правилами бухобліку, які наведено вище.

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Мій асистент» становить лише 43 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
Станіслав Горбовцов
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Облік та звітність / Облік окремих операцій
Теги:
Заборгованість , ПДВ , Податок на прибуток , Облік

Новини від Дт-Кт «Дебету-Кредиту» – тепер у Viber!

Коментарі: 1

Новини по темі

Консультації по темі